Trump ve Biden, Aynı Gün Teksas’a İki Farklı Sınır Gezisi Düzenledi

Kasım ayında yapılacak Başkanlık seçimlerinde yeniden yarışacak olan eski Başkan Donald Trump ile Başkan Joe Biden, Teksas sınırında aynı gün içinde iki gezi düzenledi.

Trump, sınırdaki tartışmalı noktalardan biri olan Eagle Pass’i de ziyaret ettiği gezide ülke genelinde yaşanan ve göçmenlerin işlediği iddia edilen suçlardan dolayı Biden hükümetini suçladı.

Trump, konuyla alakalı yaptığı açıklamasında “bu cinayeti işleyen canavar, yasa dışı yollarla ülkemizde bulunuyordu ve yozlaşmış Joe Biden yüzünden topluma karıştı“ ifadelerini kullandı.

Biden bir idari tedbir alma aşamasında.

Biden, özellikle sınır politikasına yönelik eleştirilerin hedefi olmaya devam ediyor. Hükümetin göç uygulamaları konusunda geniş kesimlerce eleştirilmesi, yaklaşan Başkanlık seçimlerinde Biden’ın işini zorlaştıracak gibi görünüyor.

Hükümet bu durumun önüne geçmek için Meksika sınırındaki politikayı sıkılaştıracak önlemler almayı planlıyor. Bu kapsamda, sınırdan yasa dışı yollardan geçip sığınma talebinde bulunan kimselere karşı bazı tedbirler hayata geçirilebilir. Ancak bu durumun da Demokrat kanatta bulunan göçmenlik aktivistlerinin tepkisini çekeceği düşünülüyor.

Öte yandan, Biden’ın bu tür bir hamleyi göze alması sınırdaki göç sorununun kendisine vereceği olası zararın farkında olduğunu gösteriyor. Yani Trump ile Biden, Meksika sınırında bir politika değişikliğine ihtiyaç duyulduğu konusunda hemfikir.

Biden, Trump’a zeytin dalı uzattı

Geçtiğimiz haftalarda Biden, sınır politikalarında yapılacak değişiklikleri de içeren bir yasa tasarısını Senato’dan geçirmeye çalışmıştı. Ancak bu tasarı, Senato’daki Cumhuriyetçilerin engeline takılmıştı.

Biden, gezi esnasında yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ‘’Selefimin bugün Eagle Pass’te olduğunu biliyorum. Bay Trump’a şunu söyleyeceğim: Gelin, bu konuyu siyasete alet etmek ve Kongre üyelerine bu yasayı engellemelerini söylemek yerine bu yasanın geçmesine destek olun. Birlikte başarabiliriz.’

Ancak Biden’ın bu çağrısı karşılık bulacağa benzemiyor: CNN’in ulaştığı Cumhuriyetçi kaynaklar, Trump’ın yasa tasarısını Senato’dan geçirmemek için yoğun şekilde lobi faaliyeti yürüttüğünü belirtti. Kaynaklara göre Trump hem özel hayatında hem de sosyal medya sayfalarında yaptığı halka açık açıklamalarında bu tür lobi faaliyetlerini sürdürdü. Bu sayede, Biden’ın hassas noktası olan kontrolsüz göç konusunun üstüne gitmeyi amaçladı.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email