Kaliforniya’da Polis, Çevirdiği Kişilere Bir Neden Sunmak Zorunda Olacak

Gelecek yıl Kaliforniya’da yeni bir yasa yürürlüğe girecek. Bu yasa, polisin çevirdiği kişilere durdurulma sebebini sunmasını zorunlu hale getirecek. Bir polis memuru, durdurma sebebini; can ve mal güvenliğini korumak için gizlemediği sürece, durdurulan kişiye belirtmek zorunda olacak.

Meclis üyesi Chris Holden tarafından hazırlanan ‘AB-2773’ sayılı yasa tasarısı, polis memurunun bir sürücüyü veya yayayı çevirdiği zaman bir sebep sunmasını zorunlu hale getiriyor.

Tasarı şimdiden polis gruplarının tepkisini çekti. California Şerifler Birliği, yapılan açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Trafik kontrol noktaları kolluk kuvvetlerinin çalıştığı en tehlikeli bölgeler. Memurların biriyle iletişime geçmeden önce onun hakkında bilgi edinmesi riski azaltacak bir önlem. Polis memurları, bu tür durumlarda riskin belirlenmesi konusunda eğitimliler. Bu tasarının sınırlamaları o kadar katı ki, bir polis memurunun kimlik talebinde bulunmasını istemesi bile yasaklanıyor.

Kaliforniya Kamu Avukatları Birliği (California Public Defenders Association) ise tasarıya destek çıktı. Birliğin bildirdiği görüşte “AB-2773, bir memurun bir kişiye durdurma nedeni konusunda derhal güvence vermesini gerektiriyor. Bu da şeffaflığı ve halkın kolluk kuvvetlerine olan güvenini artıracak bir önlem. Bazı memurlar ne yazık ki durdurulan kişiye alakasız sorular yöneltebiliyor. Durdurmanın gerekçesi en baştan bildirilirse kişi soruların amacını anlayacak ve bir arama yapılmasını isteyip istemediğine karar verebilecek. (…) ” ifadelerine yer verildi.

Tasarı, 1 Ocak 2024’ten itibaren tüm eyalet bazlı ve yerel kurumların durdurulan kişiye sunulan nedenleri kaydetmesini de zorunlu tutacak.

Yeni yasa, siyahi vatandaşlara fayda sağlayacak.

2020 yılında Stanford Open Policing Project’in yayınladığı bir rapor, polis çevirmelerinin farklı etnik kökenlere sahip şahıslar üzerindeki etkileri hakkında bulgular içeriyor. 2011 ile 2017 arasında yapılan yaklaşık 100 milyon çevirmeyi kapsayan raporda polisin siyahi ve Latin Amerika kökenli şahısları durdururken daha az kanıta ihtiyaç duyduğu ve daha çok durdurulduğu bilgisine yer veriliyor.

San Francisco Chronicle’ın sunduğu veriler ise, 2014’ten bugüne San Francisco’da siyahi ve beyaz vatandaşların çevrilme oranları arasındaki farklılığı gösteriyor. Chronicle’ın şehir verilerine ilişkin analizine göre 2016 ve 2017 yılında Oakland’da siyahi vatandaşlar beyaz vatandaşlara göre 10 kat daha fazla sayıda polis çevirmesine tabi tutuldu.

Kaynak: assembly.ca.gov, oaklandca.gov, San Francisco Chronicle

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email