Kaliforniya’da Silah Taşınmasını Düzenleyen Yasa Engellendi

Kaliforniya’da halka açık birçok yerde silah taşınmasının yasaklanmasını öngören yasa, federal bir yargıç tarafından geçici olarak durduruldu.

Geçtiğimiz Ekim ayında alınan bir kararla Kaliforniya’da çocuk bakım merkezleri, okullar, toplu taşıma, bankalar, müzeler, tıbbi tesisler, parklar, oyun alanları ve barlar gibi birçok yerde ateşli silah taşınması yasaklanmıştı. Ayrıca eyalette satılan silah ve mühimmatlara ek vergi getirilmişti.

Bölge Hakimi Cormac Carney, geçtiğimiz Çarşamba günü verdiği kararla bu yasanın yürürlüğe girmesini geçici olarak engelledi. Hakim Carney, yasanın ‘Amerikan Anayasası’ndaki İkinci Değişiklik’e (Second Amendment) tamamen aykırı olduğunu’ ve bu yasayla ‘Yüksek Mahkeme’ye açıkça meydan okunduğunu’ belirtti.

Karar metninde ”Bu yasa ile Kaliforniya’da halka açık neredeyse her yer ‘hassas yerler’ olarak nitelendiriliyor. Yasalara vatandaşların İkinci Değişiklik’e (Second Amendment) ilişkin silahlanma ve kamuya açık alanda kendilerini savunma hakları ortadan kaldırılıyor” ifadeleri kullanıldı.

Carney ayrıca Yüksek Mahkeme’nin yakın zamanda aldığı dönüm noktası niteliğindeki bir karara da atıfta bulundu. New York State Rifle & Pistol Association v. Bruen başlıklı davada Yüksek Mahkeme, günümüzde silah kullanımını kısıtlayan bazı yasaların ancak ‘tarihi geleneklere’ uygun olması halinde Anayasa’ya uygun olduğuna karar verdi.

Yüksek Mahkeme’nin bu kararı, ilgili yasaya karşı agresif bir mücadele yürüten silah savunucusu grupların tezlerini de desteklemiş oldu. Kaliforniya hali hazırda Amerika’daki en güçlü ateşli silah kısıtlamalarına sahip. Ancak bununla paralel olarak silahlı suçlarda da gözle görülür bir artış söz konusu. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, kararı imzalarken 2023 yılının başında yaşanan ve toplam 18 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki silahlı saldırıyı gerekçe göstermişti.

Newsom, kararın sağduyuya aykırı olduğunu söyledi

Kaliforniya Valisi Newsom, yasanın yürürlüğe girmesini engelleyen kararı ‘sağduyuya aykırı’ olarak niteledi. Vali CNN’e yaptığı açıklamada “Kaliforniya olarak kanunlarımızı korumak ve güvenlik hakkını Anayasa’ya dahil etmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Çocuklarımızın hayatı buna bağlı” ifadelerini kullandı.

Newsom, yasayı imzalarken önceki 72 saat içinde ülke çapında en az 104 kişinin ölümüne sebep olan silahlı saldırılara dikkat çekmişti. Kaliforniya Başsavcısı Rob Bonta da yasanın Yüksek Mahkeme tarafından belirlenen kurallara uygun olduğunu söyledi. Bonta konuyla ilgili açıklamasında “Bu yasa hakkında verilen durdurma kararı, ailelerin ve çocukların toplandığı yerlerde silah bulunmasına olanak sağlıyor ve toplulukları tehlikeye atıyor. Halka açık yerlerdeki silahlar topluluklarımızı güvensiz hale getiriyor. Veriler de bunu destekliyor” dedi.

Şimdi ne olacak?

Federal mahkeme süreci yürütülürken, ilgili yasa da beklemeye alındı. Çıkarılan yasa normalde 1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecekti. Kaliforniya Başsavcısı Bonta, karara itiraz edeceğini söyledi. Carney ise yasanın eninde sonunda yürürlükten kaldırılacağını düşündüğünü belirtti.

Kaynak: CA.gov, AP, NPR, CNN, LA Times

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email