Göçmen Olmayan Vize Başvuru Ücretlerinde Son Durum

Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu tarafından göçmen olmayan vize (NIV) başvuru işlem ücretleri yeniden düzenlendi. Bazı vize türlerinin başvuru ücretleri 2012, bazılarınınki 2014 yılından beri güncellenmemişti.

Yeni yapılan zamlarla beraber;

gibi dilekçeye dayalı olmayan tüm göçmen olmayan vize (NIV) başvuru işlem ücreti 160 dolardan 185 dolara yükseldi. (yüzde 15,6 artış)

Geçici işçiler için belirli dilekçe bazlı göçmen olmayan vize (H, L, O, P, Q ve R kategorileri) başvuru ücreti ise 190 dolardan 205 dolara yükseldi. (yüzde 7,9 artış)

E kategorisinde ise (antlaşma tüccarı, antlaşma yatırımcısı ve özel bir meslekte antlaşma başvuru sahipleri) vize ücreti 205 dolardan 315 dolara yükseldi. (yüzde 53,7 artış)

J-1 değişim ziyaretçilerinin iki yıllık ikamet zorunluluğundan muaf tutulmasına ilişkin başvuru ücreti (J-1 Waiver), 120 dolarda sabit tutuldu.

Konsolosluk İşleri Bürosu’nun yaptığı açıklamaya göre, “Göçmen olmayan vize başvuru ücretleri, NIV hizmetlerinin sağlanmasının gerçek maliyetine göre belirlenir ve bu hizmetlerin maliyetine ilişkin bir çalışma yapıldıktan sonra tespit edilir. Bakanlık, vize hizmetleri de dahil olmak üzere konsolosluk hizmetleri sunmanın maliyetini yıllık olarak hesaplamak için Faaliyete Dayalı Maliyetlendirme metodolojisini kullanmaktadır. Dilekçeye dayalı olmayan NIV’lerin çoğunun ücretleri en son 2012 yılında, diğer bazı vize ücretleri ise en son 2014 yılında güncellenmiştir.”

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email