Amerika’ya Gelen Göçmenler Noel Kültürünü Nasıl Etkiledi?

Dünyanın çeşitli ülkelerinden Amerika’ya gelen göçmenler, gelirken yanlarında kendilerine has kültürlerini de getirdiler. Noel kutlaması geleneğinin M.S. 25 Aralık 336 tarihine kadar uzandığına inanılıyor. Ancak Kuzey Amerika’da Noel, 1870 yılına kadar ‘tatil’ statüsünde değildi. O sene Başkan Ulysses Grant, Noel’in Columbia Bölgesi’ndeki federal çalışanlar için resmi bir tatil olmasını sağlayan yasa tasarısını imzaladı. ‘Noel tatili’ kavramı, Amerika geneline o tarihten itibaren yayıldı.

Amerikalılar için nispeten yeni bir tatil olan Noel denilince aklımıza gelen geleneklerin çoğunun kökeni, başka ülkelere dayanıyor. Noel ile özdeşleşmiş olan birçok unsurun kökeni Eski Mısır ve Roma’nın yanı sıra 1800’lü yıllarda Almanya’dan Amerika’ya gelen göçmenlere dayanıyor. Bugün Christmas ile ilişkilendirilen geleneklerin büyük çoğunluğu Amerika’ya başka ülkelerden getirilmiş.

Amerika’ya Gelen Göçmenler, Noel Kültürünü Nasıl Etkiledi?

Ülkelerinde sıklıkla kutladıkları bir bayramı yeni evlerinde de kutlamak isteyen göçmenler, geleneklerini Amerika’da edindikleri komşularıyla paylaştı. Göçmenler, Amerika’ya kültürel olarak entegre oldukları bu süreçte bir yandan da kendi kültürlerinden unsurları ülke genelinde yaymaya başladılar. İşte ‘Noel’in demirbaşları’ olarak görülen birçok gelenek, bu sürecin sonucunda ortaya çıktı. Bu entegrasyon sürecinin Christmas kültürüne kazandırdığı geleneklerden bazılarını sizin için derledik.

Noel Kartı

Tarihte bilinen ilk ‘Noel kartı’, 1843 yılında İngiltere’de hazırlanmış. Victoria döneminde, İngiltere’de gönderilen mektupları cevapsız bırakmak kabalık olarak nitelendiriliyormuş. Eğitimci Henry Cole, Christmas gelince kalabalık arkadaş çevresinin tamamına tek tek mektup yazmaktan bunalmış ve herkese aynı anda gönderebileceği bir şablon hazırlamış. İşte ilk Noel kartı, böyle ortaya çıkmış.

Bu hoş hikayenin günümüze kadar devam eden bir gelenek halini alması ise, 1875 yılında Boston’da yaşayan, Prusya asıllı bir göçmen olan Louis Prang sayesinde olmuş. Prang’ın hazırladığı sade, üstünde sadece ‘Merry Christmas’ yazan kart, günümüzde hala kullanılan Christmas kutlama kartlarının şablonunu oluşturmuş.

Noel Ağacı

Noel ağacı geleneğinin temeli konusunda Baltık ülkeleri arasında bir tür anlaşmazlık var. Hem Estonya hem de Litvanya, bu geleneğin kendi ülkelerinden çıktığını savunuyor. Harvard Üniversitesi’nden çıkan Harvard University Gazette yayınına göre, Noel ağaçlarının Amerika’nın New England bölgesinde bir gelenek halini almasının arkasında Charles Follen adında, Alman asıllı bir Harvard profesörü var.

Follen oldukça renkli bir karakterdi. Almanya’da yaşadığı süreçte adı, muhafazakar bir yazarın ölümüyle sonuçlanan bir suikast ile birlikte anıldı. Sık sık soruşturma geçirdi, ancak cinayeti onun işlediğine dair bir delil bulunamadı. Follen, bu soruşturmanın üstünde bıraktığı izlerden kurtulabilmek için önce İsviçre’ye, sonra Fransa’ya gitti. Son durağı Amerika oldu ve Boston’a yerleşti. 1825 yılında, Harvard Üniversitesi’nde Almanca dersleri vermeye başladı.

1830 senesi, o dönem çoktan Boston sosyetesine girmiş olan Follen için özel bir seneydi. Genç adam o sene hem Amerikan vatandaşı oldu, hem de ilk çocuğu dünyaya geldi. Follen, Almanya’da geçirdiği çocukluğu boyunca Noel tatillerinin nasıl kutlandığını hatırlıyordu. Kendi çocuğunun da benzer geleneklerle büyümesini istedi, ve 1832 yılının Noel’inde bölge insanının gördüğü ilk Noel ağacını hazırladı.

Noel Kurabiyeleri

Tarifinde tarçın, zencefil, karabiber, badem ve kurutulmuş meyve içeren Noel kurabiyelerinin tarifinin Orta Çağ Avrupa’sına uzandığı düşünülüyor. 16. yüzyılda bu kurabiyeler Avrupa’da popüler hale geldi.

Noel kurabiyeleri, Amerika’ya 17. yüzyıl başlarında Hollandalılar tarafından getirildi. 1871 ile 1906 yılları arasında Amerika’daki ithalat yasalarında yapılan değişiklik sonucunda, Almanya’dan ucuz ithal ürünler getirildi ve kurabiye kalıpları Amerika pazarında satışa sunuldu.

Kaynak: History.com, Time, Smithsonian Mag, The Immigrant Learning Center

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email