Trump’ın Göçmenlik Karşıtı Yorumları Tepki Çekti

Eski Başkan Donald Trump, geçtiğimiz Eylül ayında The National Pulse websitesine verdiği röportajda kullandığı ifadelerden dolayı tepki çekti.

Trump, belgesiz göçmenlere ilişkin ‘ülkemizin kanını zehirleyenler’ ifadesini kullandı. Bazı gazeteciler, Trump’ın kullandığı bu ifadeyi Adolf Hitler’in göçmenlere ve Yahudilere ilişkin söylediklerine benzettiler.

Trump, Güney sınırındaki yasa dışı geçişlerle alakalı şu ifadeleri kullandı: “Bu insanların nereden geldiğini kimse bilmiyor. Biz hapishanelerden, akıl hastanelerinden geldiklerini biliyoruz. Terörist olduklarını biliyoruz. Daha önce benzeri görülmemiş olaylar yaşıyoruz. Bu, ülkemiz için çok üzücü bir durum. Ülkemizin kanını zehirliyor. Bu insanlar her türlü hastalıkla beraber geliyorlar.”

Trump’ın sözlerine birçok yerden tepki var

ADL (Anti-Defamation League) yöneticisi Jonathan Greenblatt, Trump’ın açıklamalarını şu sözlerle kınadı: “Göçmenlerin ülkemizin kanını zehirlediğini ima etmek, gerçek tehlikeye ve şiddete davetiye çıkarıyor. Bu tür zehirli söylemler daha önce Pittsburgh ve El Paso’da şiddet olaylarının yaşanmasına neden oldu. Siyasetimizde bunun yeri olmamalı, nokta.”

Trump’ın kampanya sözcüsü Steven Cheung ise konuyla alakalı yaptığı açıklamada “Bu, günlük yaşamda, kitaplarda, televizyonda, filmlerde ve haber bültenlerinde rastlanılan normal bir ifade. Bu ifadenin ırkçı ya da yabancı düşmanı olduğunu düşünenler, anlamsız bir öfkenin hakim olduğu alternatif bir evrende yaşıyor” dedi.

Trump ile yakın arkadaş olduğu bilinen eski Fox News sunucusu Geraldo Rivera, konuyla alakalı tweet’indeBu sözler sadece Nazi dönemini anımsatmakla kalmıyor, aynı zamanda göçmenlerin hastalık taşıdığı yönündeki binlerce yıllık iğrenç bir yalanı da tekrarlıyor. (…) İrlandalı göçmenlerin 19. yüzyılda Amerika’ya her türlü hastalığı getirdiği iddia edilirdi, bu da onu hatırlatıyor“ dedi.

İddiaların temelsiz olduğu söyleniyor

Trump’ın açıklamasında yer verdiği ‘göçmenlerin akıl hastanesinden geldiği’ iddiası, CNN tarafından göçmenlik karşıtı örgütlerin ve FactCheck.org gibi websitelerinin de aralarında bulunduğu birçok kuruma sorulmuştu. Araştırma sonucunda eski Başkan’ın iddialarının temelsiz olduğu anlaşılmıştı.

Trump’ın açıklamalarına itiraz edenler, bu söylemlerin Hitler’in Mein Kampf (Kavgam) kitabında yazdıklarını andırdığını belirtiyor. Hitler, kitabın ‘Irk ve Toplum’ bölümünde, Trump’ın ‘göçmenlerin ülkenin kanını zehirlediği’ iddiasına paralel şekilde, şunları yazmıştı: “Tarihteki bütün büyük uygarlıklar, kanın kirlenmesi sonucunda, başlangıçta yaratıcı olan ırkın yok olması sebebiyle çökmüştür.

Hitler, bu kitapta göçmenlerin Aryan ırkın ‘kanını zehirlediği’ iddiasına sıklıkla yer vermişti.

Kaynak: NY Times, CNN, Newsweek, Daily Mail, Meidas Touch

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email