Meta, Çocukları Instagram ve Facebook’a Çekmeye Çalışmakla Suçlanıyor!

Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi dev sosyal medya uygulamaların sahibi olan Meta şirketi, çocuk yaştaki kullanıcıları platformlara çekme çabaları gerekçesiyle dava edildi. Amerika’daki 33 eyaletin başsavcıları tarafından imzalanan şikayet metninde, şirketin çocukları tuzağa düşürdüğü iddia ediliyor.

Şirketin Çocukları Manipüle Ettiği İddiası

Eyaletlerin şikayetlerine göre Meta, çocuk yaştaki kullanıcılara sunulan ‘sınırsız kaydırma’ gibi özellikler ve süreli olarak karşılarına çıkardığı uyarıcılarla bir tür psikolojik manipülasyon yapıyor. Eyalet savcıları, ayrıca Meta’nın kullanıcı çocukların bilgilerini ebeveynlerin izni olmadan, yasa dışı şekilde biriktirdiğini de iddia ediyor.

Dava dilekçesinde Meta’nın ‘güçlü ve eşi benzeri görülmemiş teknolojileri kullanarak çocuk yaştaki kullanıcıları cezbettiği ve tuzağa düşürdüğü’ belirtildi.

Kaliforniya Başsavcısı Rob Bonta, Meta’nın çocukları ve gençleri zihinsel ve fiziksel hasar yaratacak şekilde bağımlı hale getiren özellikleri kullanmakla suçladı. Bonta, konuyla ilgili açıklamasında “Yaptığımız soruşturmayla şu sonuca ulaştık: Meta çocuklarımıza ve gençlerimize zarar veriyor, karlarını artırmak için onları bağımlı hale getiriyor. Bu davayla çizgiyi çekiyoruz. Çocuklarımıza sahip çıkacağız ve bu mücadeleden geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

Şikayet metnine göre Meta;

  • Çocukların ve gençlerin platformlarda geçirdikleri süreyi en üst düzeye çıkarmaya odaklanan bir iş modeli oluşturdu,
  • Psikolojik açıdan manipülatif platform özelliklerinden faydalandı ve bu özelliklerin güvenilirliği konusunda halkı yanılttı,
  • Kullanıcıya verilen zararı normalden daha düşük gösteren yanıltıcı raporlar yayınladı,
  • Güçlü kanıtlara rağmen platformlarının yol açtığı olumsuz etkileri gizledi.

Şikayet metninde, Amerika’daki gençlerin %62’sinin Instagram’ı düzenli olarak kullandığı belirtildi.

Başsavcı Bonta, Meta’ya açılan davanın yanında TikTok platformunun da çocuk ve gençlere zarar veren uygulamalara başvurduğunu iddia ediyor. TikTok’a yönelik soruşturma devam ediyor. Konuyla alakalı Meta’dan CNN’e yapılan açıklamada “Instagram’ın Kullanıcı Sözleşmesi, 13 yaşından küçüklerin uygulamayı kullanmasına izin vermiyor. Belli yaşın altındaki kullanıcıları engellemek için aldığımız çeşitli önlemler var. Ancak insanların yaşlarını online olarak tespit etmek oldukça zor. Özellikle 13 yaşının altındaki çoğu insanın kimliği bile yok. Bu yüzden Meta, 16 yaşından küçüklerin uygulamaları indirmeden önce ebeveynlerinin rızasının alınmasını destekliyor. Bu sayede aileler ve çocuklar, yüzlerce farklı uygulamaya kimlik gibi hassas bilgilerini sunmak durumunda kalmıyorlar“ ifadeleri kullanıldı.

Meta Daha Önce de Şüpheleri Üstüne Çekmişti.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Facebook içinden sızdırılan bazı e-mail’lerde genç kullanıcılara yönelik baskıların şirketin işlerini kötü etkileyebileceğine yönelik ifadeler yer alıyordu. E-mail’lerde çocuk kullanıcılarla alakalı ‘değerli bir kitle, ancak onlardan yeterince faydalanamıyoruz’ ifadesinin kullanılması tepki çekmişti.

Kaynak: CA.gov, New York Times, Wall Street Journal

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email