Teksas’a Yasa Dışı Girişi Suç Haline Getiren SB4 İmzalandı: Şimdi Ne Olacak?

Teksas Valisi Greg Abbott, Meksika’dan Teksas’a yasa dışı yollardan girmeyi eyalet suçu haline getiren SB4 yasa tasarısını (Texas Senate Bill 4) imzaladı.

Bu yasa kapsamında artık;

  • Polis memurları gözaltına alınan kişilerin göçmenlik durumu hakkında bilgi edinebilecek,
  • Yerel polis memurları federal göçmenlik yetkilileriyle işbirliği yapacak,
  • Göçmenlik yetkilileriyle işbirliği yapmayan memurlar para ve hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilecek,
  • Eyalet yargıçları yasayı ihlal eden kimselerin sınır dışı edilmesini sağlayabilecek,
  • Bu uygulamalar üniversite kampüslerinde de geçerli olacak.

Yasa oldukça tartışmalı.

Yasadaki bazı ifadeler, ilk duyurulduğu günden bu yana Demokrat temsilcilerin ve göçmen hakları gruplarının tepkisiyle karşılaşmıştı. Eleştiriler SB4’ün göçmen karşıtlığını ve ırkçılığı körükleyeceğine odaklanırken, yasanın destekçileri ise Teksas sınırında yaşanan (ve Biden hükümetinin bir çözüm yolu bulmakta oldukça zorlandığı) yasa dışı göç krizinin bu sayede çözülebileceğini belirtmişti.

El Paso Şerifi Richard Wiles yasanın toplum ilişkilerine zarar vereceğini, vergi mükelleflerine yük oluşturacağını ve ilçe hapishanelerini zorlayacağını söylemişti. Wiles; hapishanelerin SB4 uygulamaları kapsamında hapse atılan göçmenlerle dolacağını, bu durumun hapishanelerin kapasitesini aşacağını ve Teksas ekonomisini olumsuz etkileyeceğini açıklamıştı. Yasa geçtiğimiz Kasım ayında Teksas Meclisi tarafından kabul edildi.

SB4 Yasa Onayına İtirazlar Gelmeye Başladı.

Yasanın Abbott tarafından imzalanmasından saatler sonra itirazlar gelmeye başladı. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Las Americas Immigrant Advocacy Center, American Gateways ve El Paso ilçesi, yasanın yürürlüğe girmemesi için dava açtı.

Davacılar, yasanın aileleri ayıracağını, ırk temelli ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine yol açacağını savunuyor. Ayrıca yeni yasanın Amerikan Anayasası’nı ve federal hükümetin göçmenlik konularında tek yetkili olmasını sağlayan yasaları ihlal ettiği de belirtiliyor. Davacılara göre Teksas veya başka bir eyalet, federal hükümetin yetkilerine aykırı şekilde, kendi göçmenlik politikalarını oluşturma yetkisine sahip değil.

Teksas Valisi Greg Abbott Kararlı.

Vali Abbott, Brownsville’deki sınırda düzenlenen imza töreninde yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Trump yönetiminin politikaları sayesinde yasa dışı geçişler azalmıştı. Başkan Biden ise tüm bu politikaları yürürlükten kaldırdı ve yasa dışı göçü durdurmak için herhangi bir adım atmadı. Biden’ın kasıtlı eylemsizliği üzerine kendi başımızın çaresine bakmak zorunda kaldık. Bugün Teksas’ı ve Amerika’yı Başkan Biden’ın sınır ihmallerinden korumak için üç yasa imzalayacağım. Bu yasalarla Teksas’a yasa dışı girişleri ve insan kaçakçılığını durdurmaya çalışacak, daha fazla sınır duvarı inşa etmek için ek finansman sağlayacağız.

Mahkeme engellemediği takdirde SB4, 5 Mart 2024 tarihinde yürürlüğe girecek.

Kaynak: Texas.gov, ACLU, MALDEF, The Texas Tribune, El Paso Times, CBS

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email