Amerika’da Anayasal Haklar: Polis sizi durdurdu! Haklarınızı biliyor musunuz?

Elini kaldırmış bir polis memuru

ABD’de yaşayan yasa dışı göçmenler dahil herkes Anayasa ile koruma altına alınan temel hak ve hürriyetlere (Anayasal Haklar) sahiptir. Eğer polis veya göçmenlik görevlisi gibi idari yetkililer tarafından herhangi bir sebeple durdurulursanız haklarınızı bilmeniz muhtemel bir yaptırımın önüne geçebilir.

Sessiz Kalma Hakkına Sahipsin!

Anayasal Haklar denilince ilk akla gelen, filmlerden de aşina olduğumuz susma hakkı. Sorulan sorulara cevap vermek zorunda değilsiniz. Susma hakkınızı kullanabilirsiniz. Örneğin, nerede doğduğunuz, ne yaptığınız, nerede yaşadığınız, ülkeye nasıl girdiğiniz gibi sorulara sessiz kalma hakkı kullanmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Söyledikleriniz mahkemede aleyhinizde delil olarak kullanılabilir. Bu sebeple sorulara cevap vermeden önce iki kere düşünmenizi tavsiye ederiz.

Avukatım Gelmeden Konuşmam?

Kolluk kuvvetlerinin üst araması yapmasına çoğu zaman izin vermek zorunda değilsiniz. Ancak, kolluk kuvvetlerinin üstünüzde suç unsuru bulunduğundan şüphelenirse üst araması yapabilir. Polise uygun bir dille haklarınızı hatırlatabilirsiniz.

Birçok durumda belge imzalamadan avukatınıza danışma hakkınız bulunmaktadır. Dolayısıyla size uzatılan belgeleri imzalamak zorunda değilsiniz.

Anayasal haklar içinde belkide en önemlisi savunma hakkı. Eğer tutuklanır veya gözaltına alınırsanız avukatınızı arayabilir veya avukat talep edebilirsiniz. Avukatınız ile özel olarak yaptığınız bütün konuşmalar avukat-müvekkil gizliliği içerisinde olacaktır.

Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda sakin olmanızı, yalan söylememenizi, polisten kaçmamanızı, haklarınızı hatırlamanızı ve görevliye hatırlatmanızı tavsiye ederiz.

Meksika sınırında yaşanan sığınmacı krizini ele aldığımız blog postumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email