ICE’tan Yeni Hizmet: Adres Değişikliği Çevrimiçi Yapılabilecek

UNUTMA, ICE ile adresini değiştirdiğinde, bu adres değişikliği mahkemeye ve savcılığa gitmeyecek. Adresini değiştirdikten 5 gün içerisinde, hala mahkemeye ve savcılığa ayrı ayrı, E-33 formunu doldurarak bildirmen gerekiyor. Eğer adres değişikliğini mahkemeye ve savcılığa bildirmezsen, önemli mektupları kaçırabilirsin, ve mahkemeni kaçırırsan, o zaman hakkında deport kararı verilebilir! Yani kisaca, ICE ile adres değiştirmen, mahkeme ve savcılıktaki adresini değiştirmiyor!

ICE’ın vatandaş olmayanlara sunduğu çevrimiçi adres değişikliği aracı kullanıma hazır.

ICE, internet sitesi üzerinden yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bu yeni özellik, vatandaş olmayanların göçmenlik mahkemesi işlemlerini beklerken adres bilgilerini güvenli bir şekilde güncellemelerini sağlıyor.

Bu yeni sistemle vatandaş olmayanlar adres bilgilerini çevrimiçi olarak güncelleyebilecek. Böylece vatandaş olmayanlar, göçmenlikle ilgili görevlerini daha rahat yerine getirebilecekler. Ayrıca, ABD Posta Servisi’nin adres otomatik doldurma özelliği ile ICE’a bildirilen adres bilgilerinin doğruluğu artırılacak.

Sistemin Kullanımı

Geçerli bir posta adresi başarıyla girildikten sonra, vatandaş olmayan kişi Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın (INA) 240. Bölümü uyarınca sınır dışı etme sürecinde (removal proceedings) bulunuyorsa, sistem vatandaş olmayan kişiye göçmenlik mahkemesinde gerekli şekilde adresini nasıl değiştireceğine dair bilgileri sunacak.

Online adres değişikliğini işleme koymak için tam bir isim, A numarası ve doğrulanmış ticari olmayan bir adres gerekmektedir.

Formu doldurmak yaklaşık bir dakika sürmektedir.

A ve G vizesi sahipleri ve vize muafiyeti ziyaretçileri hariç olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan tüm vatandaş olmayanlar da yer değiştirdikten sonraki 10 gün içinde USCIS’e de ayrıca adres değişikliği bildiriminde bulunmalıdır.

Sistem, şu anda İngilizce, İspanyolca, Çince, Haiti Kreolü, Portekizce ve Pencapça dillerinde kullanılabiliyor.

Mahkemeye Çıkma Tebligatı

Vatandaş olmayan bir kişinin bir mahkemeye çıkma tebligatına (Notice to Appear) ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için ICE,

  • Vatandaş olmayan kişinin hali hazırda INA’nın 240. Bölümü uyarınca sınır dışı sürecinde olmadığından,
  • ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’nde (USCIS) bekleyen olumlu bir sığınma başvurusu olmadığından,
  • Halihazırda kesinleşmiş bir sınır dışı kararı bulunmadığından

emin olmak için sistem kontrolleri yapacaktır.

Mahkemeye çıkma hakkı olan fakat henüz mahkemeye çağrı almayan vatandaşlardan – yani tutukluluğa alternatif olarak serbest bırakılan kişilerden – mahkemeye gitme çağrılarını posta yoluyla mı yoksa bir ERO (Enforcement and Removal Operations) saha ofisinden randevu alarak bizzat mı almak istediklerini belirtmeleri istenebilir.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email