Göçmen Olarak Amerika’da Senatör Olmak

Amerika’ya göçmen olarak geldiniz ve yaşamaya başladınız. Diyelim ki zaman içerisinde de Amerikan siyasetine ilgi duydunuz ve siyasete aktif bir giriş yapmak istediniz. Bu noktada gelebileceğiniz en prestijli konumlardan bir tanesi de elbette ki Amerikan Senatosunda Senatör olmanız. Peki, Türkiye’den gelen bir göçmen olarak senatör olabilmeniz mümkün mü?

Yasama Organı: Amerika vs. Türkiye

Amerika’nın yasama organı ile Türkiye’nin yasama organı biraz farklı. Bizde tek bir yasama organı var ve bu organ da Türkiye Büyük Millet Meclisi. Amerika’da ise çift meclisli yasama düzeni var: Temsilciler Meclisi ile Senato. İkisi arasındaki temel farklar şu şekilde;

  • Temsilciler Meclisi, Amerikan Halkını temsil eder ve onlar adına hareket eder. Meclis üyeleri, 2 yıllık süreyle seçilirler. Toplamda 435 tane meclis üyesi vardır ve bu üyeler, eyalet nüfusuna göre dağılmışlardır. Yani mesela Alaska Eyaleti, diğer eyaletlere göre çok az nüfusa sahip olduğundan mecliste sadece 1 temsilcisi vardır. Öte yandan en kalabalık eyaletlerden birisi olan Kaliforniya, 52 tane meclis üyesi çıkarmaktır.
  • Senato ise, Amerikan eyaletlerini temsil eder. Senatörler, 6 yıllık süreyle seçilirler. Eyaletlerin nüfuslarından bağımsız olarak seçilirler. Dolayısıyla hepsinin eşit söz hakkı vardır. Her eyaletin 2 senatörü bulunur. Dolayısıyla toplamda 100 adet senatör görevdedir.

Senatör ve Temsilciler Meclisi

Peki, göçmen olarak Amerika’ya gelen birisi senatör veya Temsilciler Meclisi üyesi olabilir mi? Cevabımız evet. Bunun için her iki mecliste ayrı kriterler öngörülmüştür.

Temsilciler Meclisine girebilmeniz için üç koşul aranır;

  • En az 25 yaşında olmak,
  • En az 7 yıl boyunca Amerikan vatandaşı olmak,
  • Temsilcisi olacağı eyalette ikamet ediyor olmak.

Senato üyesi (Senatör) olabilmek için de benzer koşullar aranmıştır. Sadece Temsilciler Meclisine göre bir tık yüksek kriterler öngörülmüştür;

  • En az 30 yaşında olmak,
  • En az 9 yıl boyunca Amerikan vatandaşı olmak,
  • Temsilcisi olacağı eyalette ikamet ediyor olmak.

Yukarıdaki koşulları sağlayan kişinin gerek Senatör gerek Temsilciler Meclisi üyesi olmasının önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Yani, herhangi bir kimsenin Amerikan siyasetinde senatör olarak aktif rol alabilmesi için illa ki Amerika’da doğmuş olmasına gerek yoktur. Sonradan vatandaşlık kazandıktan ve diğer kriterleri sağladıktan sonra siyasetin basamaklarını birer birer çıkmanızda herhangi bir engel bulunmuyor.

Kaynak: Senate.gov, House.gov, Los Angeles Times

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email