Apple, İşe Alımda Ayrımcılık Davası Üzerine 25 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek!

Amerikan Adalet Bakanlığı, Apple’ın Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası kapsamında işe alım uygulamalarıyla ilgili bir meselenin çözülmesi için 25 milyon dolarlık bir ödeme yapacağını açıkladı.

Bakanlık, yaptığı açıklamada;

  • Apple’ın vatandaşlığa dayalı federal yasayı ihlal ettiğini,
  • PERM programı kapsamına giren pozisyonlar için Amerikan vatandaşlarının ve daimi oturma izni sahiplerinin işe alınmadığını,

belirtti.

Apple PERM Programını Suistimal mi Etti?

PERM Programı, Amerikan Çalışma Bakanlığı ve İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülüyor ve işverenlerin yasal daimi ikamet statüsü almak isteyen işçilere sponsor olmalarını sağlıyor. PERM programından faydalanan herhangi bir işveren, işe alım sürecinde vatandaşlık veya göçmenlik statüsünü gerekçe göstererek ayrımcılık yapamıyor. Apple’ın PERM kapsamında Amerikan vatandaşlarını işe almayarak vatandaşlığa dayalı federal yasayı ihlal ettiği de belirtildi. İlgili yasa, şirketlerin istihdam uygulamalarında ‘ırk veya vatandaşlık temelli’ ayrımcılık yapmasına engel oluyor.

Şirket, olayla ilgili yaptığı açıklamada “Amerikalı işçileri işe almaya ve Amerika’da büyümeye devam ediyoruz. Bu esnada çeşitli devlet kurumlarının gereksinimlerine uymak için sağlam bir iyileştirme planı uyguladık” ifadelerine yer verdi.

Adalet Bakanlığı, Apple’ın kalıcı işgücü sertifikası ve PERM programına uygun iş ilanlarını internet sitesinde yayınlamadığını belirtti. Bakanlık, şirketin genellikle elektronik başvurulara izin vermesine rağmen bu pozisyonlara başvuruları mektupla aldığını açıkladı. Bu sayede çalışma izninin süresi dolmamış olan başvuru sahipleri, PERM için elverişli olan pozisyonlara başvuramadı.

Apple’ın Uygulayacağı Değişiklikler Neler?

Apple, 25 milyon dolarlık ödemenin yanında;

  • PERM programına uygun iş ilanlarını websitesinde yayınlama,
  • Elektronik ortamda yapılan başvuruları kabul etme,
  • Bu pozisyonlara başvuran adayları başvuru takip sistemine ekleme,

gibi değişiklikler de yapacak.

Şirket bütün bunlara ek olarak çalışanlarına Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’ndaki ayrımcılıkla mücadele hükümlerine ilişkin bir eğitim verecek ve üç yıl boyunca denetime tabi tutulacak. Adalet Bakanlığı, yapılan açıklamada bu işe alım prosedürlerinden hangi pozisyonların etkilendiğine yer vermedi. Amerika’da yabancı işgücünün Amerikalı işçileri işe almaktan daha az maliyetli olduğu biliniyor. Ayrıca işverenlerinden Yeşil Kart sponsorluğu alan çalışanların şirketlerine daha çok bağlandığı da belirtiliyor.

Uzlaşma metninde, “Apple’ın PERM için uygun olan pozisyonlarda işe alım yapılırken standart işe alım sürecinden saptığı belirlendi. Apple, bunun yerine Amerika’daki başvuru sahiplerini (yani vatandaşları, yasal olarak daimi ikamet edenleri ve sığınmacı ve mülteci statüsü verilenleri) caydırmak için tasarlanmış alternatif prosedürler izledi“, ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Justice.gov, Reuters, CNBC

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email