Kaliforniya’da yeni kanun: Ebeveynler çocuklarının cinsiyet tercihine saygı duymak zorunda!

Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya’da yeni bir kanun, eyalet meclisinden geçti: AB 957. Bu kanun, velayet konusunda ebeveynlerin, çocuğun “sağlığı, güvenliği ve refahı” yanında “çocuğun cinsiyet kimliğini onaylaması”nı da içeriyor.

Bu ne demek? Çocuğun velayeti söz konusu olduğunda, çocuğun sağlığını, güvenliğini, refahını sağlamanın yanında ebeveyn, çocuğun cinsiyet kimliğini de kabul etmek zorunda.

Bir boşanma davasında çocuğun yararının hangi tarafta daha yüksek olduğunu belirlemek için, mahkeme çeşitli kriterleri dikkate alır:

  1. Çocuğun sağlığı, güvenliği, refahı
  2. Velayet isteyen ebeveynlerin istismar geçmişi, uyuşturucu kullanımı olup olmadığı vb…

Bu kriterlerden çocuğun sağlığı, güvenliği, refahı kavramına: çocuğun cinsiyet kimliğini kabul etmek de eklendi.

Yani bir çocuk kadın cinsiyetinden erkek cinsiyetine veya erkek cinsiyetinden kadın cinsiyetine geçiş sürecine girmek istiyorsa, veyahut kendini cinsiyetsiz tanımlıyorsa, velayet isteyen ebeveyn bu durumu kabul etmeli. Çocuğun sağlığını ve güvenliğini sağlamak için, çocuğun cinsiyet değişim sürecini de kabul etmek gerekiyor.

Kaliforniya, Illinois ve Teksas’ta hakimler, boşanma davalarında; çocuklarının cinsiyet değişim sürecine karşı çıkan, hatta şüpheyle yaklaşan ebeveynlerin velayet haklarını reddeden kararlar vermeye başladı bile. Hatta bazı davalarda hakimler, bu konularda trans aktivistlerden özel eğitimler aldılar.

Muhalifler bunun bir silah haline getirilebileceğine inanıyor, hatta çocuklarının cinsiyetini onaylamamaları halinde çocuk istismarı ile suçlanacaklarını söyleyecek kadar ileri gidiyorlar. Muhafazakarlar yeni kanun ile,

  • ebeveynlerin çocuğun cinsiyet değişimi isteğini onaylamaması ve destek göstermemesi halinde çocuk istismarı ile suçlanabileceğini
  • ve durumun çocuğunun velayetini kaybetmeye kadar varabileceğini söylüyor.

Halbuki Meclis üyeleri ise bunun sadece LGBTQ+ gençliği korumak amacıyla hazırlandığını, çocuklara veya aile yapısına zarar gelmeyeceğini savunuyorlar.

Kaynak: AB 957

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email