‘Selective Service’ Sistemi Nedir?

‘Selective service’ nedir?

Selective Service, ABD’nin 18-26 yaş arasında olup vatandaş olmak isteyen erkekler için başvuru yapmayı zorunlu kıldığı bir kurumdur.

Bu sistem sayesinde ABD, olası bir seferberlik durumunda kimlerin askerlik görevi yapabileceğini kayıt altına almış olur.

Bir kimsenin Selective Service’e kayıt yaptırmış olması orduya katılacağı anlamına gelmez. 1973 yılında ABD, zorunlu askerlik sistemini kaldırıp gönüllülük esaslı sisteme geçtiği için böyle bir uygulama söz konusu değildir. Selective Service’in esas amacı, ABD ordusu dahilinde görev yapabilecek kişi sayısını mümkün olduğunca geniş tutup olası bir seferberlik haline karşı önlem almaktır.

Selective Service’e kimler kaydolmalıdır?

Bu uygulama kapsamında,

  • ABD vatandaşları,
  • Daimi ikamet iznine sahip kişiler (örneğin Green Card sahipleri),
  • Sığınmacı ve mülteciler,
  • Kayıt dışı göçmenler,

kanunen 18. yaş gününü izleyen 30 gün içinde Selective Service sistemine kaydolmak zorundadır. Kurum, başvurmak isteyenlere 26. yaş gününe kadar başvuru hakkı da tanımaktadır.

Kayıt yaptırılmazsa ne olur?

Eğer yukarıdaki şartları sağlamanıza rağmen Selective Service sistemine kayıt yaptırmazsanız, başta vatandaşlık süreci olmak üzere birçok konuda problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Sisteme kayıt olmayı, bilerek ya da farkında olmayarak ihmal etmişseniz, oturum izniniz olsa dahi ABD vatandaşlığı alma süreciniz tehlikeye girer. Vatandaşlığa Kabul Başvuru Formu olan N-400’de başvurunun yapılıp yapılmadığı, tarihleriyle birlikte sorulur. Bu durum, Selective Service sisteminden haberdar olmadan vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen kimselerin başını ağrıtabilir.

Bunun yanında kayıt yaptırmamak 250.000 Dolar’a kadar para cezası ve/veya 5 yıl hapis cezası ile cezalandırılabilir. Kaydolmayan kimselere bilerek ve isteyerek yardım ve yataklık edenler de aynı şekilde cezalandırılır.

Eğer sisteme başvurmamış olan 26 ile 31 yaş arasındaki kişiler başvuruyu bilerek ihmal etmediyse USCIS’e bunu ispat etme yoluna da gidebilir. İspat için, başvuran kişinin N-400 formuyla beraber Selective Service kurumundan alınmış, durumu açıklayan bir mektup da sunulmalıdır.

N-400 formunu gönderdiği gün 31 yaşından büyük olan kimseler için, Selective Service hizmetine başvurmamış olmak vatandaşlığa engel değildir. Çünkü vatandaşlık için belirlenmiş olan beş yıllık yasal süre, zaten 26 yaşından sonra başlamış sayılır.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email