Göçmenleri hedefi haline getiren Ron DeSantis’e dava açılıyor!

Florida Valisi Ron DeSantis, kısa bir süre önce kendi eyaletinde yürürlüğe giren kapsamlı bir göçmenlik karşıtı yasaya karşı ilk yasal meydan okumayla karşı karşıya. Göçmenleri hedefi haline getiren Ron DeSantis’e dava açılıyor.

1 Temmuz’da yürürlüğe giren Senato Yasası 1718, ülkede yasadışı olarak bulunan göçmenleri işe alan işverenleri cezalandırıyor. Bu yasa hakkındaki haberimizi buradan inceleyebilirsiniz.

İşte yasanın detayları:

  • Yasa, 25’ten fazla çalışanı olan her işletmenin, çalışanların ABD’de yasal olarak çalışıp çalışamayacağını belirleyen federal bir sistem olan E-Verify’ı kullanmasını, aksi halde işletme ruhsatını kaybetme veya çalışan başına günlük 1.000 dolar para cezasıyla karşı karşıya kalmasını gerektiriyor.
  • Yasa, işverenlerin belgesiz göçmenleri bilerek çalıştırmalarını da yasa dışı hale getirirken işletmenin de bir yıla kadar gözetim altında tutulma cezasını getiriyor.
  • SB 1718, yerel yönetimlerin ülkede kalıcı yasal statüsü olmayan göçmenlere kimlik kartı veren kuruluşlara para sağlamasını yasaklıyor ve ülkede yasa dışı olarak yaşayan kişilerin sahip olduğu Florida dışında bazı eyaletlerden alınan ehliyetleri geçersiz kılıyor. Yasa ile, ABD’de yasal olarak bulunduğunu kanıtlamayan kişilere sürücü belgesi verilmesi yasaklandı ve belgesiz göçmenlere bazı eyaletlerde* verilen sürücü belgeleri Florida’da geçersiz hale getirildi.

Southern Poverty Law Center (SPLC), American Civil Liberties Union, ACLU of Florida, Americans for Immigrant Justice ve American Immigration Council, SB 1718’in belgesiz göçmenlerin Florida’ya, Florida içinde veya dışında taşınmasını suç sayan bölümüne itiraz eden bir dava açacaklarını duyurdu.

Dava, birkaç kişi ve bir göçmen hakları örgütü olan Florida Tarım İşçileri Derneği adına DeSantis’e karşı açılacak.

SPLC’nin Göçmenlere Adalet Projesi’nin kıdemli yönetici avukatı Paul Chavez, CBS News’e verdiği demeçte, “Bu dava, yasanın 10. Bölümünün uygulanmasını durdurmak için bir tedbir kararı talep edecek” dedi. Dava, bu bölümün “temelde anayasaya aykırı olduğunu, herhangi bir olguya ihtiyacımız olmadığını, kimsenin tutuklanmasına gerek olmadığını” savunacak.

Yasanın 10. Bölümüne göre bir kişi, “Amerika Birleşik Devletleri’ne yasaları ihlal ederek girdiğini ve başka bir ülkeden yasadışı girişinden bu yana Federal Hükümet tarafından denetlenmediğini bildiği veya makul olarak bilmesi gereken bir kişiyi bilerek ve isteyerek bu eyalete taşırsa” üçüncü derece ağır suç işlemiş olur ve beş yıla kadar hapisle cezalandırılabilir. Beş veya daha fazla kişiyle seyahat ettiği tespit edilenler, 15 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek ikinci derece ağır suçla suçlanır.

Yasa, belgesiz bir göçmen olan partnerleri ya da aile üyeleriyle seyahat eden insanlar ya da göçmenlere yardım eden hayır kurumları ya da STK’lar için herhangi bir istisna öngörmüyor. Bu kişiler de “insan kaçakçısı” olmakla suçlanabilecek.

Amerikan Göçmenlik Konseyi dava direktörü Kate Melloy Goettel yaptığı açıklamada, “Florida’nın göçmen karşıtı yasası zararlı klişeleri sürdürmekte ve bir korku ve düşmanlık atmosferini beslemektedir.” dedi. “Davamız, göçmenlik statülerine bakılmaksızın eyaletteki her bireyin temel haklarını ve onurunu güvence altına almayı amaçlamaktadır. Hiç kimse göçmenlik statüsü, varsayılan göçmenlik statüsü ya da aile üyelerinin göçmenlik statüsü nedeniyle korku içinde yaşamamalı ya da ayrımcılığa maruz kalmamalıdır.”

SB 1718, tarım ve inşaat gibi eyaletin en büyük sektörlerinin büyük ölçüde göçmen işgücüne dayanması nedeniyle Florida ekonomisi ve işgücü açığı konusunda endişelere yol açtı.

DeSantis’in ofisi ise yasayı ülkedeki “en güçlü yasa dışı göçmenlik karşıtı mevzuat” olarak lanse etti.

*: Connecticut, Delaware, Hawaii, Rhode Island, Vermont

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email