Polislerin Kılık Değiştirerek Yürüttüğü Operasyonlar: ‘Sting Operation’

Sting Operation’ nedir?

Kolluk kuvvetlerinin suç işlemeye çalışan kişileri aldatarak yakalamak üzere yaptığı operasyonlara ‘sting operation’ denir. Tipik bir ‘sting operation’da, gizli görevdeki kişi bir suç ortağı ya da potansiyel kurban rolü oynar. Bu kişi şüpheliye eşlik eder ve kanıt toplar.

Operasyonda suçlu rolü oynayan kişiler;

  • Bir polis memuru,
  • Bir dedektif,
  • Ya da kolluk kuvvetleriyle ortaklık kuran bir vatandaş

olabilir.

Bu tür operasyonlar genelde büyük çaplıdır ve tamamlanması yıllar alabilir. Operasyonun amacına bağlı olarak, kılık değiştiren kişi şüphelilerle uzun süre vakit geçirebilir, hatta suç faaliyetlerine bile eşlik edebilir. Operasyon sonuçlandığında genellikle çok sayıda yüksek profilli kişi tutuklanır.

Entrapment’ nedir?

Entrapment’ (tuzak), bir kolluk kuvveti üyesinin bir suçu planlaması ve bu suçun memurların hileleri ve ikna çabaları sonucunda normalde suçu işlemeyecek bir kişiye işletilmesine denir. Bir memur (agent provocateur), normal şartlarda o suçu işlemeyecek kişiyi ikna ederse burada bir ‘entrapment’ söz konusu olur.

Federal soruşturmalarda ‘entrapment’ yoluyla suç işletilen kişiler, bunu ispatlamaları halinde mahkum edilmeyebilirler. Burada karar verilirken sanığın suç işlemeye itilen masum bir kişi mi, yoksa suç işleme fırsatından faydalanan bir suçlu mu olduğu tespit edilir. ‘Suça yatkınlık’ şartı dikkate alınır.

Sanığa suç işleme fırsatının verilmiş olması, tahrik edildiği anlamına gelmez.

Kişi ‘entrapment’ yoluyla üzerine atılan suçtan kaçınmak için şu şartların oluştuğunu ispatlamalıdır:

  1. Suçu işleme fikri sanıktan çıkmamalı, bu fikri kolluk kuvvetleri vermiş olmalı.
  2. Sanık suça açıkça teşvik edilmiş olmalı.
  3. Memurlar kişiyi suç işlemeye teşvik etmek için ikna edici taktiklere başvurmuş olmalı.
  4. Sanık, ikna edilmeden önce bu suçu işleme düşüncesine sahip olmamalı.

Örneğin gizli görevdeki bir polis memuru, bir kilogram uyuşturucu taşıyan bir kişiden kokain satın aldıysa, burada sanığın uyuşturucu satma niyetinin açık olduğu varsayılır. Bu durumda polis memurunun alıcı rolüne girmesi, sanığa bir tuzak kurulduğu anlamına gelmez. Yani burada bir ‘entrapment’ söz konusu değildir.

İlginç örnekleri neler?

Yazılımcı Patrick Naughton’ın yakalanması:

FBI’ın yürüttüğü bir ‘sting’ operasyonu kapsamında tutuklanan yazılımcı Patrick Naughton, Java programlama dilinin arkasındaki isimlerden biriydi. Naughton, 1999 yılında internet üzerinden yazıştığı 13 yaşındaki bir kızla buluşmak üzere Santa Monica’ya geldi.

Naughton’ın 13 yaşındaki bir kız çocuğu zannederek konuştuğu kişi, aslında bir FBI ajanıydı. Naughton tutuklandı ve FBI adına ücretsiz olarak bir sene boyunca çalışması karşılığında hapis cezası almadı.

Ay Tutulması Operasyonu:

1998 yılında NASA, Ay görevlerinden elde edildiği iddia edilen değerli taşları sattığını iddia eden dolandırıcıların yakalanması için bir ‘sting’ operasyonu başlattı. ‘Operation Lunar Eclipse’ (Ay Tutulması Operasyonu) kapsamında, gizli ajanlardan biri USA Today gazetesine ‘Ay Taşları Aranıyor’ başlıklı bir ilan verdi. Gerçek bir Ay taşına sahip olan Alan Rosen ilana başvurdu ve elindeki taşları gizli ajana satmayı teklif etti.

Rosen bu taşları oldukça ilginç bir yolla elde etmişti: Amerika, Nixon hükümeti döneminde Apollo 17 görevini kutlamak için elde edilen Ay taşlarını çeşitli devletlere hediye etmişti. Bu devletlerden biri de Honduras’tı. Honduras’a bir plaketin içinde hediye edilen taş, karaborsada satışa çıkarıldı ve emekli subay Roberto Ugarte’ye ulaştı. Taşın paha biçilemeyecek kadar değerli olduğunu öğrenen Ugarte, 1973 yılında bu taşı meyve-sebze ticaretiyle uğraşan Alan Rosen’a sattı.

NASA ile sınır görevlilerinin ortak operasyonu sonucunda bir gizli ajanla buluşturulan Rosen, alıcı olduğunu zannettiği ajana taşları 5 milyon dolara satabileceğini belirtti. Taş sadece 1 gram ağırlığında ve bir tırnak boyutundaydı.

Rosen, uzay taşlarının alınıp satılması yasa dışı olmadığı için cezalandırılmadı; ancak sınır görevlileri 4 milyar yıllık olduğu düşünülen taşa el koydu. Honduras’a geri gönderileceği söylenen taşın akıbeti bilinmiyor.

FBI’ın telefon uygulaması ile yürüttüğü ‘sting operation’:

2021 yılında FBI, Avustralya ile Avrupa’daki polis teşkilatlarıyla ortaklaşa yürütülen bir operasyon kapsamında şifreli bir platform kurdu. Bu platform Avustralya, Asya, Avrupa, Güney Amerika ve Orta Doğu’da bulunan 18 ülkeden 800’ü aşkın kişiyi ağına düşürdü. Ayrıca bu operasyon sonucunda 148 milyon dolar nakit para, kilolarca uyuşturucu, silahlar ve 30’u aşkın lüks araba ele geçirildi.

FBI, bu mesajlaşma uygulamasını gizlice geliştirip organize suç ağlarına satmıştı. An0m adını taşıyan şifreli mesajlaşma uygulaması oluşturulmadan önce, piyasadaki suç şebekelerinin kullandığı söylenen ‘Phantom Secure’ ve ‘Sky Global’ adlı diğer uygulamalar kapatıldı. Bu sayede çetelerin FBI’ın kurduğu bu yeni uygulamaya yönelmesi sağlandı.

Uygulamadaki bütün mesaj trafiği, “sting operation”ı yürüten FBI tarafından kaydedilip incelendi. Toplamda 27 milyon kadar mesaj, delil toplanması için biriktirildi. Ekvador ve İspanya’da limanlardan yapılan büyük çaplı uyuşturucu alış verişleri de tespit edildi.

Kaynak: Justice.gov, CNN, NY Times, Slate, Geotimes, The Guardian

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email