Sivil Göçmenlik Yaptırımlarında Yeni Öncelikler Açıklandı

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas’ın 30 Eylül 2021 tarihinde imzaladığı, ‘Sivil Göç Yasası’nın uygulanmasına dair yönergeler içeren bildiri, 2022 yılının Haziran ayında yürürlükten kaldırılmıştı.

Bildiri, Supreme Court’un kararıyla geçtiğimiz Haziran ayı itibarıyla yeniden yürürlüğe girdi.

ICE bünyesinde yer alan ERO görevlileri; ABD vatandaşı olmayıp ulusal güvenlik, kamu güvenliği ve sınır güvenliği konularında tehdit oluşturduğu düşünülen kişilerin öncelikli olarak sınır dışı edebilecek. ERO görevlileri kişilerin sabıka kayıtlarını, haklarında açılan soruşturmalara dair bilgileri ve idari kayıtları inceleyebilecek.

Bildiride ABD vatandaşlığı bulunmayan kişilerin sivil göçmenlik yaptırımları kapsamında tutuklanma ve sınır dışı edilme işlemlerine ilişkin detaylar ve kriterler yer alıyor.

Sivil göçmenlik yaptırımlarında kimler öncelikli konumda?

Mayorkas’ın sunduğu bildiri, sivil göçmenlik yaptırımları kapsamındaki uygulamalarda üç grubun öncelikli olarak değerlendirileceğinden bahsediyor. Bu gruplara yakalama ve uzaklaştırmada öncelik verilecek:

 • Ulusal güvenlik tehdidi: Terörizm ya da casusluk faaliyetleriyle ilişiği bulunan, ulusal güvenliğe tehdit oluşturan ve vatandaşlığı bulunmayan kişilerin yakalanmasına ve sınır dışı edilmesine öncelik verilecek. Rapordaki ifadeyle; ABD’nin egemenliği, toprak bütünlüğü ve ulusal çıkarlarına karşı hareketlerde bulunanlar bu kapsamda değerlendirilecek.
 • Kamu güvenliği tehdidi: Halk için tehdit oluşturan ve vatandaşlığı bulunmayan kişiler, ciddi suç teşkil eden davranışları nedeniyle yakalanma ve sınır dışı edilme işlemlerinde öncelikli konumda değerlendirilecek. Burada kişinin kamu güvenliğine tehdit oluşturup oluşturmadığına karar verilirken suç geçmişine bakılacak, ancak tek kriter bu olmayacak. Örneğin bir suç örgütü için çalıştığı bilinen ancak bu suç nedeniyle herhangi bir soruşturmaya maruz bırakılmamış olan kimseler de bu kapsamda değerlendirilecek.
 • Kişinin,
  – İleri yaşta olması,
  – ABD’de uzun süre bulunmuş olması,
  – Zihinsel bir engelden dolayı suç işlemiş olması,
  – İnsan kaçakçılığı gibi suçlardan dolayı mağdur olması
  hafifletici sebepler arasında sayılacak.
 • Sınır güvenliği tehdidi: Sınırın güvenliğine tehdit oluşturan ve ABD vatandaşlığı bulunmayan kişiler de öncelikli sayılacak. Vatandaşlığı bulunmayan kimselerin sınır güvenliğine tehdit oluşturup oluşturmadığına karar verilirken belli kriterler dikkate alınacak. Bunlar;
  1. Sınırdan yasa dışı yollarla girmeye çalışırken sınırda ya da limanda yakalanan kişiler ile,
  2. 1 Kasım 2020’den sonra ABD’ye yasa dışı yollarla girmeye çalışırken yakalanan kişiler olacak.

Amerika’ya göç oldukça karmaşık. Biz size yardımcı olmak için buradayız. Profesyonel destek almak için buradan bize ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ICE, AILA

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email