Hindi Affı: Beyaz Saray’da İlginç Bir Şükran Günü Geleneği

Turkey Pardoning’ (hindi affı), Beyaz Saray’da uzun yıllardır devam ettirilen bir devlet geleneği.

Her yılın Kasım ayında Beyaz Saray’da düzenlenen bu etkinlikte, görevdeki Amerikan başkanı Şükran Günü kapsamında pişirilecek olan bir hindiyi ‘affediyor’ ve bir anlamda o hindiyi makus talihinden kurtarıyor.

Başkan Biden, 2022 yılındaki etkinlikte iki hindiyi ‘affetti’. Chocolate ve Chip adındaki bu iki hindi, etkinliğin düzenlendiği hafta sonu boyunca Washington’da bulunan Willard Hotel’de konakladılar. Bu seneki törende de, Minnesotalı bir çiftçinin büyüttüğü iki hindi Beyaz Saray’a gidecek ve ‘affedilecek’.

Hindi Affı Nereden Çıktı?

1870’li yıllarda, Şükran Günü kutlaması kapsamında Amerikan başkanına hindi gönderme adeti yaygındı. Bu adet 1947 yılında resmi bir nitelik kazandı. O yıldan itibaren, başkana hediye olarak gönderilen hindiler bir devlet seremonisi ile sunulmaya başlandı.

Rivayete göre, eski başkanlardan Ronald Reagan görev başındayken kendisine hediye edilen bir hindinin kesilmesini istemedi. O hindi bir çiftliğe gönderildi. Yerine gelen George H.W. Bush da Şükran Günü kutlamalarını protesto eden hayvan hakları aktivistlerine hak vererek ‘hindi affı’nı bir devlet geleneği haline getirdi.

Obama ve Trump döneminde, affedilecek olan hindiler Beyaz Saray’ın Twitter hesabında düzenlediği anketlerle belirleniyordu. Biden döneminde ise bu uygulama rafa kaldırılmış gibi görünüyor. Bu seneki törende boy gösterecek olan hindilerin Minnesota’dan alınmasının sebebi de, eyalette geçtiğimiz sene kanatlı hayvan sektörünü olumsuz etkileyen bir kuş gribinin yaşanmış olması.

Bu seneki kutlamaya seçilen iki hindinin sahipleri, neden kendi hindilerinin tercih edildiği sorusuna ‘Kilolu oldukları ve şekilleri güzel olduğu için’, cevabını veriyor.

Gelenek oturdukça uygulama da bir anlamda şekil değiştirdi. Artık ‘hindi affı’ töreninde kalabalığın önünde başkan tarafından affedilecek olan hindiler, doğumlarından itibaren özel olarak bu törene hazırlanıyor. Hindiler kalabalığa, ışıklara ve masa üstünde rahatça ayakta durmaya alıştırılıyor. Seçilen ve Beyaz Saray’a gönderileceği kesinleşen hindiler, özel araçlarla Beyaz Saray’a getiriliyor ve kırmızı halıda yürütülüyor.

‘Affedilen’ hindiler, kutlamanın ardından nereye gönderiliyor?

Obama ve George H.W. Bush yönetimlerinde, affedilen hindiler kalabalığı selamlamak üzere Disneyland’e gönderiliyordu. Artık ‘pardoning’ kutlamasından sonra seçilen hindiler çiftliklere bağışlanıyor.

Ne yazık ki bağışlanan hindiler törenden sonra uzun süre yaşayamıyor. Bu hayvanlar çiftliklerde özel olarak yetiştirildikleri için, doğal ortamlarından daha hızlı büyütülüyorlar ve ömürleri uzun olmuyor.

Kaynak: White House History, Independent 

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email