Teksas Eyaleti, Sınırdaki Göçmenleri Uçaklarla Diğer Şehirlere Gönderiyor

chicago

Teksas Eyaleti, Meksika sınırında bulunan 120’den fazla göçmeni uçakla Chicago ya gönderdi. Teksas’ın Cumhuriyetçi Valisi Greg Abbott, bir süredir Meksika sınırından geçen göçmenleri otobüslere doldurup Demokratlar tarafından yönetilen bölgelere gönderiyor. Nisan 2022’den bu yana 80.000’den fazla göçmenin sınırdan uzak eyaletlere gönderildiği uygulamanın havayolu taşımacılığıyla genişletilmesi gündemde. Bu amaçla ilk uçuş Kasım ayında gerçekleştirildi.

Chicago, uygulamanın önüne geçmek için gerekli evrakları doldurmayan ve göçmenleri kurallara aykırı biçimde şehre bırakan otobüs şoförlerine sert cezalar uygulanmasına karar vermişti. Abbott bu karardan bir hafta sonra sınırda bulunan 120’den fazla göçmeni uçakla Teksas’a gönderdi.

Abbott’ın sözcüsü Andrew Maharelis, sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) yaptığı paylaşımda “Başkan Johnson, Teksas’tan gelen göçmen otobüslerini hedef alarak Chicago’nun ‘misafirperver şehir’ namına leke sürdüğü için, operasyonlarımızı uçuşlarla genişletiyoruz. Teksas’ın ilk uçağı dün 120’den fazla yolcuyla El Paso’dan ayrıldı” ifadelerini kullandı. Chicago Belediye Başkanı Brandon Johnson, alınan uçuş kararını ve göçmenlerin siyasete alet edilmesini sert bir dille eleştirdi.

Beyaz Saray’dan tepki var.

Beyaz Saray sözcüsü Angelo Fernández Hernández, konuyla alakalı yaptığı açıklamada “Vali Abbott bir kez daha insanlara ne kadar az saygı duyduğunu gözler önüne serdi. Bu son siyasi hamle, insanları şeytanlaştırmaya çalışan aşırıcı uygulamalara bir yenisini ekliyor” ifadelerini kullandı.

Sınırdaki göçmenlerin uçaklarla Demokratların yönettiği şehirlere gönderilmesi uygulaması, Vali Abbott’un öncüsü olduğu ‘Operation Lone Star’ programı kapsamında atılan yeni adımlardan biri. Mart 2021’de başlatılan bu uygulamayla yasa dışı göçün önüne geçmek için bir dizi önlem alındı. Alınan önlemler arasında sınır boyunca dikenli tellerin çekilmesi, Rio Grande sınırına yüzen bariyerlerin yerleştirilmesi ve sınır güvenliği için daha fazla memurun görevlendirilmesi de bulunuyor.

Chicago’da durum pek iç açıcı değil.

Göçmenlerin daha önce otobüsle, şimdilerde uçakla gönderildiği Chicago’da ve kuzeydeki diğer şehirlerde durum pek iç açıcı değil. Bölgede bulunan yüzlerce göçmen ve sığınmacının havaalanlarında ve polis karakollarında yerleştirilmeyi beklediği, bazılarının hala kaldırımlara kurdukları çadırlarda yaşadığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Chicago’da göçmenler için geçici olarak kurulan bir barınakta yaşayan 5 yaşındaki bir çocuğun hayatını kaybettiği de belirtilmişti. Kış aylarının oldukça sert geçtiği şehirdeki göçmen ve sığınmacıların güvenliğinin tehlikede olduğu belirtiliyor.

Chicago Belediyesi, sınırdan bölgeye gönderilen göçmen ve sığınmacıların yerleştirilmesine yönelik bir operasyon (New Arrivals Mission) başlatmıştı. Belediye tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “New Arrivals Mission’ın başlangıcından bu yana, ne Chicago kenti ne de Illinois Eyaleti yaklaşık 26.000 göçmen ve sığınmacıyı Chicago’ya nakletmiş olan Teksas Valisi Greg Abbott ile resmi bir iletişim kurdu. 10.000’den fazla göçmen ve sığınmacı Chicago’ya başarıyla yerleştirildi ve 15.000’den fazla kişiye barınak ve yiyecek hizmetleri sağlandı.

Kaynak: Chicago.gov, Texas.gov, CNN, AP, The Texas Tribune

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email