ABD’ye Yasa Dışı Yoldan Girenlerin İlk Belgesi: Notice to Appear (NTA)

ABD’ye yasa dışı yollardan giriş yaptığı tespit edilen göçmenlere, Amerikan hükümetinin kendilerine yönelik sınır dışı işlemlerini başlattığını bildiren NTA (Notice to Appear) belgesi gönderilir.

ICE (ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Birimi) tarafından gönderilen NTA belgesi, tarafınıza posta yoluyla ya da elle iletilebilir.

Belgenin tarafınıza ulaşmış ve savcılık tarafından mahkemeye sunulmuş olması halinde hakkınızda dava açılır.

Bu davanın tarihi ve saati genellikle NTA belgesinin en alt kısmında belirtilir.

Belgede bulunan A# kodlu kayıt numaranızı sistemden kontrol ederek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak sistemin sorun çıkarma ihtimaline karşın mahkemeyi arayıp A# numaranızı vererek de durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Bu belge tarafınıza ulaştığında ne yapmalısınız?

Eğer NTA belgesi tarafınıza ulaşmış ancak savcılık tarafından henüz mahkemeye sunulmamışsa, hakkınızda açılmış olan dava sistemde de gözükmeyecektir. Buna rağmen NTA belgesinin alt kısmında mahkeme yeri ve tarih belirtilmişse, her ihtimale karşı belirtilen tarihte mahkemede bulunmanız gerekir. Bu durumda gerekli başvurular USCIS ile yapılmalıdır, çünkü mahkemeler henüz yetkili değildir.

New York ve California lisanslı avukat Utku Galip Akçok, belgede yer alan tarih ve saatte duruşmanızda bulunmanızı öneriyor. Çünkü duruşmaya gelmemeniz halinde, yokluğunuzda sınır dışı edilmenize karar verilebilir ve olası bir itiraz hakkından da feragat etmiş sayılırsınız.

Eğer NTA belgesi tarafınıza hiç ulaşmamışsa ve bundan eminseniz, hakkınızda açılmış olan bir dava ve çıkmanız gereken bir mahkeme yoktur. Bu durumda göçmenlik başvurusu işlemlerinizi USCIS üzerinden yürütebilirsiniz. Ancak bu durum da tarafınıza her an bir NTA belgesi gönderilmeyeceği anlamına gelmez.

Göçmenlik sürecinizde ALO, yanınızda! Avukat Utku Galip Akçok’a danışmak için bize ulaşın.

‘Parole’ Belgeniz Bulunuyorsa:

‘Parole’ belgesi, normal şartlarda ABD’ye giriş yapamayacak olan kimselerin geçici bir süre için ABD’de sınır dışı edilme riski olmadan bulunabilmesini sağlar. Bu belgeye sahip olanlar geçici bir süreliğine ABD’ye yasal olarak giriş yapmış gibi değerlendirilir ve bu kapsamda bir ABD vatandaşı ile evlenip diğer koşulları da sağlayarak ‘Green Card’ sahibi olabilir, çalışma izni başvurusunda bulunabilir. Bu belgeye sahip olmak, NTA sonrasında karşınıza çıkabilecek olumsuz durumlarda işinizi kolaylaştıracaktır.

NTA’deki bilgileriniz yanlış girilmişse:

NTA belgesinde adınız, A# kodlu kayıt numaranız, doğum tarihiniz ve adresiniz bulunur. Belgenin elinize ulaşması halinde yazan bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Örneğin, eğer NTA üzerinde adresiniz yanlış yazılmışsa daha sonra tarafınıza gönderilebilecek olan önemli belgelerden ve mahkeme duyurularından haberdar olamayabilirsiniz.

Hangi kategoride bulunduğunuza dikkat edin:

NTA belgesinde, hakkında sınır dışı edilmesi talebinde bulunulan tarafın hangi kategoriye dahil edildiği de işaretlenmiştir. Belgede üç kutucuk bulunur:

  1. ABD’ye gelen bir yabancısınız. Sınırda durdurulmuşsanız ve henüz ABD’ye girişiniz kabul edilmemişse bu kutucuk işaretlenir.
  2. ABD’de yasa dışı olarak bulunan, parole belgesi olmayan bir yabancısınız. ABD’ye yasa dışı yollardan (sınır polisiyle karşılaşmadan ve yasal prosedürlere girmeden) giriş yapmış olan kimseleri ifade eder.
  3. ABD’ye girişiniz kabul edildi, ancak belirtilen sebeplerden sınır dışı edilebilirsiniz. Eğer bir vizeyle ABD’ye giriş yapmışsanız ancak süreniz dolmasına rağmen ülkeden çıkış yapmamışsanız bu kısım işaretlenir. Sınır dışı edilmenize olanak tanıyan bir suç işlemeniz halinde de bu kapsamda değerlendirilirsiniz.

Belgede doğru kutucuğun işaretli olduğundan emin olmalısınız. Özellikle ilk kategori, sınır dışı prosedürleri konusunda daha az hakka sahiptir. Eğer yanlış kutucuğun işaretlendiğini düşünüyorsanız, mahkemede bunu belgelerle birlikte kanıtlamanız gerekmektedir.

UNUTMAYIN, herkesin durumu farklıdır. Burada yazılanların tamamı olabildiğince genel bilgilerdir. Bu süreçte zorluk yaşamak istemiyorsanız bir avukata danışmalısınız.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email