Jaywalking, California’da suç olmaktan çıkarıldı!

Jaywalking nedir? Belirlenmiş bir yaya geçidi olmayan yerde ya da yanan trafik lambasına uymadan karşıdan karşıya geçmek.

Eylül ayında Vali Gavin Newsom tarafından imzalanan “Yürüme Özgürlüğü Yasası“, ABD’deki en katı yasalardan birini tersine çeviriyor. Yıllardır California sakinleri, yaya geçidi dışında karşıdan karşıya geçtiklerinde polis tarafından durdurulabiliyor ve 250 dolara kadar para cezasına çarptırılabiliyorlardı. Artık polisler, insanları yaya geçidi olmadan karşıdan karşıya geçtikleri için durduramayacak veya ceza kesemeyecek.

Yasa değişikliği; sürücüleri, arabaların geçiş hakkına sahip olduğu varsayımıyla yayalara karşı agresif davranmaktan caydırmanın bir yolu olarak savunuluyor. California Trafik Güvenliği İdaresi verilerine göre California’da her yıl yaklaşık 1.000 yaya, trafik kazalarında hayatını kaybediyor.

Peki, yeni yasaya göre bir yaya kırmızı ışıkta geçerken bir araç tarafından çarpılırsa ne olur? Bu durum, vaka bazında ele alınır:

  • Yaralanmanız halinde araç sürücüsüne karşı dava açabilirsiniz. Ancak kırmızı ışıkta geçtiğiniz için ceza almamış olmanız, bir çarpışma durumunda suçsuz olduğunuz anlamına gelmez.

  • California’nın karşılaştırmalı kusur kanunları, bir bilirkişinin her iki tarafa da kusur atfedebileceği anlamına gelir; bu da yayanın kazadan tamamen mi yoksa kısmen mi sorumlu olduğunu belirleyecektir.

Örneğin, bir yayanın belirlenmiş bir yaya geçidinin dışında karşıdan karşıya geçerken bir arabanın çarpması sonucu yaralandığını ve 100.000 dolarlık tıbbi masrafla karşılaştığını varsayalım.

  1. Yaya, araç sürücüsünün kendisini karşıdan karşıya geçerken görmesi ve yavaşlaması gerektiğini savunarak, bu tıbbi masraflar da dahil olmak üzere zararların tazmin edilmesi talebiyle sürücüye karşı kişisel yaralanma davası açar.
  2. Ancak sürücü, yayanın karşıdan karşıya geçerken telefonuna baktığını ve trafiği kontrol etmeden yola adım attığını ileri sürmektedir.
  3. Jüri, yayanın kazada yüzde 50 kusurlu olduğuna karar verebilir; bu nedenle, tıbbi masraflar için 100.000$’lık bir tazminat, yayanın kusuru ile 50.000$’a düşürülecektir.

Yayalar olarak güvende kalmak için, bu yeni yasanın yaya geçidi dışında karşıdan karşıya geçmenin hala tehlikeli olabileceği gerçeğini değiştirmediğini unutmamak önemlidir.

  • Karşıdan karşıya geçerken her zaman sağduyunuzu kullanın ve dikkatli olun. Çevrenizin farkında olun.
  • Bir yaya geçidi bulamıyorsanız, karşıya geçmeden önce yolun tüm tehlikelerden arındırılmış olduğundan emin olun. Bu; arabalara, bisikletlere ve diğer araçlara dikkat etmeyi ve bir aracın sürücüsünün sizi görebileceğini varsaymamanızı gerektirir.
  • Geçiş hakkına sahip olduğunuzu düşünseniz bile her zaman güvende olun ve yol verin. Unutmayın, fizik kurallarına göre herhangi bir çarpışmada en çok yaralanan, neredeyse her zaman yaya olur.

Aynı zamanda, yayaların bu yasanın sınırlamalarının farkında olmaları ve güvenli olmayan şekilde kırmızı ışıkta geçmenin hala para cezası veya diğer yasal sonuçlarla sonuçlanabileceğini anlamaları önemlidir. Yürüme Özgürlüğü Yasası, kırmızı ışıkta geçmeyi yasallaştırsa da; yayaların karşıdan karşıya geçerken dikkatli olmaları ve arabalara yol vermeleri gerekliliğini ortadan kaldırmamaktadır.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email