Teksas Sınırındaki Dikenli Tellerin Kaldırılması Davalık Oldu

Teksas Başsavcısı Ken Paxton, Biden yönetimine Meksika sınırındaki dikenli telin kesildiği gerekçesiyle dava açtığını duyurdu.

Paxton, federal görevlilerin geçtiğimiz Eylül ayında bu tellerin kaldırılmasına yönelik bir politika uygulamaya başladığını belirtti. Cumhuriyetçi savcıya göre bu uygulama, Teksas eyaletinin sınır güvenliğini baltaladı.

Dava dosyasında “Federal hükümet, Teksas’taki telleri keserek Teksas Eyaleti’nin mülklerini yasa dışı şekilde yok etti. Ayrıca sınır bariyerlerinde boşluklar oluşturarak sınır güvenliğini sağlama çabalarını sekteye uğrattı” ifadelerine yer verildi.

Bu dava, Teksas yönetimi ile hükümet arasında sınır güvenliği nedeniyle yaşanan sürtüşmeyi bir kez daha ortaya koydu.

Biden hükümetinin Teksas sınırında yaşanan yoğun illegal göçün önüne geçmekte zorlandığı ve yeni politikalar aradığı da belirtilmişti.

Başsavcı, yaptığı basın açıklamasında konuyla ilgili “Ülkenin dört bir yanındaki Amerikalılar, Biden’ın uyguladığı sınır politikası karşısında dehşete düştü. Federal ajanlar sınırdaki telleri keserek yabancıların ülkemize izinsiz girmesine izin veriyor. Bu uygulama yasa dışıdır. Ülkemizi ve vatandaşlarımızı riske atıyor ve mahkemelerin buna bir son vermesi gerekiyor, yoksa göç krizi daha da derinleşecek” ifadelerini kullandı.

Uygulamayı destekleyenler arasında Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı, Bakan Alejandro Mayorkas, Gümrük ve Sınır Güvenliği ve CBP bulunuyor. İç Güvenlik Bakanlığı’ndan bir sözcü, yürürlükte olan uygulamayla alakalı açıklamasında “Sınır Devriyesi görevlileri, federal yasa uyarınca, Amerikan topraklarına izinsiz gelenleri gözaltına alma ve göçmenlerimizi riske sokan durumlara karşı harekete geçme sorumluluğuna sahiptir” dedi.

Bu yılın başlarında Eagle Pass’te görev yapan bir eyalet polisi, sınırdaki dikenli tellerin insanları yaraladığı iddiasını gündeme getirmişti. Görevli, tellere takılan hamile bir kadının bebeğini düşürdüğünü de iddia etmişti.

Pandemi döneminde yürürlüğe giren ‘Title 42’nin Mayıs ayında sona ermesinin ardından sınırdan yasa dışı geçiş yaparken yakalananlar kişilerin sayısında düşüş gözlenmiş, ancak bu sayı zaman içinde yeniden artmaya başlamıştı. Geçtiğimiz Eylül ayında Sınır Devriyesi Meksika sınırını geçen 200.000’den fazla göçmeni yakaladı ve 2023 yılının rekoru kırıldı.

Teksas eyaletinin sınırla alakalı uygulamaları da sıklıkla tartışma yaratıyor. Geçtiğimiz aylarda Rio Grande sınırındaki yüzen bariyerler dava konusu olmuştu. Biden’ın Güney sınırındaki duvar inşaatına devam edileceğini açıklaması da illegal göç ile mücadele etmekte zorlanıldığını gözler önüne sermişti.

Kaynak: Texas Attorney General, CBP, CNN, Texas Tribune

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email