Göçmenlik Dolandırıcıları: Örnekleri Neler? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Oswaldo Rafael Cabrera, birkaç sene boyunca yaptığı reklamlarla ve sosyal medya paylaşımlarıyla göçmenlik avukatı olarak adını duyurdu. Cabrera, göçmenlik avukatı olarak İspanyolca yayın yapan haber kuruluşlarına röportaj bile verdi, fakat o bir göçmenlik dolandırıcıları örneğiydi.

Ancak Cabrera aslında bir avukat değildi. Aldığı yüksek ücretlere rağmen aslında herhangi bir yardım sunma konusunda yetkisi yoktu. 48 yaşındaki sahte avukat, 2017 yılında suçunu kabul etti ve 62 ay hapis cezası aldı.

Cabrera bu konudaki tek örnek değil. Göçmenlik Dolandırıcıları Her yerde!

Amerika’da yürürlükteki Göç Yasası’nın boşluklarından faydalanmaya çalışan ve kendini avukat ya da sözde uzman olarak tanıtan kişilere karşı dikkatli davranmak gerekiyor.

The Times’ın yürüttüğü bir ankete göre, Kaliforniya’daki göçmenlerin neredeyse yarısı ve ülke çapındaki göçmenlerin %45’i göç politikası hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Bu alandaki dolandırıcılar da işte bu insanların umutlarından ve bilgisizliklerinden faydalanıyor.

Daha da kötüsü, müvekkillerin uygun olmadığı bir çalışma iznine ya da statüye başvurulması bu kişilerin sınır dışı edilmesine neden olabilir.

Yaygın dolandırıcılık türleri nelerdir?

Şu anda Amerika’da yaşayan veya Amerika’ya göç eden kişiler aşağıdakilerle karşılaşabilir:

  • Noter veya avukat olduğunu iddia eden kişiler,
  • Sahte web siteleri,
  • Boş göçmenlik formları için ödeme isteyen kişiler,
  • Sahte iş ilanları,
  • Sahte yardım teklifleri.

Sahte Avukat ve Noterler:

Amerika’ya göç süreci oldukça karmaşıktır ve yanlış bir hamle, sürecin yavaşlamasına ve tehlikeye girmesine neden olabilir. Yanlış bilgi sunmak veya önemli vadeleri kaçırmak, Amerika’dan sınır dışı edilmenize bile neden olabilir.

Yalnızca Amerikan hükümeti tarafından yetkilendirilen avukatlar ve ‘Akredite Temsilciler’ göçmenlik sürecinizde size yardımcı olabilir.

Sahte web siteleri:

Bilgi aldığınız websitesinin ‘.gov’ uzantılı olduğundan emin olmalısınız. Bu, web sitesinin Amerikan hükümetine ait olduğu anlamına gelir, göçmenlik dolandırıcıları hükümete ait bu websitesi uzantılarıyla siteler kuramazlar.

Boş formlar:

Boş bir göçmenlik formunu imzalamamalısınız. Mutlaka formu inceleyin ve ihtiyaç duyuyorsanız güvendiğiniz birinin veya bir avukatın sizin için formu tercüme etmesini sağlayın. Yerel USCIS ofisinizden veya 800-870-3676 numaralı telefon üzerinden form alabilirsiniz.

Sahte iş ilanları:

Amerika’ya gelmek üzere ülkenizden ayrılmadan önce e-mail yoluyla şüpheli bir iş teklifi aldıysanız ve bu iş teklifi için sizden para talep edildiyse, bir dolandırıcılık söz konusu olabilir. İş imkanı gerçekse bile, şunlardan birine sahip olmadan Amerika’da çalışamayacağınızı unutmamalısınız:

  • Yeşil Kart,
  • Çalışma Yetki Belgesi (Employment Authorization Document/EAD),
  • Çalışma izni,
  • Bir işverenle çalışmanızı sağlayan herhangi bir çalışma vizesi.

Sahte yardım teklifleri:

Sizinle sosyal medya vasıtasıyla iletişime geçip belli bir ücret karşılığı size yardımcı olmayı teklif eden kişilere karşı dikkatli olmalısınız.

Kaynak: LAtimes, Portal CT

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email