Biden yönetiminin yeni kuralı, sınırdan yasa dışı yollarla geçen sığınmacıların sınır dışı edilebilmesini sağlayacak…

Biden yönetiminin yeni kuralı, sınırdan yasa dışı yollarla geçen sığınmacıların sınır dışı edilebilmesini sağlayacak…

Şubat’ta açıklanan ve Mayıs ayında yürürlüğe giren Biden yönetiminin yeni kuralı, göçmenleri;

  • sınırı yasa dışı yollardan geçip ardından sığınma talebinde bulunmak

yerine

  • resmi sınır kapılarında veya diğer yasal kanallar aracılığıyla sığınma talebinde bulunmaya yönlendirmek için tasarlandı.

Güncel göçmenlik yasaları, zulümden kaçan göçmenlerin, ABD topraklarına nasıl ulaştıklarına bakılmaksızın sığınma talebinde bulunabilmesine olanak sağlıyor. Başkan Biden’ın Mayıs ayında yürürlüğe giren ve iki yıl sonra sona ereceği söylenen bu yeni kuralı, yasa dışı yollardan girenlerin sığınma hakkı bulunmadığını varsayacak.

Biden yönetiminin bugüne kadarki en kısıtlayıcı sınır kontrol önlemlerini içeren bu plan, sınırı yasadışı yollardan geçen veya ABD’ye giderken geçiş yaptıkları diğer ülkelerde koruma başvurusunda bulunmayan sığınmacıları cezalandıracak. Biden yönetimi, “sınırdan yasa dışı geçeyim, sonra sığınma başvurusunda bulunurum” dönemini kapatmak istiyor.

Biden yönetimine göre bu kural, göçmenleri;

  • ABD’ye yasal, güvenli ve düzenli yollardan girmeye teşvik edecek,
  • ABD’ye gelmeden önce yasa dışı bir şekilde seyahat ettikleri ülkelerde sığınma veya başka bir koruma aramaya teşvik edecek,
  • Finansal kazanç için göçmenleri sömüren insan kaçakçılığına bağımlılığı azaltacak.

Biden’ın önerisini eleştirenler bunu eski Başkan Donald Trump’ın yasakçı yaklaşımına benzetiyor. Ancak yetkililer karşılaştırmanın adil olmadığı ve yeni kurallarının bir “yasak” anlamına gelmediği konusunda ısrar ediyor. Yetkililer, göçmenlerin “yasal olarak gelmesi için diğer fırsatları genişlettiklerini, insan kaçakçılarına başvurarak ve yasa dışı yollardan geçmek yerine, resmi ABD sınır kapılarından randevu almalarını istediklerini” söylüyorlar.

Ocak 2023’te Meksika ile yapılan, Küba, Haiti, Nikaragua ve Venezuela’dan gelen ayda yaklaşık 30.000 göçmenin sınır dışı edilmesini sağlayan anlaşmadan sonra Küba, Haiti, Nikaragua ve Venezuela’dan gelen göçmenlerin yasa dışı geçişleri %97 düşmüştü. Yönetim, bu kuralın da sınır dışı geçişler üzerinde benzer bir etki yaratmasını bekliyor.

ABD İç Güvenlik Bakanı Mayorkas, göçmenleri yakından ilgilendiren yeni politikalarıyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu geceden itibaren, yasal bir yol kullanmadan sınıra gelen kişilerin iltica için uygun olmadıkları varsayılacaktır. ABD’de kalmak için yasal dayanağı olmayan kişileri insancıl bir şekilde işleme tabi tutmaya ve sınır dışı etmeye hazırız. Güneybatı Sınırında 24.000 Sınır Devriye Görevlimiz bulunmaktadır ve yasalarımızın uygulanmasına yardımcı olmak üzere binlerce asker ile binden fazla memur görevlendirilmiştir. Kaçakçıların yalanlarına inanmayın. Sınır açık değildir. ABD’ye girmek için mevcut yasal yolları kullanmayan kişiler, artık en az beş yıllık yeniden giriş yasağı ve potansiyel cezai kovuşturma dahil olmak üzere daha sert sonuçlarla karşı karşıyadır.” demişti.

Kaynak: ABD İç Güvenlik Bakanlığı, The Washington Post

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email