İlginç Bir FBI Operasyonu: ABSCAM Hakkında

FBI

FBI, 1978 ile 1980 yılları arasında büyük çaplı bir yolsuzluk soruşturmasına imza attı. Kamuoyunda ‘ABSCAM’ adıyla bilinen operasyonda ortaya çıkan detaylar sarsıcıydı; içinde çalıntı tablolardan gangsterlere, kumarhane piyasasından Kongre’de nüfuz ticareti yapan politikacılara kadar her şey vardı. Yeni deliller bulundukça kapsam genişledi ve soruşturma, kamuoyunun da yakından takip ettiği büyük çaplı bir FBI operasyonuna dönüştü.

Her şey 1978 Temmuz’unda, çalıntı sanat eserleri ticareti yaptığından şüphelenilen New York yeraltı dünyası mensuplarının hedef alındığı bir FBI operasyonuyla başladı. FBI, hedefindeki suçluları yakalamak için ‘Abdul Enterprises’ adında sahte bir şirket kurmuş, şirketin petrol zengini Arap bir yatırımcı tarafından kurulduğu izlenimini yaratmıştı (“ABSCAM” adı da “AB(dul)SCAM”den geliyordu). Bu operasyonda FBI’a Adalet Bakanlığı da yardımcı oldu.

Operasyon sırasında FBI ajanları, Amerika’ya yatırım yapmak isteyen Arap şeyhi kılığına girmişti. Hızlı bir başlangıçla birkaç ay içinde toplam piyasa değeri 1 milyon doları bulan iki tablo kurtarıldı. Yine bu operasyon sayesinde FBI ajanlarının yolu, sahte hisse senedi ve tahvil ticareti yapan suçlular ile kesişti. Bu kişilere yönelik yürütülen operasyonlar sonucunda, yaklaşık 600 milyon dolar değerindeki sahte menkul kıymetlerin satılması engellendi.

Soruşturmanın kapsamı hızla genişledi.

Soruşturmada FBI’ın radarına giren bir dolandırıcı, sahte şeyhlere New Jersey’deki kumarhanelere yatırım yapmalarını tavsiye etti. Bunun üzerine FBI soruşturmayı New Jersey bölgesine yönlendirdi. Arap şeyhi kılığındaki ajanlar, bazı Kongre üyeleriyle görüşmelere başladı ve bu isimlerden Abdul Enterprises ile bağlantısı olan yabancıların ülkeye girmeleri için izin çıkarmalarını istedi. Ayrıca Atlantic City’de açılacak kumarhaneler için inşaat izinleri ve lisanslar da sağlanacaktı. Şeyhler, bunun karşılığında Kongre üyelerine yüklü miktarda rüşvet verecekti.

Camden Belediye Başkanı ve Senatör Angelo Errichetti, bu tuzağa düşenlerden oldu. Errichetti, şeyhlere ‘Atlantic City’i vereceğini’ söyledi ve 50.000 dolar rüşvet alırken kayda alındı. FBI, tarihte ilk kez ABD Hükümet yetkililerinin rüşvet alırken gizlice videoya kaydedilmesine önayak olmuştu. Operasyon sonucunda Errichetti ile beraber altı kongre üyesi ve bir düzineden fazla yetkili tutuklandı.

Operasyon, bazı etik tartışmalarını da beraberinde getirdi.

ABSCAM operasyonu kamuoyuna mal olduğunda, bu tip gizli yürütülen ‘sting’ operasyonlarının ne kadar etik olduğu yönünde tartışmalar yaşandı. Tutuklanan politikacıların avukatları müvekkillerinin tuzağa düşürüldüğünü savundu, bazı hakimler bunu yeterli bulsa da temyiz süreci sonunda hepsi mahkum oldu.

ABSCAM’den sonra, bu tür gizli soruşturmalara ilişkin daha net kurallar belirlendi.

Kaynak: FBI, NYTimes

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email