Dünyanın En Büyük Uluslararası Polis Teşkilatı: INTERPOL

Diyelim ki bir suçun mağdurusunuz, ancak suçu işleyen kişi başka bir ülkeden. Polis bu kişiyi nasıl yakalayabilir? İşte dünyanın en büyük polis teşkilatı olan INTERPOL, burada devreye giriyor.

INTERPOL nedir?

Günümüzde birçok suçun uluslararası boyutları da bulunuyor. Uluslararası alanda organize olmuş suç örgütlerinin işlediği suçlar bazen işlendikleri ülkelerin ulusal yargı yetkilerini aşabiliyor. Ülkeler bu suçların çözülebilmesi için uluslararası desteğe ihtiyaç duyabiliyor. INTERPOL (International Criminal Police Organization) işte bu amaçla kurulmuş, 196 ülkeyi kapsayan uluslararası bir polis teşkilatı.

Ne yapıyor?

Teşkilat, ülkeler arası veri paylaşımına ve veri erişimine olanak tanıyarak teknik ve operasyonel destek sunuyor. Adli tıp, analiz ve dünya çapındaki kaçakların yerini tespit etme konusunda destek sunan INTERPOL, şu alanlarda faaliyet gösteriyor;

 • Terörizm
 • Siber suçlar
 • Organize suçlar
 • Mali suçlar
 • Yolsuzlukla mücadele

Teşkilat ayrıca üye ülkelere soruşturma ve saha operasyonlarına destek ve personel eğitimi imkanları da sunuyor. INTERPOL bünyesindeki polis teşkilatlarının tamamı, Kırmızı Bülten uygulamasıyla aynı anda harekete geçirilebiliyor.

Nasıl yürütülüyor?

INTERPOL’ün gündelik faaliyetlerini Genel Sekreterlik koordine ediyor. Genel Sekreter tarafından yönetilen birimin personelleri polislerden ve sivillerden oluşuyor. Genel merkezi Fransa’nın Lyon kentinde bulunan kurumun Singapur’da bir küresel inovasyon merkezi ve dünya genelinde çeşitli ofisleri de bulunuyor. Üye ülkelerin her birinde Interpol’ün yerel düzeydeki faaliyetlerini yürüten bir Ulusal Merkez Bürosu (National Central Bureau, NCB) mevcut. Bu bürolar ulusal polis teşkilatları bünyesinde yer alıyor ve her ülkenin kolluk faaliyetlerinden sorumlu bakanlıklara bağlı çalışıyor.

Genel Kurul, karar almak için yılda bir kez tüm üye ülkelerden temsilcileri bir araya getiriyor. Interpol üyesi ülkeler, I-24/7 adı verilen korunaklı bir iletişim sistemiyle birbirine bağlı. Üye ülkeler bu güvenli ağ vasıtasıyla birbirleriyle ve Genel Sekreterlik ile iletişim kuruyorlar. Bu sistem, üye ülkelerin INTERPOL veritabanına gerçek zamanlı olarak erişmelerine de olanak tanıyor.

Veritabanında hangi bilgiler yer alıyor?

INTERPOL’ün veritabanlarında, suçluların;

 • İsimleri
 • Parmak izleri
 • Çalıntı pasaportları
 • Araçları
 • Kullandıkları silahlar

gibi bilgiler yer alıyor. Yerel polis teşkilatları soruşturmalarını yürütürken bu veritabanlarındaki bilgilere 7 gün 24 saat erişebiliyor.

Nasıl kuruldu?

INTERPOL resmi olarak 1923 yılında kuruldu, ancak bu büyüklükte bir uluslararası polis teşkilatı kurma fikri 1914 yılının Nisan ayında, Uluslararası Kriminal Polis Kongresi esnasında ortaya çıktı. Bu kongreye 24 ülkeden hukukçular ve kolluk yetkilileri katıldı ve suçların çözülmesi, kimlik tespiti ve suçluların iadesi gibi konularda fikir alışverişi yapıldı. Görüşmeler iyi geçti, ancak Birinci Dünya Savaşı’nın çıkması üzerine planlar askıya alındı.

1923 yılında bu fikir Viyana’da görev yapan Emniyet Müdürü Johannes Schober tarafından yeniden gündeme getirildi. Schober, aynı yıl İkinci Uluslararası Kriminal Polis Kongresi’nin düzenlemesini sağladı. Kongreye Amerika ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 20 ülkeden temsilciler katıldı.

Bu kongrede kurulan uluslararası polis teşkilatı, 1938 yılında Nazilerin kontrolüne girdi. Kurumun başkanı Michael Skubl’u görevden alan Naziler, Viyana’da bulunan Genel Merkez’i Berlin’e taşıdı. Teşkilat İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Naziler tarafından yönetildi. Savaş bitince Genel Merkez Paris’e taşındı ve yeni başkanın belirlenmesi için demokratik usuller devreye sokuldu.

Kırmızı Bülten ne anlama geliyor?

Kırmızı Bülten, aranan bir kişinin yerinin tespit edilmesi ve geçici olarak tutuklanması yönünde yapılan bir talep. Bir kişi hakkında Kırmızı Bülten çıkarılması talep ediliyorsa, bu talep şu iki gerekçeden birine dayandırılmalı;

 • Aranan kişi hakkında o ülkede bir mahkeme kararı bulunmalı
 • Veya aranan kişi hakkında o ülkede bir tutuklama kararı verilmiş olmalı

Üye ülkeler, bu kişilerin tutuklanıp tutuklanmayacağına karar verirken kendi yasalarına göre hareket ediyorlar. Kırmızı Bülten, üye ülkelerden birinin talebiyle INTERPOL tarafından yayınlanıyor. Ancak bu talepler, INTERPOL’ün belirlediği kurallara uygun olmak zorunda.

Kaynak: INTERPOL

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email