San Francisco’da Kayıt Dışı Göçmenler İçin Protesto Yürüyüşü Düzenlendi

San Francisco’da, göçmen reformu yapılmasını talep eden çok sayıda göçmenin ve göçmen hakları savunucusunun katıldığı bir protesto yürüyüşü düzenlendi.

Katılımcılar, Petaluma ve San Jose’den yola çıkıp yaklaşık 40 mil (64 kilometre) süren bir yürüyüşün ardından ‘Federal Building’de buluştular. Yürüyüşe katılanların talebi, ülke genelinde bir tür ‘hukuki araf’ta kalmış olan milyonlarca göçmenin daimi ikamet hakkı kazanmasını sağlayacak olan kanun teklifinin meclisten geçmesi yönünde.

H.R. 1511 ya da ‘Registry Bill’ olarak bilinen bu kanun teklifi, meclisten geçmesi halinde ABD’de kayıtsız bir şekilde yaşayan belgesiz göçmenin yasal olarak kalıcı oturma izni alma başvurusu yapabilmesini sağlayacak. Bahsi geçen göçmenlerin sayısının 8 milyona yaklaştığı ifade ediliyor.

Yürüyüşü düzenleyen sivil toplum kuruluşu NCCJIR’ın (Northern California Coalition For Just Immigration Reform) lideri Socorro Diaz, yaptığı basın açıklamasında “H.R. 1511’in meclisten geçmesi sayesinde milyonlarca göçmen oturma izni için başvuruda bulunabilecek ve bu sayede emek sömürüsünden ve korku yaşamaktan kurtulacak.” dedi.

Yürüyüşteki katılımcılar, ayrıca ABD-Meksika sınırında yaşanan insan hakları ihlallerini de protesto etti.

Yürüyüşün organizatörlerine göre, katılımcıların yürüdüğü 40 mil, meclisin neredeyse 40 yıldır gözardı ettiği göçmen reformunu sembolize ediyor. Kayıtsız şekilde ABD’de yaşayıp çalışan göçmenlere yönelik son kanun, 1986 yılında yürürlüğe girmişti.

Yürüyüşte göçmen kadınları temsilen bulunan sivil toplum örgütü ‘Mujeres Unidas y Activas’ lideri Emma Delgado, yaptığı açıklamada “Çocuklarımı yıllardır görmüyorum çünkü burada oturma iznine başvurma gibi bir imkanım yok. Milyonlarca insanın kayıtsız bir şekilde ortada bırakılması, ailelerinden ve sevdiklerinden ayırılması ahlaka aykırı.” ifadelerini kullandı.

H.R. 1511, 1929 tarihli göçmen yasasında çeşitli güncellemelere gidilmesini öngörüyor. Bu kanun teklifi geçerse, en az 7 yıldır ABD’de yaşayan göçmenlerin yasal oturma izni alabilmesinin de önü açılmış olacak. Bu kanundan 8 ila 11 milyon kayıtsız göçmen faydalanabilecek.

Üç gün süren göçmen yürüyüşü, 7 Ağustos 2023 tarihinde sona erdi. Organizatörler, bu yürüyüşün Eylül ayında da devam edecek protestoların ilk ayağı olduğunu da belirttiler.

Yeni kanun teklifinin geçmesi halinde neler değişecek?

9 Mart 2023’te tanıtılan yeni kanun teklifi, “1929 Tarihli Göç Kanunu’nun Göçmenlik Hükümlerinin Yenilenmesi” (H.R. 1511) başlığını taşıyor.

Bu kanun teklifi, ABD’de büyük çoğunluğu belgesiz olarak yaşayan milyonlarca göçmen için yasal daimi ikamet statüsü verilmesinin yolunu açacak.

Hali hazırda yürürlükte olan Göç Kanunu (Immigration Act), uzun süredir ABD’de bulunan göçmenlerin daimi ikamet statüsü (Yeşil Kart) edinmek üzere başvuru yapmasına imkan tanıyor. Kanun, 1 Ocak 1972 tarihinden bu yana ABD’de bulunan kimselere daimi ikamet verilebilmesini öngörüyor.

Yeni kanun teklifi, kabul edilmesi halinde bu kuralı değiştirerek en az yedi yıldır ABD’de kesintisiz olarak yaşamış olan göçmenlere yasal daimi ikamet statüsü verilebilmesini sağlayacak.

Göçmenlik sürecinizde ALO, her zaman yanınızda!

Kaynak: congress.gov, FWD.us, CBS News

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email