‘Credit Score’ Nedir ve Neden Önemlidir?

Credit Score nedir?

Credit Score, kredi notu anlamına gelir. Çeşitli şirketler, kullanıcıların kredi notlarını belirlemek üzere kredi raporlarından ve matematik formüllerinden faydalanırlar. Bu skor ile ilgili kurumlar kredi kartı, mortgage ve sigorta gibi konularda ödemelerinizi vaktinde yapıp yapmayacağınızı ölçer ve faiz oranlarınızı belirler. Kredi notunuz, tüm bunlar dikkate alınarak size verilen bir puandır. Düşük sayılabilecek puanlar 300 civarında, yüksek puanlar ise 700-850 arasındadır.

Kredi puanlama modelleri tarafından dikkate alınan başlıca faktörler şunlardır:

 • Fatura ödeme geçmişiniz
 • Ödemediğiniz borçlarınız
 • Kredi hesaplarınızın sayısı ve türleri
 • Kredi hesaplarınızın ne zamandır kullanımda olduğu
 • Kullanıma açık kredilerinizin ne kadarını kullandığınız
 • Yeni kredi başvurularınız
 • Haciz ya da iflasa yol açan bir borcunuzun bulunup bulunmadığı, olduysa üzerinden ne kadar zaman geçtiği.

‘Credit report’ nedir ve neden önemlidir?

Credit report (kredi raporu), şimdiye kadar kredilerle alakalı yaptığınız faaliyetlerin özetlendiği bir tür rapordur. Bu raporda,

 • Adınız, adresiniz ve ‘SSN’iniz (Social Security Number)
 • Kredi kartlarınız
 • Borçlarınız
 • Ne kadar borcunuzun bulunduğu
 • Faturaları vaktinde ödeyip ödemediğiniz

bilgilerine yer verilir.

Bu rapor, şirketler tarafından size kredi, ya da kredi kartı verilip verilmeyeceğine karar vermek üzere incelenir ve değerlendirilir. Bazı durumlarda iş başvurusuna bulunduğunuzda da işveren credit report’unuzu kontrol etmek isteyebilir. Telefon ve sigorta şirketleri de kredi raporunuzu inceleyip değerlendirebilir.

ABD’de nasıl iyi bir ‘credit score’ oluşturabilirim?

İlk olarak, önceden kalan herhangi bir borcunuzun bulunmadığınızdan emin olmalısınız. Daha önce ABD’de kredi kartı kullanmamış olsanız dahi, öğrenci kredileri gibi belli başlı ödemeler kredi büroları tarafından dikkate alınır ve kaydedilir. Bu yüzden başlarken kredi raporunuzu kontrol etmelisiniz.

Eğer daha önce ABD’de öğrenci olarak bulunduysanız, çalıştıysanız, fatura ödediyseniz ya da ev kiraladıysanız bir kredi geçmişiniz var demektir. Bu durumda, kredi puanınıza uygun bir kredi kartı edinebilirsiniz.

Eğer bir kredi geçmişiniz yoksa, bazı şirketler sizden SSN (Sosyal Güvenlik Numarası) talebinde bulunabilir.

Genellikle, çalışma iznine sahip göçmenler SSN numarasını ‘Çalışma İzni Belgesi’ olarak da bilinen EAD kartı ile beraber alır. Her kişinin durumu kendine özgüdür, ancak çalışma izni başvurunuz onaylandığında bir SSN numarasına da sahip olursunuz. SSN Numaranızın çalışma izniniz ile beraber gelmemesi durumunda neler yapmanız gerektiğine ilişkin yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Borçlarınızı vaktinde ödediğinizin ve yüksek bir kredi puanını hak ettiğinizi kanıtlamanın en iyi yollarından biri, bir kredi kartı edinmektir. Eğer borçlarınızı vaktinde öderseniz hem skorunuz yükselir ve imkanlarınız artar; hem de sürekli olarak faiz ödemek durumunda kalmazsınız.

ABD’ye yeni göç edenler ‘Credit Score’unu nasıl yükseltebilir?

ABD’ye yeni göç edenler için ‘credit score’unu yükseltmenin çeşitli yolları vardır.

1) Borçlarınızı her zaman vaktinde ödeyin:

Otomatik ödeme talimatları ya da çeşitli hatırlatıcılar, borçlarınızı vaktinde ödemenize yardımcı olur. Eğer geçmişten kalan bir borcunuz varsa onu da kapatmalısınız.

2) Kredi limitinize dikkat edin:

Kredi puanınız hesaplanırken üst limite ne kadar yakın olduğunuza bakılır. Dolayısıyla bakiyelerinizi toplam kredi limitinize kıyasla daha düşük tutmanız gerekmektedir. Eğer bazı kredi kartlarınızı kapatıp tüm bakiyeleriniz için tek kart kullanmaya başlarsanız üst sınıra yaklaşırsınız ve bu durum kredi puanınızı düşürebilir. Uzmanlar, toplam kredi limitinizin %30’unu aşmamanızı önermektedir.

3) Kredi geçmişiniz de bir kriterdir:

Kredi puanlarınız belirlenirken daha önceki deneyimleriniz dikkate alınır. Geçmişte aldığınız kredi borçlarınızı vaktinde ödemiş olmanız da kredi puanınızın yüksek olmasını sağlayacaktır.

4) Sadece ihtiyacınız olan kredilere başvurun:

Kısa sürede çok sayıda kredi başvurusunda bulunmak bir dezavantajdır, çünkü karşı tarafta ekonomik durumunuzun kötüleştiği yönünde bir izlenim oluşabilir.

5) Kredi raporlarınızı kontrol edin:

Eğer kredi raporunuzda bir yanlışlık olduğunu düşünürseniz, mutlaka ilgili kuruma başvurarak düzeltmeye çalışın.

Kendi ülkemdeki credit score’umu ABD’ye taşıyabilir miyim?

Türkiye’de ya da yaşadığınız ülkede oluşturmuş olduğunuz kredi puanınızı ABD’ye taşıyıp taşıyamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Maalesef kredi puanınızı bir ülkeden başka bir ülkeye taşımanız mümkün değildir.

Bu durum; bazı ülkelerin kredi geçmişlerinin uluslararası transfer edilmesine yasal olarak izin vermemesinden, ABD’deki krediyle alakalı yasalardan ve farklı ülkelerin kredi puanlama sistemlerinin değişiklik göstermesinden kaynaklanır.

Credit Score’unuzun düşük olması sizi nasıl etkiler?

Düşük bir ‘credit score’a sahip olmanız, kredi çekmenizi ve kredi kartı edinmenizi zorlaştıracaktır. Aynı zamanda çekeceğiniz kredi için ödemeniz gereken faiz miktarı da daha yüksek olacaktır.

Amerika’ya göç oldukça karmaşık. Biz size yardımcı olmak için buradayız. Sizler için her gün Amerika gündemini takip ediyor ve haberler paylaşıyoruz. Amerika gündeminden tek tıkla haberdar olmak için bizleri Instagram’dan takip edin!

Kaynak: consumer.gov, ssa.gov, consumerfinance.gov

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email