J-1 vizesinin, başvuru şartları, başvuru süreci, Ziyaretçi Değişim Programı kategorileri ve 2 yıl kuralı hakkında her şeyi öğrenin!

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

Amerika J-1 ziyaretçi değişim programı vizesi nedir?

Amerika J-1 vizesi, ABD’de değişim ve staj programına katılacak kişilere verilen göçmen olmayan bir vize türüdür. Ziyaretçi değişim programına katılımın amacı eğitim vermek, eğitim almak, gözlemlemek, araştırma yürütmek, danışmanlık almak, özel beceri geliştirmek veya tıp alanında yüksek lisans eğitimi ve mesleki eğitim almak olabilir. Ayrıca ABD’de Work and Travel programına katılmak isteyen kişilerin de alması gereken vize, J1 vizesidir.

J-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

J-1 vizesinin amacı nedir?

J-1 vizesinin amacı eğitim ve kültürel değişim programlarını kolaylaştırmaktır. Ziyaretçi değişim programı denen bu programlar, uluslararası ziyaretçilerin becerilerini geliştirmeleri, bakış açılarını genişletmeleri ve profesyonel ağlar geliştirmeleri için fırsatlar sunar. J-1 vizesi, katılımcıların ABD’de sponsor olarak kabul edilen kuruluşlarda eğitim, araştırma ve öğretim faaliyetlerine katılmalarına izin vererek kültürler arası değişimi teşvik eder.

J-1 vizesinin şartları nelerdir?

J-1 vizesi almaya hak kazanmak için, bireylerin ABD Dışişleri Bakanlığı ve sponsor kuruluşlar tarafından belirlenen belirli kriterleri karşılaması gerekir. J-1 programının kategorisine bağlı olarak şartlar değişebilir, ancak genel olarak başvuru sahiplerinin sağlaması gereken şartlar şunlardır: 

NOT: Katıldığınız Ziyaretçi Değişim Programı’na göre sağlamanız gereken şartlar farklılık gösterebilir. Katılmak istediğiniz programın gereklilikleri hakkında detaylı bilgi için ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

J-1 vizesi değişim programı kategorileri nelerdir?

J-1 vize programı, Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim ve kültürel değişim programlarında kategoriler sunmaktadır. İster au pair olmakla, ister staj yaparak pratik deneyim kazanmakla, araştırma yapmakla, Work and Travel programına katılmak veya öğretmen değişimi yapmakla ilgileniyor olun, ilgi alanlarınıza ve hedeflerinize uygun bir J-1 vize kategorisi vardır. 

Au Pair Programı

Au Pair Programına katılan kişiler Amerikalı bir ailenin yanında günlük yaşamı deneyimlerken çocuk bakımı hizmeti sağlar. Katılımcılar, çocuk bakım hizmeti sağlarken İngilizce dil eğitimi alabilirler. Barınma, yemek ve ulaşım ihtiyaçları aile tarafından karşılanır, ek olarak maaş verilir.

Bu programdan 18-26 yaşlarındaki en az lise mezunu kişiler yararlanabilir. Katılımcılar Amerikan kültürünü yakından tanıma, dil becerilerini geliştirme ve eğitici bir ortamda değerli deneyimler kazanma fırsatı bulur. Aynı zamanda, programa katılan kişilerle aileler arasında kültürel alışveriş teşvik edilir. Program hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Staj Programı (Internship)

Staj programları, bireylerin kendi çalışma alanlarında veya mesleklerinde pratik deneyim ve eğitim kazanmalarını sağlar. Katılımcılar Amerikan şirketlerinde, kurumlarında veya kuruluşlarında çalışabilir, akademik geçmişlerini tamamlayan uygulamalı beceriler ve bilgiler edinebilirler. Bu program, profesyonel gelişim, Amerikan iş kültürünü öğrenme ve sektörde network kurma imkanı sağlar. Halihazırda bir üniversitede veya ticaret ve meslek okullarında eğitim görmekte olan kişiler veya bu okullardan yeni mezun olmuş (mezun olalı 12 ay geçmemiş) kişiler, bu programa başvurabilirler. Program hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Kamp Danışmanlığı Programı (Camp Counselor Program)

Kamp Danışmanlığı programı, katılımcılara Amerikan yaz kamplarında danışman olarak çalışma fırsatı sunmaktadır. Programa katılan kişiler çocuklarla aktivitelere katılır, rehberlik ve destek sağlar ve Amerikan kamp kültürünü yaşarken, kendi kültürleriyle kamp deneyimine katkıda bulunurlar. Program hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Üniversite ve Kolej Değişim Programları (University and College Student Exchange Program)

Türk vatandaşı olan öğrenciler liseden mezun olduktan sonra ABD’deki eğitim kurumlarında eğitim görmek için değişim programlarına katılabilirler. Bunun yanında kendi ülkelerinde devam ettikleri lisans programının gerektirdiği bir staj programına katılabilirler. Öğrenciler, eğitim kurumlarının yurtlarında kalabilir ve üniversite yetkilisinin onayı ile yarı zamanlı çalışabilirler. Program hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Doktor Değişim Programı

J-1 vizesi programı ile ABD’ye giden doktorlar tıp eğitimlerine katılabilir veya okulda eğitim alabilirler. Programa katılan doktorların İngilizce yeterliliğe ve deneyime sahip olması aranır. Ayrıca Ulusal Tıp Sınavları Kurulu Sınavının (National Board of Medical Examiners Examination) 1. ve 2. bölümleri, Yabancı Tıp Mezunları Sınavının (the Foreign Medical Graduate Examination) 1. ve 2. adımları veya Vize Uygunluk Sınavı (Visa Qualifying Examination/ VQE) geçilmelidir. Program hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Öğretmen Değişim Programı

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğretmenler, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki akredite ilk ve orta dereceli okullarda öğretmenlik yapmak üzere J1 Amerikan Değişim Programı Vizesine başvurabilirler.

Öğretmen Değişim Programına başvuran kişinin kendi ülkesindeki ilk ve orta dereceli okullarda öğretmenlik yapabilecek niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bunun yanında yeterli düzeyde İngilizce bilgisi ve başvuru sırasında öğretmen olarak çalışıyor olması gerekir. Başvuran öğretmen, o sırada çalışmıyorsa, son 12 ay içinde yüksek lisansını tamamlamış ve son 8 yıl içinde en az 2 yıl öğretmenlik deneyimine sahip olmalıdır. Program hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Lise Değişim Programları (Secondary School Student)

15-18 yaş arası lise öğrencileri, lise değişim programlarına katılarak ABD’de eğitim alabilirler. Program kapsamında konaklama, yemek ve ulaşım, lise yakınındaki Amerikalı aileler tarafından sağlanabilir. Öğrenciler yarı ya da tam zamanlı işlerde çalışamazlar. Program hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Work and Travel

Summer Work and Travel programı üniversite öğrencilerine yaz tatilleri boyunca ABD’de seyahat etme ve çalışma imkanı tanıyarak Amerikan halkını ve yaşam tarzını tanıma şansı sunar.

ABD dışında bir eğitim kurumunda en az bir dönemini tamamlayan lisans ve yüksek lisans öğrencileri programa başvurabilir. Bunun yanı sıra İngilizce dil yeterliliği aranır. Programa acenteler aracılığıyla katılınılabilir. Work and Travel programı ile ABD’de dört aya kadar çalışma izni alınabilir, ardından ABD içerisinde seyahat edebilmeniz için 30 günlük bir süre tanınır. Program hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Profesör ve Araştırma Görevlisi Değişim Programı

Profesör ve araştırma görevlisi değişim programı, ABD’deki eğitim kurumlarıyla yabancı eğitim kurumları arasında fikir, araştırma alışverişini sağlayarak her iki tarafa da kazanım sağlar. Profesörler ve araştırma görevlileri, ABD ve yabancı ülkelerdeki akademik kurumlar arasında fikir alışverişinde bulunmak ve araştırma yapmak için bu programa başvurabilirler. Program hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Uzman Değişimi Programı

Özel bir beceri veya bilgi alanında uzmanlaşan kişiler ABD’ye giderek meslektaşlarının bilgi ve becerilerini gözlemleyebilir, onlara danışabilir ve bilgi beceri alışverişinde bulunabilir. Uzman değişimi programı profesör, araştırma görevlileri ve doktorlar için geçerli değildir. Program hakkında detaylı bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

J-1 vizesi nasıl alınır?

Değişim Ziyaretçisi Programına Kabul: İlk adım, ABD’deki belirlenmiş kuruluşlardan birinin sponsorluğunda bir değişim ziyaretçisi programına başvurmak ve kabul edilmektir. Ardından bu kurumdan Form DS-2019 formunu edinmelisiniz. Program gereklilikleri, düzenlemeler ve daha fazlası hakkında bilgi edinmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Değişim programına katıldıktan sonra yapılan J-1 vizesi başvurusu, ABD içinden Change of Status yoluyla yapılabileceği gibi ABD dışında konsolosluk yoluyla da yapılabilir.

ABD içinden başvuru:

 1. I-539 formunu doldurup USCIS’e göndermek. Başvuruyu USCIS’in sitesinden online yapabileceğiniz gibi posta yoluyla da yapabilirsiniz. I-539 formu yönergelerinde yer alan belgeleri topladığınızdan emin olun.
 2. Biyometrik randevusuna katılmak. USCIS, parmak izinizi ve imzanızı alıp fotoğrafınızı çekmek amacıyla sizi biyometrik randevusuna çağırır. Randevu bilgileri USCIS tarafından gönderilecek mektupta yer alır. Eğer online başvuru yaptıysanız, bu bildirimleri, oluşturacağınız USCIS hesabından alabilirsiniz.
 3. Gerekli görülürse mülakata katılmak. USCIS, mülakat randevu bilgilerini tarafınıza mektupla yollar. Eğer online başvuru yaptıysanız, bu bildirimleri, oluşturacağınız USCIS hesabından alabilirsiniz.
 4. Başvuru sonucunu öğrenmek. USCIS, vize başvurunuz hakkında kararını mektup yoluyla gönderir. Eğer online başvuru yaptıysanız, başvurunuzun durumunu oluşturacağınız USCIS hesabı üzerinden takip edebilirsiniz.

ABD dışından başvuru:

 

 1. DS-160 formunu internet üzerinden doldurmak.
 2. Mülakat randevusu almak. DS-160 formunu doldurduktan sonra konsolosluğun gönderdiği e-mail’deki yönergeleri izleyin. Mülakat randevusu almanız bildirildiğinde buradan mülakat randevusu alabilirsiniz. Mülakat randevularının ne zamana verileceği ABD konsolosluklarının işlem yoğunluğuna göre değişkenlik gösterir.
 3. Mülakat için gerekli belgeleri toplamak.
 4. Konsoloslukta mülakata katılmak.
 5. Başvuru sonucunu öğrenmek. Mülakatın hemen ardından veya birkaç hafta sonra vizenizin onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilirsiniz.

J-1 vizesi 2 yıl kuralı nedir?

J-1 vizesi kapsamındaki bazı ziyaretçi değişim programlarının sonunda 2 yıllığına asıl ikamet edilen ülkeye dönüş şartı vardır. Eğer aşağıdaki kategorilerden birine giriyorsanız Değişim Programı sonunda ülkenize dönerek iki yıllığına burada kalmalısınız.

 

 • Devlet tarafından finanse edilen değişim programından yararlanıyor olmak. Programın tamamı veya bir kısmı doğrudan veya dolaylı olarak Amerikan hükümeti veya vize sahibinin uyruğunun olduğu ülke devleti tarafından finanse ediliyor.
 • Lisansüstü tıp öğretimi veya eğitim alıyor olmak.
 • Uzmanlaşmış bilgi veya beceri sahibi olmak. Değişim ziyaretçisi olarak programda öğrendikleriniz ülkenizi geliştirmede faydalı olacak becerilere sahip olmak. Bu faydalı becerilerin listesi her ülke için ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde mevcuttur.

J-1 vizesi 2 yıl kuralından nasıl muaf olunur?

Eğer 2 yıllığına ülkenize dönme kuralına tabiiyseniz, bu kuraldan muaf olma başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuz kabul olursa ülkenize dönerek 2 sene kalma zorunluluğunuz ortadan kalkar. Muafiyet için aşağıdaki dayanaklardan birini sunmanız ve kanıtlamanız gerekir:

J-1 vizesi 2 yıl kuralına ilişkin muafiyet başvurusu titizlikle yapılmalıdır. Bu bağlamda ALO gibi alanında uzman bir göçmenlik avukatından profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

J-1 vizesiyle ABD’de farklı işlerde çalışmak mümkün mü?

J-1 vizesiyle ABD’de hangi işlerde yasal olarak çalışabileceğiniz, katıldığınız değişim programına göre değişecektir. Sponsorunuz olan kurum tarafından adınıza düzenlenen DS-2019 Formuna bakarak yapmaya izninizin olduğu ve olmadığı aktiviteleri öğrenebilirsiniz.

J-1 vizesi süre uzatımı yapılabilir mi?

J-1 vizesiyle kalış sürenizi, programınızın izin verdiği maksimum süreye kadar uzatabilirsiniz. Ancak maksimum süre üzerine uzatma talebi yapabilmek yalnızca bazı kategorideki programlar için mümkündür. Dolayısıyla vizenizin süre uzatımı için sponsorunuz olan kurumla iletişime geçmeniz önerilir. 

J-1 vizesi başvurusu ne kadar sürer?

Vize başvurusunu ABD Konsolosluğu aracılığıyla yapıyorsanız, süre, ülkenizdeki konsoloslukların işlem hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. İstanbul’daki ABD konsolosluğu yaklaşık 1-2 ay içinde J1 vizesi başvurularını sonuçlandırmaktadır. 

Vize başvurusunu ABD içinden yapıyorsanız, süre, başvurduğunuz yerdeki USCIS ofisinin işlem yoğunluğuna ve daha birçok faktöre göre değişiklik gösterir. USCIS’in sitesinden güncel olarak başvuru sonuçlandırılma sürelerini takip edebilirsiniz. 2023 itibarıyla USCIS Kaliforniya Ofisi’nin J vizesi başvurularını sonuçlandırma süresi ortalama 8 aydır.

 

ÖNEMLİ: Her ne kadar yaklaşık süre verilse de, bu sürelerin dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek isteriz.

J-1 vizesi hakkında önemli ipuçları

J-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

J1 vizesi için gereken belgeler nelerdir?

J-1 vizesi başvuru ücreti nedir?

Ülkenizden ABD konsolosluğu aracılığıyla J-1 vizesi başvurusu yapmak 2023 itibarıyla $380’dır( DS-160 formu $160, SEVIS kaydı $220). ABD içinden Change of Status* yoluyla J1 vizesi başvurusu yapmak ise 2023 itibarıyla $370’dır (I-539 formu $370, biyometrik ücreti 1 Ekim 2023 itibarıyla kaldırılmıştır.).

*Change of Status, ABD’de geçerli bir statüyle bulunurken statünün ABD içinden değiştirilmesidir. Örneğin, B2 turist vizesiyle ABD’ye gidip statünüzü, ABD içinde J1 statüsüne çevirebilir ve değişim programına katılabilirsiniz.

J-1 vizesinin avantajları nelerdir?

(*Au pair, çocuk bakımı konusunda aileye yardımcı olur, geçici aile bireyi gibidir, evde aileyle birlikte kalır ve bakıcıdan farklıdır.)

J-1 vizesi ile aile üyeleri de ABD'ye gidebilir mi?

J-1 vize sahibinin eşi ve 21 yaşının altındaki bekar çocukları J-2 vizesi alabilirler. J-2 vizesi ile ABD’de çalışmak isteyen eş ve çocuklar çalışma iznine başvuru yapabilirler. Ancak elde edilen geliri J-1 vizesi sahibine maddi sponsor olmak için kullanamazlar.

J1 vizesi için İngilizce bilme şartı var mı?

J1 vizesi kapsamında katılacağınız değişim programları için İngilizce dil yeterliliği aranmaktadır. İngilizce dil yeterliliği, ABD’deki kurumlar tarafından kabul edilen sınavlara (IELTS, TOEFL) girilerek kanıtlanabilir.

J1 vizesi kaç kişiye veriliyor?

J1 vizesi kotaya tabi değildir diğer bir deyişle yıllık verilecek vize miktarı sınırlaması yoktur. Dolayısıyla her sene verilen vize sayısı değişiklik gösterir.

Örneğin 2022 mali yılında* (fiscal year) J1 vizesine 320,047 kişi başvurmuştur. 284,486 kişi J1 vizesi alırken, 35,561 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 9,755 kişiye J1 vizesi verilmiştir.

2021 mali yılında** (fiscal year) ise J1 vizesine 141,511 kişi başvurmuştur. 129,662 kişi J1 vizesi alırken, 11,849 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 2,452 kişiye J1 vizesi verilmiştir.

Ekim 2021-Eylül 2023*

 

Ekim 2020- Eylül 2021**

J1 vizesi ile Green Card alınabilir mi?

Direkt olarak J1 ziyaretçi değişim programı vizesiyle Green Card alma hakkınız bulunmuyor fakat farklı yollarla Green Card alabilirsiniz. Örneğin, ABD’de iş teklifi alırsanız ve diğer şartları da sağlarsanız istihdam yoluyla Green Card alabilirsiniz; ABD vatandaşı veya Green Card sahibi biriyle evlenip evlilik yoluyla Green Card alabilirsiniz; Green Card çekilişine katılıp kazanırsanız yine Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey programınızın, 2 yıllık vatana dönüş şartı taşıyıp taşımadığıdır. Eğer programınız sona erdikten sonra 2 sene boyunca vatandaşı olduğunuz ülkede kalmanız gerekiyorsa Green Card başvurusu yapabilmek için muafiyet başvurusunda bulunmanız gerekebilir. J-1 vizesi 2 yıl vatana dönüş şartı olan programlar hakkında bilgi için bkz. J-1 vizesi 2 yıl kuralı nedir?

 

Green Card kategorileri hakkında detaylı bilgi için yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Evet, programınız başlamadan önceki 30 gün içinde ABD’de girebilirsiniz.

Programın amacı, kişiler arasında eğitimsel ve kültürel değişim deneyimi sağlayarak küresel bir bakış açısı kazandırmaktır.

Programınız tamamlandıktan sonraki 30 gün içinde Amerika’dan ayrılmanız gerekir.

 

Evet, Change of Status yolu ile değiştirebilirsiniz. Ancak katıldığınız programın 2 yıllığına ülkenize dönüş şartı varsa F-1 vize başvurusunu ülkenizden yapmanız gerekebilir.

Öncelikle programa kayıt olmaya uygun olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz. Eğer uygunsanız ülkenizdeki acenteler veya sponsor aracılığıyla programa kaydınızı yapabilirsiniz. Ardından programınız için size sponsor olacak firma ile İngilizce mülakata katılırsınız. İngilizce seviyeniz, programa katılacağınız tarih ve tercihleriniz dikkate alınarak bir işe yerleştirilirsiniz. İşe yerleştirildikten sonra ise J-1 vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bize şimdi ulaşın!