California’da bir trafik kazasına karıştınız, karşı tarafın sigortası yok. Ne olacak?

California’da bir trafik kazasına karıştınız, karşı tarafın sigortası yok. Veya sigortası sizin zararınızı ödemeye yetmiyor. Ne olacak?

Sigortasız/Eksik Sigortalı Sürücü Sigortası (Uninsured/Underinsured Motorist Coverage) devreye girecek. Nedir bu sigortanın kapsamı?

Herhangi bir sorumluluk sigortası olmayan veya eksik sigortası olan bir sürücüyle kaza yaparsanız, bu sigorta türü sizi kapsar.

Bu sigorta türü,

  • diğer sürücünün kusurlu olduğu
  • diğer sürücünün sigortasının hiç olmadığı veya yeterli sigortasının olmadığı

kazalar içindir.

Dikkat: Sigorta şirketi size bu teminatı sunmalıdır. Satın almamayı seçerseniz, “bu sigorta kapsamının size teklif edildiğini ve teklifi geri çevirdiğinizi söyleyen” bir feragat formu imzalamanız gerekir.

Bu tür bir trafik kazasına karıştığınızda devreye girecek bu sigortanın türlerini anlatalım:

  • Uninsured motorist bodily injury (Sigortasız sürücü bedensel yaralanması): Bu sigorta, sigortasız bir sürücünün kusurlu olduğu bir kaza olduğunda sizin ve arabanızdaki herhangi bir kişinin bedensel yaralanmasını karşılar. Limitler, sorumluluk teminat limitlerinizle aynıdır.

  • Uninsured motorist property damage (Sigortasız sürücü mal hasarı): Bu, sigortasız bir sürücünün kusurlu olduğu bir kazadan dolayı aracınıza verilen zararı karşılar. Limiti 3.500 dolardır. Bu sigorta türü, yalnızca sigortasız sürücünün kimliği tespit edildiğinde ödeme yapar.

  • Underinsured motorist (Eksik sigortalı sürücü): Bu, hasarı karşılayacak kadar sigortası olmayan bir sürücüyle kaza yaparsanız, sınırlı bedensel yaralanma masraflarını karşılar.

Eğer böyle bir olay yaşadıysanız, New York ve California lisanslı Avukat Utku Galip Akçok ile randevu oluşturmak için tıklayın.

Kaynak: insurance.ca.gov

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email