Eylül Ayında Meksika Sınırından Kaçak Geçişlerde Artış Görüldü

Amerika Sınır Devriyesi, 2023’ün Eylül ayında Meksika sınırını yasa dışı bir şekilde geçen 200.000’den fazla göçmeni yakaladı. Bu, 2023 yılında kaydedilen en yüksek sayı.

Federal yetkililer, kaynakları zorlayan ve ülke genelinde endişeleri artıran yeni bir göçmen dalgasıyla mücadele ediyor. Ağustos ayında Meksika sınırından yasa dışı geçmeye çalışan yaklaşık 181.000 kişi tutuklanmıştı. Eylül ayında bu sayı 200.000’i geçti.

Bu, 252.000 kişinin sınırdan yasa dışı geçtiği Aralık 2022’den bu yana kaydedilen en yüksek sayı.

Meksika sınırından yasa dışı geçişlerin artış göstermeye devam etmesi bekleniyor. İç Güvenlik Bakanlığı’ndan (DHS) bir yetkili, konuyla alakalı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: ”İnsan kaçakçıları, savunmasız kişileri avlamak için yanlış bilgiler yayabiliyor. Bu yüzden konuya tedbirli yaklaşıyoruz ve dalgalanmalar görmeyi bekliyoruz. Göçmenlik faaliyetlerini dikkatli bir şekilde inceliyor ve işleme alıyoruz. (…) DHS, sınırı güçlendirmek ve yasa dışı olarak ülkede bulunan kişileri daha hızlı bir şekilde uzaklaştırmak için yetkilerini kullanmaya devam ediyor.

Yetkili, DHS’nin Mayıs 2023’ten bu yana 281.000 yasa dışı göçmenin sınır dışı edildiğini açıkladı.

Güney sınırında yasa dışı geçiş rekoru kırıldı

Fox News, Eylül ayında Güney sınırında bulunan kolluk kuvvetlerinin tam 260.000 göçmenle karşılaştığını vurguladı.

CBP’nin verilerine göre yetkililerin Güneybatı sınırında karşılaştığı kaçak göçmen sayısı her ay artmaya devam ediyor. Hükümet harcamalar konusunda köşeye sıkışmışken yaşanan bu artış, yetkilileri endişelendiriyor.

Sınırdan yasa dışı geçiş sayıları yüksek kalmaya devam edecek

Konuyla alakalı açıklama yapan bir CBP yetkilisi, sınırdan yasa dışı geçiş sayılarının yakın vadede yüksek kalacağının altını çizdi. Yetkili, CNN’e yaptığı açıklamada Meksika devletinin yaptırımlarının arttığına da değindi: “Meksika’da artan yaptırımlar nedeniyle yasa dışı geçişlerin artmaya devam etmesini bekliyoruz. (…) Yaptırımlar yürürlüğe girdikçe insanların bulundukları yeri terk edip etmeyecekleri daha da netleşecek.

CBP, mevcut kısıtlı kaynakların mümkün olduğunca verimli şekilde kullanmaya çalıştığını vurgulamaya devam ediyor.

Yaşanan artışla etkili olan faktörlerden biri, insan kaçakçılığı örgütlerinin Meksika’ya giden trenleri giderek daha fazla kullanması. Yetkililere göre sınırda çalışan karteller, insan kaçakçılığı faaliyetlerinden ciddi miktarda kar elde ediyor.

Başkan Biden yeni dönemde tekrar seçilebilmek üzere yürüttüğü kampanya faaliyetlerini hızlandırdı. Cumhuriyetçiler ise sınırlarda izlenen politika nedeniyle hükümete baskı yapmaya devam ediyor. Bu durum, kimilerine göre sınırda yaşanan bu krizin kolay kolay çözülemeyeceğini gösteriyor.

CBP yetkilisi, ‘CBP, ICE ve USCIS içindeki kapasiteyi genişletebilmek ve sınır dışı etme faaliyetlerini hızlandırmak için gereken ek kaynağı alamadıklarını’ da sözlerine ekledi.

‘Title 8’ de yasa dışı geçişlere çözüm sunamadı

Geçtiğimiz Mayıs ayında Biden yönetimi; göçmenlerin kamu sağlığı gerekçesiyle sınırdan geri çevrilmesine imkan tanıyan Title 42 uygulamasını sona erdirmişti. COVID önlemleri kapsamındaki bu uygulamanın yerine, sınır dışı işlemlerinin hızlandırılmasını sağlayacak yeni bir uygulama getirilmişti.

Title 8 adlı bu yeni uygulama, yasa dışı göçmenlere uygulanacak yeni yaptırımları içerdiği için sınırdan kaçak geçişlerin sayısında düşüş gözleneceği söylenmişti. Yeni istatistikler, bu uygulamanın da durumu değiştirmediğini ve sınırdan yasa dışı geçişlerin sayısında düşüşe neden olamadığını gözler önüne serdi.

Kaynak: CBP, CIS, CNN, CBS, Fox News

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email