Sıfır Tolerans Politikası’nın Yol Açtığı Mağduriyetler Giderilmeye Çalışılıyor

Trump döneminden kalan sıfır tolerans politikası, duyurulduğu ilk günden itibaren tepkilerle karşılaştı. Uygulamada, sınırdan yasadışı geçen ailelerin çocuklarından ayrılmasının da aralarında bulunduğu bir dizi sert önlem yer alıyordu. Son olarak Kaliforniya’da bir federal yargıç, Amerika’daki sınır yetkililerinin ‘sıfır tolerans’ politikasını yeniden canlandırmasını yasaklayacak bir uzlaşmayı onayladı. Artık bu politikanın yol açtığı mağduriyetler giderilmeye çalışılacak.

Sıfır Tolerans Politikası Nedir?

2018 yılında Başsavcı Jeff Sessions, Amerika’ya yasa dışı girişlerin önüne geçmek için ‘Sıfır Tolerans Politikası’ adı verilen bir dizi yeni uygulamanın hayata geçirileceğini duyurmuştu. Bu uygulama kapsamında;

 • Sınırdan yasa dışı yollarla geçen tüm yetişkinlere yargı yolu açıldı.
 • Bu yetişkinler arasında sığınma talebinde bulunmak için inandırıcı gerekçeler sunanlar bile bu uygulamadan muaf tutulmadı.
 • Hükümet, davalar devam ederken sınır dışı edilme olasılığıyla karşı karşıya kalan yetişkinlerin çocuklarını ailelerinden ayrıldı.

Politika kapsamında çocukların ailelerinden ayrılmasının öngörülmesi, Cumhuriyetçi Parti’den senatörlerin de aralarında bulunduğu birçok kişinin tepkisini çekmişti.

2018 yılının Haziran ayında Kaliforniya’da bir federal yargıç, sınırda ailelerin birbirinden ayrılması uygulamalarının durdurulması ve ayrılan ailelerin yeniden birleştirilmesi talimatını vermişti. Trump, tepkilerin ve protestoların artması üzerine çocukların ebeveynlerinden ayrılmasına son veren bir başkanlık emrini imzalamıştı. ACLU’nun Ekim ayında yaptığı açıklamada aileleri sınır dışı etmeye yönelik politikalar hakkında şu ifadeler kullanılmıştı:

“Trump döneminin en korkunç ve en çok konuşulan sorunlarından biri, aileleri ayırmaya ilişkin uygulamalardı. Bu uygulamaların yürürlükte olduğu süre zarfında;

 • Bebekler ve çocukların da aralarında bulunduğu binlerce çocuk, çok az uyarıyla veya hiç uyarı yapılmadan ebeveynlerinden koparıldı.
 • Çocuklar, ebeveynlerinden binlerce kilometre uzaktaki tesislere gönderildi. Ayrılan aile bireylerinin birbirlerini bir daha ne zaman görecekleri, hatta görüp göremeyecekleri bile belirtilmedi.
 • Pek çok çocuk ve ebeveyn bir yıl veya daha uzun süre birbirini görmedi.
 • Hükümetin bu konudaki takibi o kadar yetersizdi ki, federal mahkeme aileleri ayırma uygulamalarını yürürlükten kaldırdığında, hükümet hangi çocuğun hangi ebeveyne ait olduğunu belirleyemedi.

Şimdi bu süreçte yaşanmış olan mağduriyetler giderilmeye çalışılıyor.

ACLU, ‘sıfır tolerans’ politikasından olumsuz etkilenen ailelerin mağduriyetlerinin giderilmesi için Biden Hükümeti ile bir uzlaşmaya vardı.

Uzlaşma kapsamında;

 • Hükümet ailelerinden ayrılan çocukları tespit edecek,
 • Amerika’da yeniden bir araya gelmelerini sağlayacak ve bu çabalarını finanse edecek,
 • Ailelere Amerika’ya sığınma talebinde bulunabilmeleri için yeni yollar sağlamaya devam edecek,
 • Mağdur aileler çalışma izni, barınma, hukuki ve tıbbi yardım gibi hizmetlere erişebilecek,
 • Hükümet ‘sıfır tolerans’ politikasını bir daha hayata geçirmeyecek.

Kaliforniya’da Bölge Mahkemesi Hakimi olarak görev yapan Dana Sabraw, geçtiğimiz hafta San Diego’da yapılan bir duruşmada ACLU ile hükümet arasında yapılan bu anlaşmayı onayladığını söyledi. Davaya ACLU adına katılan avukat Lee Gelernt, CBS’e yaptığı açıklamada ‘anlaşmayla alakalı resmi bir emrin Pazartesi günü yayınlanacağını’ belirtti.

Gelernt, konuyla alakalı açıklamasında “Bu anlaşma, Trump döneminin en karanlık sayfalarından birinin kapatılmasına yönelik kritik bir adım. Bu korkunç uygulama nedeniyle bebekler ve küçük çocuklar kelimenin tam anlamıyla ebeveynlerinin kollarından koparıldı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ACLU

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email