SB4, Teksas’a Yasadışı Girişi Eyalet Suçu Haline Getirecek!

El Paso Şerifi Richard Wiles, Meksika’dan Teksas’a yasadışı yollardan girmeyi eyalet suçu haline getiren ‘SB4’ yasa tasarısının (Texas Senate Bill 4) toplum ilişkilerine zarar vereceğini, vergi mükelleflerine yük oluşturacağını ve ilçe hapishanelerini zorlayacağını belirtti. Tartışmalı yasa tasarısı, Kasım ayının ilk haftasında Teksas Meclisi tarafından kabul edildi. Sıklıkla tartışmalı kararlara imza atan Teksas valisi Greg Abbott, SB4’ü kanunlaştırmayı planladığını belirtti.

SB4 Yasa Tasarısının Irkçılığı Körüklemesinden Endişe Ediliyor.

Yasa tasarısına yönelik eleştiriler, SB4’ün göçmen karşıtlığını ve ırkçılığı körükleyeceğine odaklanıyor. Tasarının destekçileri ise Teksas sınırında yaşanan (ve Biden hükümetinin bir çözüm yolu bulmakta oldukça zorlandığı) yasadışı göç krizinin çözülmesine yardımcı olacağını belirtiyor. Şerif Wiles, konuyla alakalı düzenlediği basın toplantısında SB4’ün ‘federal düzeydeki göç sorunlarının çözülememesinden dolayı ortaya çıkan hayal kırıklığını yatıştırmaya yönelik bir hamle olduğunu’ belirtti.

SB4, Teksas’ta bulunan kolluk kuvvetlerinin Amerika Gümrük ve Göçmenlik Dairesi ile ortaklaşa çalışmasını gerektiriyor. Eğer bu teklif yasalaşırsa, yerel kolluk kuvvetlerinin göçmenlik konusundaki yetkileri artırılacak. Örneğin, polisler gözaltına alınan ya da tutuklanan bir kişinin göçmenlik statüsünü sorgulayabilecek.

Teksas Vali Yardımcısı Dan Patrick, konuyla alakalı açıklamasında “SB4, Teksas’ın sınır güvenliği konusunda bugüne kadar geçirdiği en güçlü yasa tasarısı. Sınırı yasa dışı yollardan geçtiği için tutuklananların sabıka geçmişleri, parmak izleri ve fotoğrafları toplanabilecek. Yasa dışı geçiş yapan kimseler hapse atılabilecek veya sınıra geri gönderilebilecek. Eğer emri ihlal edip Teksas’a geri dönerlerse, daha da ağır cezalarla karşı karşıya kalacaklar“, ifadelerini kullandı.

SB4, Teksas’taki polis memurlarının ülkede yasa dışı şekilde bulunduğu düşünülen şahısları tutuklamasına olanak tanıyacak. Bu yasa tasarısı kapsamında; Teksas’ın güney sınırını yasa dışı olarak geçmekle suçlanan kişiler Meksika’ya geri gönderilebilecek. Şerif Wiles ise kapsamlı bir göç reformunun eksikliğine dikkat çektiği açıklamasında SB4’ün kanunlaşması halinde bölgedeki kolluk kuvvetlerinin çalışma sisteminde değişiklik yapılmayacağını sözlerine ekledi.

İnsan Kaynağı ve Kapasite Problemleri de Yaşanıyor.

Richard Wiles, açıklamasında Şerif Ofisi’nin göçmenlik işlemlerini yürütebilecek insan kaynaklarına sahip olmadığını da belirtti. Şerif’e göre Teksas’taki kolluk kuvvetleri, gündelik görevlerden dolayı yeterince meşgul ve göçmenlik işlemlerini yürütecek eğitime, personele ve vakte sahip değil.

Teksas Kamu Güvenliği Departmanı’nın sınır güvenliği konusuna gittikçe daha fazla müdahil olduğunu söyleyen Şerif, SB4’ün kanunlaşması halinde sınır ihlallerinden dolayı tutuklanacak kimselerin El Paso’daki hapishaneleri dolduracağını belirtti. Wiles’a göre toplam 2880 kişilik kapasiteye sahip olan El Paso İlçe Hapishanesi, SB4 uygulamaları nedeniyle hapse atılan göçmenlerle dolacak. Bu durumun hali hazırda federal mahkumların bulunduğu hapishanelerin kapasitesini aşacağı ve Teksas ekonomisini olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

El Paso Times’a göre, hapishanelere federal mahkum başına günde 101 dolar ödeniyor. Kasım 2023 itibarıyla bu hapishanelerde yaklaşık 300 federal mahkum bulunuyor ve bu sayı günden güne artmaya devam ediyor. Wiles, bu konuya dikkat çekti ve “Bu federal bir sorun. Bunun bedelini yerel vergi mükellefleri ödememeli“, ifadelerini kullandı.

Kaynak: Texas.gov, El Paso Times, Dallas News

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email