DHS, Göçmenlik İşlemlerinde Kapsamlı Değişiklikler Yapılacağını Açıkladı!

Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı (DHS), sınır güvenliğini sağlamlaştırmak için bir dizi önlem almaya hazırlanıyor.

Alınacak önlemlerle;

 • Güneybatı Sınırı üzerindeki yaptırımlar arttırılacak,
 • Çalışma izinlerinin işlenme süreci hızlandırılacak,
 • Çalışma İzni Kartı’nın (EAD) süresi 5 yıla çıkarılacak.

Başkan Biden, Kongre’ye kapsamlı bir göçmen reformu yapılması için çağrıda bulunmaya devam ediyor. Kongre, Biden’ın reform çağrısına şu ana kadar olumlu bir yanıt vermedi. Hükümet, bu sebeple düzenli bir göç sistemi oluşturmak için kısıtlı kaynaklardan faydalanmak durumunda kaldı.

Biden’ın Kongre’den talepleri arasında sınır güvenliğini sağlayacak ek finansmanlar ve acil durum ödenekleri bulunuyor. Biden, DHS’in Güneybatı Sınırı’nı daha verimli yönetmesi için 4 milyar dolarlık bir ek fon talep etti. Ayrıca göçmen gruplarını kabul eden komünitelere yardım eden kuruluşlara da 770 milyon dolar tahsis edildi.

DHS’in açıklamasında yer verdiği diğer önlemler de şu şekilde:

1) Uyuşturucu ve insan kaçakçılığı ile mücadele:

DHS, sınırdaki insan ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele etmeye devam ediyor. Açıklamaya göre CBP ve HSI;

 • Nisan 2022’den 12 Eylül 2023 tarihine kadar 17.000’e yakın insan kaçakçısını tutukladı,
 • Toplam 51 milyon dolar değerinde mülk ve 13 milyon dolardan fazla nakit paraya el koydu,
 • ABD Sınır Devriyesi 12 Mayıs ile 14 Eylül tarihleri arasında 9904 kişiyi soruşturmaya sevk etti.

2) Sınır güvenliği için ek askeri destek sağlandı:

Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı’nı desteklemek için sınırdaki 2500 sabit Ulusal Muhafız personelinin yanına ilave askeri personel desteği sağlıyor. Bu askerler, Güneybatı Sınırı üzerinde bulunan 24.000 CBP memuruna ve tesis operasyonlarına yardımcı olan 2600 civarı üniformasız (sivil) personele destek sağlayacak.

3) Ailelerin sınır dışı edilmesi işlemleri hızlandırıldı:

DHS, Amerika’da kalmaları için yasal bir dayanakları bulunmayan ailelerin sınır dışı işlemlerini hızlandırmak için FERM (Family Expedited Removal Management) adında bir uygulamayı hayata geçirmişti. FERM, artık ülke çapında uygulanacak. Bu kapsamda Amerika’da yasa dışı olarak bulunan aileler 30 gün içinde sınır dışı işlemlerine tabi tutulacak.

4) DHS tesislerinin kapasiteleri genişletildi:

DHS, tesis kapasitesini ilave 3250 kişiyi barındırabilecek şekilde genişletti. Bu sayede Amerika’da yasa dışı olarak bulunan kişilerin sınır dışı faaliyetlerinin hızlandırılması amaçlanıyor.

CBP, 12 Mayıs 2023 tarihinden bu yana sınır güvenliği operasyonlarını desteklemek için diğer DHS bileşenlerinde yer alan 500 polis memurundan destek aldı.

5) Uluslararası işbirlikleri yapılıyor:

Amerika, 12 Mayıs tarihinden beri 152 ülkeden 253.000 civarında kişiyi sınır dışı etti. 2019 yılında bu sayı 180.000 civarındaydı. ICE bu mali yılda kişilerin sınır dışı edilmesinde kullanılan uluslararası uçuşların sayısını iki kattan fazla artırdı, ayrıca geri dönüş işlemlerini hızlandırmak için çeşitli ülkelerle anlaşmalar yapıldı. Son 4 ayda önceki tüm mali yıllardan daha fazla sayıda aile sınır dışı edildi.

6) Çalışma İzni Kartı’nın geçerlilik süresi 5 yıla çıkarıldı:

Şu an yürürlükte olan kanuna göre başvuru yapan sığınmacılar, altı aydan önce çalışma izni alamıyorlar.

Hükümet, bu altı aylık sürenin kısaltılması ve çalışma izni verilmesinin hızlandırılması üzerinde çalışıyor. USCIS bu yüzden Çalışma İzni Kartı’nın (EAD) toplam işlem süresini 90 günden 30 güne düşürmek üzere ek personel tahsis edecek.

Ayrıca bu izni kartının geçerlilik süresi de şu gruplar için 5 yıla çıkarılacak;

 • Mülteci olarak kabul edilenler ve sığınma hakkı verilenler,
 • Sınır dışı işlemi durdurulanlar,
 • İltica başvurusunda bulunanlar,
 • Statü değişikliği talebinde bulunanlar,
 • Sınır dışı işleminin iptali için başvuranlar.

Bu sayede örneğin Yeşil Kart başvurusunda bulunan ve beklerken Çalışma İzni Kartı’nı kullanmak durumunda olan kişilerin kartı kullanabileceği süre, 5 yıla çıkarıldı.

Böylece USCIS göçmenlik işlemlerine daha fazla vakit ve kaynak ayıracak ve süreç hızlandırılacak.

CBP One uygulaması üzerinden başvuruda bulunup parole belgesi alan kimseler, e-posta ve SMS üzerinden çalışmaya uygunlukları hakkında bilgilendirilecek.

7) Hali hazırda Amerika’da bulunanlar için geçici koruma sağlanacak:

Şu anda Amerika’da bulunan Venezuela vatandaşlarının ikamet izni süresi 18 ay uzatılacak. Açıklamada, bu uygulama hayata geçirilirken Venezuela’daki ‘olağanüstü ve geçici’ koşulların göz önüne alındığı belirtiliyor.

Kaynak: DHS

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email