California Tüm Belgesiz Göçmenlere Sağlık Sigortası Sunan İlk Eyalet Oldu

sağlık sigortası

Kaliforniya’da yasadışı olarak bulunan göçmenler bundan böyle sağlık hizmetlerinden sağlık sigortası sahibi gibi ücretsiz yararlanabilecek. Yeni uygulamanın Kaliforniya’da yaşayan 700 binden fazla yasa dışı göçmeni kapsaması bekleniyor.

3.1 milyar dolara mal olacağı öngörülen uygulama tartışmaları beraberinde getirdi. Demokratlara göre bu hamle evrensel sağlık hizmetleri vizyonunun bir parçası. Cumhuriyetçiler ise eyaletin bütçe açığını daha da artıracak herhangi karara şüpheyle yaklaşıyor.

Demokrat Partili Vali Gavin Newsom ve milletvekilleri, 2022 yılında eyalette Medi-Cal olarak bilinen Medicaid programı aracılığıyla göçmenlik statüsüne bakılmaksızın tüm düşük gelirli yetişkinlere sağlık hizmeti erişimi sağlama konusunda anlaşmıştı. Newsom, iki yıl önce yaptığı açıklamada uygulamanın “tüm Kaliforniyalılar için sağlık sistemini güçlendirmeye yönelik bir adım” olduğunu belirtmişti.

Newsom bu anlaşmayı eyaletin tarihindeki en büyük bütçe fazlasına sahip olduğu dönemde yaptı. Ancak programın başlamasına haftalar kala Kaliforniya tam 68 milyar dolarlık rekor düzeyde bir bütçe açığıyla karşı karşıya kaldı. Bu durum, uygulamanın beraberinde getireceği ekonomik sonuçlara ilişkin soru işaretleri yarattı.

Senato Bütçe ve Mali İnceleme Komitesi başkan yardımcısı Cumhuriyetçi Senatör Roger Niello, “Bu konudaki düşünceniz ne olursa olsun, bütçe açığımıza katkıda bulunmamız mantıklı değil” ifadelerini kullandı.

Yıllar süren mücadele meyve verdi

Uygulamanın gerekliliğini vurgulayan göçmenlik ve sağlık hizmeti savunucuları; yeni uygulamaların;

  • Sağlık hizmetlerine erişim konusundaki bir açığı kapatacağını ve
  • Uzun vadede eyalete para tasarrufu sağlayacağını

belirtiyor.

Eyalette yasa dışı olarak yaşayanların çoğu sağlık sigortası kapsamında olmadığı için sağlık hizmetlerinden kaçınıyor. Bu yüzden acil servislere gittiklerinde tedavileri daha pahalı hale geliyor. Kaliforniya’nın en büyük federal sağlık merkezi olan AltaMed’in operasyon sorumlusu Dr. Efrain Talamantes, “Bu bir kazan-kazan durumu, çünkü daha kapsamlı sağlık hizmetleri sunmamıza olanak sağlıyor” dedi.

Obama döneminden bu yana en büyük çaplı sağlık atılımı

Medi-Cal kapsamına 26 ile 49 yaş aralığındaki kayıt dışı göçmenleri de dahil eden uygulama, Barack Obama’nın 2014’teki Uygun Fiyatlı Bakım Yasası’ndan (Affordable Care Act) bu yana Kaliforniya’da sağlık hizmeti alanında yapılan en büyük çaplı atılım niteliğinde.

Bu kapsam değişikliğinin toplamda kaç kişiyi etkileyeceği tam olarak bilinmiyor, ancak yetkililer 700.000’den fazla kişinin tam sağlık sigortasına sahip olacağını ve tedavilere erişebileceğini belirtiyor.

Cumhuriyetçiler endişeli

Eyalet yetkilileri, bu kapsam değişikliğinin Kaliforniya’ya ilk altı ay içinde 1.2 milyar dolar, sonrasında ise yıllık 3.1 milyar dolara mal olacağını tahmin ediyor. Kaliforniya, Medi-Cal uygulaması için yıllık yaklaşık 37 milyar dolar harcama yapıyor. Bu, Kaliforniya bütçesindeki en büyük ikinci harcama kalemi.

Uygulamaya en sert tepki gösteren isimlerden biri de eski Başkan Donald Trump oldu. Trump, 2020 yılında Medi-Cal yardımlarının genç yetişkinleri de kapsayacak şekilde genişletilmesini sert bir dille eleştirmiş, uygulamanın ‘ülkeyi iflas ettireceğini’ iddia etmişti.

Kaynak: Legislature.ca, Berkeley, CA.gov, ABSnews

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email