Sigorta Şirketleri Sizi “Abartmakla” Suçlayabilir! Malingering Nedir?

Malingering’ nedir?

Bir sorumluluktan kaçmak için olmayan bir sağlık sorununu varmış gibi göstermek, ‘malingering’ olarak adlandırılır. İş, eğitim, hukuki bir durum veya askerlik gibi sorumluluklardan kaçmak için bir sağlık sorunu uydurmak veya varolan bir sağlık sorununu abartmak, ‘malingering’ eylemi olarak değerlendirilir. Bu hareketi yapan kişi, yalnızca dikkat çekmeyi amaçlıyor da olabilir.

‘Malingering’ yapan kişiler genellikle uydurdukları veya abarttıkları hastalığın tedavisine cevap vermezler. Ancak amaçladıkları faydayı elde ettikten sonra, bu hastalıktan şikayet etmeyi bir kenara bırakırlar.

Ne Zaman ‘Malingering’ Eyleminin Varlığından Bahsedilebilir?

  1. Bir sağlıkçının (doktor, hemşire gibi) yardımıyla veya yardımı olmadan tıbbi bir durum uydurulursa ve kişi, var olmayan bir dizi sağlık sorununa sahip olduğunu iddia ederse,
  2. Kaza gibi olaylar sonucunda ortaya çıkan zararı maddi çıkar sağlamak amacıyla abartırsa,
  3. Kaza, yaralanmaya kasten sebep olacak şekilde planlanmış ve organize edilmişse,
  4. Kişinin iddia ettiği rahatsızlığı ile tıbbi veya psikiyatrik bulgular birbirinden alakasızsa,
  5. Kişi doktor değerlendirmesi esnasında işbirliği yapmaktan kaçınıyor, doktorun işini zorlaştırırsa,

Malingering’ eyleminin varlığından şüphe edilebilir.

Nasıl Anlaşılır?

Özellikle iş hayatında sorun yaratabilen ‘malingering’ eylemlerinin anlaşılabilmesi için bazı yöntemler geliştirilmiş. Bunlardan en bilineni, Lees-Haley Fake Bad Scale adını taşıyor ve kaza gibi olaylarda, mağdur olduğunu belirten kişilerin söylediklerinin doğruluğu bu sayede test ediliyor.

Bu test, yaralandıklarını öne sürerek sigorta şirketlerinden para almak isteyen kaza mağdurları üzerinde kullanılıyor. Ancak uygulama biçimi oldukça tartışmalı; çünkü her ne kadar işverenlerin ve sigortacıların elini güçlendirse de, bazı psikologlar testin yanılma payının bulunduğuna ve yeni mağduriyetlere yol açabileceğine dikkat çekiyor.

Sigorta Tarafından ‘Malingering’ Yapmakla Suçlanmamak İçin Ne Yapılmalı?

Testlerde yanılma payı olduğuna göre, bir kişinin bulunduğu ortamda ‘malingering’ yaptığı yönünde suçlamalarla karşı karşıya kalması hiç de zor görünmüyor. Özellikle sigorta şirketleri, tazminat talep eden kişilerin iddialarını savuşturmak için sıklıkla bu tür suçlamalara başvuruyor.

Malingering’ suçlamalarının temelinde olmayan bir rahatsızlığı abartma olduğu için, mevcut rahatsızlığınızı belgelemek adına düzenli ve sık doktora gitmeniz mantıklı olacaktır. Bu sayede sağlık durumunuzla alakalı kanıt toplayabilir, ‘malingering’ suçlamalarından kaçınabilirsiniz. Yine de, her ihtimale karşı bir avukatın yardımını almanız tavsiye edilir.

Kaynak: National Library of Medicine, Insuranceopedia

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email