Göçmenlerin Kurduğu Çete: MS-13 Hakkında

MS-13 (Mara Salvatrucha), bir grup göçmenin Los Angeles’ta kurduğu bir suç örgütüdür. Çetenin üyeleri, Amerika’dan sınır dışı edildikçe gittikleri ülkelerde genişlediler ve yayıldılar. Bugün dünya genelinde 70.000 civarında MS-13 üyesinin bulunduğu tahmin ediliyor.

Genellikle Latin Amerika kökenli göçmenlerden oluşan MS-13, Amerika’daki en büyük sokak çetelerinden biri. Çete her şehirde birbirinden bağımsız faaliyet gösteren kliklerden oluşuyor; ancak kolluk kuvveti yetkililerine göre bazen koordine olarak da çalışabiliyorlar. Çete üyelerinin 8 ila 10 bini Amerika’da ikamet ediyor.

Nasıl kuruldu?

MS-13, El Salvador kökenli göçmen gençlerin Meksika kökenli çetelere karşı korunmak için oluşturduğu bir çete. Çetenin 10 eyalette ve El Salvador, Guetemala, Honduras ve Meksika’da faaliyet gösteren klikleri bulunuyor.

Los Angeles bölgesinde bulunan MS-13 üyeleri, 80’lerden bu yana tutuklandıktan sonra sınır dışı edilerek El Salvador’a gönderildiler. Bu kişiler El Salvador’a gittiklerinde çeteye kendi çevrelerinden ve ailelerinden insanların da katılmasını sağladılar; böylece çete hem Latin Amerika ülkelerinde hem de Amerika içinde büyüdü. Yani bir anlamda yanlış göçmenlik uygulamaları, bu çetenin büyümesine sebep oldu.

Gelir kaynakları ne?

Çetenin başlıca gelir kaynağı, yasa dışı uyuşturucuların Amerika’ya temini ve satışı. Ayrıca kâr amacıyla diğer çetelere silah satışı da yapıyorlar. Üyelerin adı insan kaçaklığı, silahlı saldırı, cinayet, fuhuş ve silahlı soygun gibi suçlarla da anılıyor.

Üyeleri kim?

Mara Salvatrucha çetesi, yeni üyelerini genellikle ortaokul ve lise öğrencilerinden seçiyor. Bu üyeler genellikle El Salvador kökenli göçmenlerden oluşuyor; ayrıca Honduras, Guetemala ve Meksikalı göçmenler de ekibe alınabiliyor. Bu üyeler çeteye alınırken tuhaf bir ritüel uygulanıyor: ‘Beat-in’ olarak bilinen bu ritüelde, çete üyeleri çeteye yeni katılacak kişiyi 13 saniye boyunca dövüyor. Çetenin hiyerarşisinde ilerleyebilmek isteyen üyelerin şiddet olaylarına karışarak kendini ‘ispatlaması’ gerekiyor.

Bu üyeler genellikle sokaklarda yaşayan ve parası olmayan, ailesinden ayrılmış gençlerden oluşuyor. Çete üyeleri, destroyer adını verdikleri terk edilmiş müstakil evlerde toplanıyorlar. Bu evler çete için bazen bir parti mekanı, bazen toplantı alanı, bazen de cinayetlerini işledikleri bir yer haline gelebiliyor.

İsmi ne anlama geliyor?

‘Mara Salvatrucha’ adındaki ‘mara’ argoda ‘çete’, ‘salva’ ‘El Salvador’, ‘trucha’ ise ‘bizden kork/dikkat et’ anlamlarına geliyor. 13 ise alfabenin 13. harfi olan M’yi temsil ediyor. 13 sayısının Meksika kökenli ve yine Kaliforniya’da faaliyet gösteren bir mafya çetesini sembolize ettiği de iddialar arasında.

Kaynak: LA Times, SF Gate, Washington Times

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email