Biden Yönetiminin Dört Ülkeden Gelen Göçmenlere Öncelik Tanımasına İtiraz Ediliyor

Biden yönetimi, Ocak ayında Latin Amerika ülkeleri ve Karayipler’den gelen binlerce insanın geçici olarak Amerika’da yaşayıp çalışmasının önünü açacak bir program duyurdu. Bu program; her ay Küba, Haiti, Nikaragua ve Venezuela’dan gelen 30.000 kişinin ‘acil insani nedenler ve kamu yararı’ kapsamında Amerika’ya kabul edilmesine izin veriyor.

Program kapsamında geçici çalışma ve oturum izni verilen göçmenler;

  • İki yıla kadar Amerika’da kalabilecek,
  • Online bir başvuru sürecinden geçirilecek,
  • Amerika’dan bir finansal sponsor sunmak durumunda olacak,
  • Geçmiş taraması ve güvenlik kontrollerinden geçirilecek.

Program kapsamında Ocak ayından Haziran ayına kadar yaklaşık 160.000 Kübalı, Haitili, Nikaragualı ve Venezuelalı bu olanağa sahip oldu.

Programa çok sayıda siyasetçi tepki gösterdi.

Hükümetin bu politikası, Cumhuriyetçi Parti’deki bazı siyasetçilerin tepkisini çekti.

Teksas, Alabama, Alaska ve Florida’nın aralarında bulunduğu 21 eyalet, Biden’ın bu hamlesini ‘kanunsuz’ olarak nitelendirdi. Eyalet yöneticilerinin imzaladığı itiraz dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: “DHS, sözde yabancıların kanunsuz bir şekilde sınırdan geçmelerine engel olmak için yeni bir vize programı duyurdu. Burada Kongre’nin yasa koyma yetkisiyle alakalı formalitelere uyulmadı.

Bölge Yargıcı Drew Tipton, geçtiğimiz Ağustos ayında düzenlenen bir oturumda programın yasallığına yönelik argümanları dinledi. Tipton, oturumu kapatırken yaptığı konuşmada dünyanın büyük bir kısmının fakirlik içinde yaşadığını vurgularken “Bu insanların yoksulluk içinde yaşıyor olmaları bir insani ihtiyaç olarak nitelendirilemiyor mu?” sorusunu gündeme getirdi.

Programın destekçileri ne düşünüyor?

30 yaşındaki Eric Sype, Nikaragualı bir göçmene sponsorluk desteği sağlıyor. Sype desteklediği göçmeni ‘seçilmiş ailesi’ olarak gördüğünü, 2014’ten bu yana tatillerini birlikte geçirdiklerini ve her fırsatta görüştüklerini belirtiyor.

Sype’ın sponsor olduğu Nikaragualı adam eşi ve iki çocuğuyla birlikte kasırgalardan olumsuz şekilde etkilenmiş bir bölgede yaşıyordu. 2018’den bu yana Nikaragua’daki politik koşullar, ailenin kendi ülkesinde kalmasını riskli hale getiriyordu. Sype bunun üzerine aileye sponsor oldu ve Amerika’ya gelmelerini sağladı.

Sype’a göre “Bu programın sonlandırılması büyük bir utanç olur. Bu program, bozuk ve iyi işlemeyen göçmenlik sisteminde bir umut ışığı olarak parlıyor“.

Biden yönetimi, Amerika’ya göç olanaklarını genişletmek için özellikle siyasi ve ekonomik istikrarsızlıktan kaçan göçmenlerin geçici olarak sığınma ve çalışma izni almasına izin veriyor. Bunun bir örneği de Rusya-Ukrayna savaşında görülmüş, 100.000’i aşkın Ukraynalı ‘Uniting for Ukraine’ programı kapsamında Amerika’ya kabul edilmişti.

Küba, Haiti, Nikaragua ve Venezuela’dan gelen kişilere yönelik programa itiraz eden 21 eyalet, şikayet metinlerinde bu politikanın federal hükümetin yetkilerini aştığını ve yasa dışı olduğunu savunuyor. Eyaletler ayrıca bu politikaların kaynakları zorlayacağını ve geri dönülemez zararlara yol açacağını da iddia ediyor.

Program Venezuelalılar için 2022 sonbaharında başlatıldı ve 2023’ün Ocak ayında diğer üç ülkeyi de kapsayacak şekilde genişletildi. Şartları sağlayan göçmenler, Amerika’da geçici olarak çalışma ve oturum izni alma imkanına kavuşuyor.

Biden yönetimi, yasadışı göçü azaltmak için uygulamaya konulan programları yüzünden daha önce de eleştirilmişti.

Göçmenlik başvurularınızda bir profesyonelden destek almak için bize ulaşın.

Kaynak: Texas Attorney General, NBC, ABC

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email