‘Dignity Act’ Kanun Tasarısı Nedir?

Geçtiğimiz Mayıs ayında ABD Temsilciler Meclisi’nde tanıtılan Dignity Act (Haysiyet Yasası), ABD’nin sınır güvenliğini sağlamlaştırmak üzere iki partinin ortak çabalarıyla ortaya konmuş, yeni bir kanun tasarısı.

Latin Amerika kökenli iki siyasetçinin sunduğu yasa, ABD’de belgesiz olarak bulunan kişilerin belli şartları sağlamaları halinde yasal statü kazanmalarına olanak sağlayacak.

Dignity Act’in amacı ne?

Kanun tasarısının amaçları dört ana başlık altında şöyle belirtiliyor:

  1. Yasa dışı göçü durdurmak,
  2. Belgesiz göçmen sorununa onurlu bir çözüm sunmak,
  3. Amerikan iş gücünü ve ekonomisini güçlendirmek,
  4. ABD’nin gelecekte de refah ve rekabet içeren bir yer olabilmesini sağlamak.

Vatandaşlar ne düşünüyor?

Yakın zamanda yapılan bir ankete katılan vatandaşların %80’i ABD’nin göçmen politikalarında çeşitli güncellemelere gidilmesi gerektiğini düşünüyor. Aynı vatandaşlar, alınacak olası önlemler için Cumhuriyetçilerle Demokratların ortak hareket etmesini destekliyor. Bu alandaki bir kanun değişikliğinin enflasyonu baskılayabileceği ve işgücüyle alakalı sıkıntıları ortadan kaldırabileceği de düşünülüyor.

Başka bir ankete göre vatandaşların üçte ikisi ‘ABD sınır güvenliği konusunda problemlerle karşılaşsa da, zulümden kaçıp sığınan insanları koruyacak temel uygulamaların gerekli olduğunu’ savunuyor.

Hakim görüş, ‘Dignity Act’in hem Amerikalı işçilerin değişen ekonomik koşullara daha rahat ayak uydurmasını, hem de sınır güvenliğinin tesis edilmesini sağlayacak bir uygulama olduğu yönünde.

‘Dignity Act’ nasıl fonlanacak?

Dignity Act’in sunacağı olanakların tamamı, ‘Dignity’ ve ‘Redemption’ başlığı altında açılacak iki farklı programa yapılacak başvurular sayesinde fonlanacak. Eğer teklif kanunlaşırsa, vergi ödeyen vatandaşlardan herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

‘Dignity’ programı, belgesiz göçmenlerin Amerikan İşçi Fonu’na yardımda bulunmaları halinde çalışma izni almalarını sağlayacak. Yedi yıl sürecek olan bu programla ABD’de beş yıldan uzun süredir kayıtsız ve belgesiz olarak yaşayan göçmenler çalışma izni alabilecek. Katılımcıların Amerikan yasalarına uygun hareket etmesi, gelirleri doğrultusunda vergi ödemesi ve geçmişe dönük vergi borçlarını da kapatması beklenecek. Ardından bir miktar tazminat ödeyen katılımcıların oturma ve çalışma izinleri sağlanacak.

‘Redemption’ programı ise kalıcı olarak yasal statü kazanmak isteyen göçmenlere sunulacak. ‘Dignity’ programını tamamlayanlar, beş yıl daha sürecek olan bu programa katılıp 5000 dolarlık ödeme yapmaları ya da 200 saatlik kamu hizmetinde bulunmaları halinde ‘Redemption’ programını da tamamlayabilecek.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email