Meksika Sınırında Sığınmacı Krizi: CBP One Davası

CBP One, Amerika Gümrük ve Sınır Koruma (Custom and Border Protection / CBP) tarafından 28 Ekim 2020 tarihinde piyasaya sürülmüş olan bir mobil uygulama. Bu uygulama, sınırdan geçişleri sistematik bir şekilde denetlerken aynı zamanda sınır güvenliğinin arttırmayı amaçlıyor.

CBP One, sığınmacılar için başlıca aşağıdaki işlevleri sağlıyor:

  • Mülakat için bir randevu tarihi alınması,
  • Seyahat izni taleplerinin oluşturulması,
  • Sınırda ne kadar bekletileceğine dair verilere ulaşım,
  • I – 94 Formu başvurusu,
  • Ulaşım hizmetleri hakkında bilgi alınması.

2023 yılının mayıs ayında ise CBP, Meksika sınırı tarafından gelen göçmenlerin CBP One’ı kullanmalarını zorunlu hale getirdi. Diğer bir deyişle, Meksika sınırı tarafından gelen sığınmacılar eğer uygulama üzerinden randevu oluşturmazlarsa sınırdan geçemiyorlar.

Ancak bu yeni değişikliğe sığınmacılar büyük tepki gösterdiler. 27 Temmuz 2023 tarihinde Amerika İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas başta olmak üzere bazı siyasi figürlere dava açıldı. Davacılar CBP’nin bu yeni politikasının yanlış olduğunu savundular. Amerika’nın eskiden tüm sığınmacılara koruma sağlamaya çalıştığını; ancak şu anda CBP One kullanmayı zorunlu hale getirerek adaletsiz bir durum yarattığını da eklediler.

Davacıların avukatlarından birisi olan Angelo Guisado, yeni politikanın çok düşüncesizce hazırlandığını ima etti. Yanında sadece kıyafetleriyle Amerika sınırına gelen bir sığınmacının doğal olarak telefonunun olmayacağını söyleyen Guisado, doğru düzgün çalışmayan bir uygulama için göçmenlerin bütün parasını telefon almaya harcadıklarını söyledi.

Guisado, uygulamanın sıkıntılı olduğunu söyleyen tek isim değil. Uluslararası Af Örgütü, CBP One uygulamasının güvenlik konusunda gerekli önlemleri alıp almadığı konusunda endişeli. Çünkü uygulama sığınma talebinde bulunan kişilerin fotoğraflarını ve kişisel verilerini topluyor. Ayrıca GPS verileri üzerinden konumlarını tespit ediyor. Örgüt, bu verilerin hukuka uygun bir şekilde işlenildiğinden ve kullanıldığından emin olmadığını vurguluyor.

CBP’nin kendi yönergesine göre acil tıbbi müdahale, ölüm tehlikesi, insan kaçakçılığı, işkence, tecavüz, kaçırma gibi ekstrem durumlarda CBP One uygulamasının kullanılması gerekmiyor. Ancak bir başka davacı ve aynı zamanda İnsan Hakları Örgütü Al Otro Lado’nun yöneticilerinden olan Nicole Ramos, bu yönergenin uygulamada her zaman uygulanmadığını iddia ediyor. Uyuşturucu baronlarından kaçan ve Amerika’ya alınmayan çok sayıda kişinin kendilerine başvurduğunu söyleyen Ramos, bu göçmenlerin tekrardan karteller tarafından yakalanmasından endişe duyduğunu da ekliyor.

Kaynak: U.S. Custom and Border Protection, American Immigration Council, The Guardian, .Coda

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email