Teksas Yönetiminin Desteklediği Yasa Tasarısı ‘SB 4’ Askıya Alındı!

Teksas’ta yerel kolluk kuvvetlerinin göçmenlik konusundaki yetkilerini genişletecek olan SB 4 (Senate Bill 4) kanun teklifi, Yüksek Mahkeme tarafından askıya alındı.

Teklif eğer kanunlaşsaydı, 10 Mart tarihi itibarıyla yürürlüğe girecekti.

SB 4 neyi değiştirecekti?

SB 4 (Senate Bill 4), Teksas eyaletindeki şehirlerin ‘sanctuary city’ unvanını kaldıracak bir yasa. ‘Sanctuary city’ kavramı, ülkede yürürlükte olan göç yasalarından muaf tutulan şehirler için kullanılıyor.

Meksika sınırında yer alan Teksas eyaletindeki şehirlerin ‘sanctuary city’ klasmanından çıkarılması, bölgede bulunan kolluk kuvvetlerinin Amerika Gümrük ve Göçmenlik Dairesi ile ortaklaşa çalışacağı anlamına geliyor. Bu durumda yerel kolluk kuvvetlerinin göçmenlik konusundaki yetkileri arttırılacak. Örneğin, polisler gözaltına alınan ya da tutuklanan bir kişinin göçmenlik statüsünü sorgulayabilecek.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Samuel Alito’nun kararıyla bu tasarı, önümüzdeki haftaya kadar askıya alındı. Bu süre zarfında mahkeme kanun teklifini yeniden inceleyecek.

SB 4, ilk günden beri eleştirileri üzerine çekiyor.

Kanun teklifinde yer verilen ifadelerden bazıları, ilk duyurulduğu günden bu yana Demokrat temsilcilerin ve göçmen hakları gruplarının tepkisiyle karşılaştı. Eleştiriler SB4’ün göçmen karşıtlığını ve ırkçılığı körükleyeceğine odaklanırken, yasanın destekçileri ise Teksas sınırında yaşanan göç krizinin bu sayede çözülebileceğini belirtiyordu.

Göçmen hakları savunucuları, kanun teklifinin göçmenler ile kolluk kuvvetleri arasındaki güven ilişkisini ciddi anlamda tahrip edeceği görüşünde birleşiyor. Ayrıca yerel kolluk kuvvetlerinin sınırlı kaynaklarını da (normal şartlarda yetki alanlarında olmayan) göçmenler için kullanacak olması, yasa tasarısının tepki çeken özelliklerinden bir diğeri.

Kasım ayında düzenlenecek olan Başkanlık seçimlerinde Biden’ın kazanma şansını ciddi anlamda düşüren göç politikaları, Cumhuriyetçi kanadın üstünde ısrarla durduğu konulardan biri.

Göçmenlik politikalarına ilişkin Teksas ile Biden yönetimi arasında yaşanan bu kriz, eyaletin merkezi hükümetle yaşadığı çok sayıda anlaşmazlıktan sadece bir diğeri. Bu durum, seçim sonuçları üzerinde de belirleyici olacak gibi görünüyor.

Gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin!

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email