DHS, Title 42 Sona Erdiğinden Beri Yasa Dışı Sınır Geçişlerinde Yüzde 70 Düşüş Bildirdi

Hatırlayalım: Title 42 neydi?

Title 42, Trump döneminde ortaya çıkan ve kamu sağlığı gerekçesiyle yetkililere, geldiği yer fark etmeksizin göçmenleri sınırda reddetme imkanı tanıyan bir COVID dönemi politikası. Son 3 senede 2 milyondan fazla göçmen, sınırda Title 42’nin verdiği yetki kullanılarak geri çevrildi.

Title 42’nin sona ermesiyle beraber, Biden yönetiminin geçerli bir sebebi -kendi ülkesinde zulüm göreceği tehdidi gibi- olmayan göçmenlerin sınır dışı edilebilmesini sağlayan yeni kuralı uygulanmaya başlandı.

İç Güvenlik Bakanı Mayorkas, yaptığı açıklamada sınırın açık olmadığını, sınırdan geçmek için yasal yolları kullanmayan kişilerin en az beş yıllık yeniden giriş yasağına ve cezai kovuşturmaya tabi tutulabileceğini söylemişti.

İç Güvenlik Bakanlığı’na (DHS) göre güney sınırından gerçekleşen yasa dışı girişler, Mayıs’tan bu yana %70 azaldı.

12 Mayıs – 2 Haziran 2023 tarihleri arasında DHS, Title 8 yetkileri kapsamında 38.400’den fazla vatandaş olmayan kişiyi 80’den fazla ülkeye geri gönderdi.

ABD’ye sığınma için haklı bir sebebi olduğu söyleyen yaklaşık 14.000 “credible fear (haklı korku)” başvurusu alındı. Son üç hafta içerisinde USCIS, rekor sayıda mülakat gerçekleştirerek 11.500’den fazla başvuruyu sonuçlandırdı.

DHS: “Yönetimin planı amaçlandığı şekilde işlemektedir. Tetikte olmaya ve gerektiğinde ayarlamalar yaparak planımızı uygulamaya devam edeceğiz. Ancak Kongre, bozuk göç ve iltica sistemimizi ele almak üzere iki partili bir şekilde bir araya gelmedikçe, sınırımızda göç artışları görmeye devam edeceğiz.”

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email