New York’ta Airbnb’nin Sonu mu Geliyor?

New York’ta 9 Ocak 2022 tarihinde Local Law 18 adlı bir yasa kabul edilmişti. Söz konusu yasa 2023 yılının başlarında yürürlüğe girdi. 5 Eylül 2023 tarihi ile birlikte New York Belediyesi, kanunun uygulanması için önemli adımlar atmaya başladı. Local Law 18’e göre artık Airbnb, VRBO, Booking.com gibi kısa süreliğine bir yer kiralamaya aracılık eden platformlar; kira sözleşmelerini New York yönetiminin oluşturduğu portala kaydettirmek zorundalar. Kaydettirmemeleri durumunda ise önemli cezalar öngörülüyor. Şu sıralar Belediye, doğru bir şekilde kayıtların tescil edilip edilmediğini incelemek amacıyla harekete geçti.

Söz konusu yasadan etkilenen en büyük aktörlerden birisi Airbnb oldu. Ağustos’tan Eylül’e kadar geçen sürede Airbnb uygulamasındaki ilan sayısı 22.000’lerden 7000 civarına indi. Çünkü bu yasa, “kısa vadeli kira” kavramını yeniden tanımlamaktaydı:

  • Bir mekân en fazla 30 günlüğüne birisine kiralanabilir.
  • Kiralama sürecinde ev sahibinin de aynı ortamda bulunması gerekir. Diğer bir deyişle, evde kapıların kilitli olması mümkün değildir.
  • Kiralayan kişi sayısı 2’den fazla olamaz. Bu sayı, kiralanan mekanın niteliklerine göre de değişemez.

New York, bu sistemin güvenli olduğunu savunuyor.

New York, portala kayıt sisteminin hem daha güvenli olacağını hem de uzun vadede ev sahiplerine fayda sağlayacağını savunmaya devam ediyor. Gerekli güvenlik önlemlerini almamış mekanların kiralanmasının da önüne geçilebileceğini söylüyor. Her ne kadar kiralama sistemini domine eden belli başlı figürler bulunsa da Airbnb üzerinden geçim sıkıntısını hafifletmeye çalışanlar açısından bu durum, hayatlarını daha da zorlaştırmış gibi gözüküyor.

Portala sicil kaydı oluşturmak için ödenmesi gereken ücret 145$. Bununla birlikte ev sahiplerinin karşılaşabileceği ceza ise şimdilik 100$ ile 1000$ arasında gidip gelebiliyor. Durumun tekrarlanması halinde rakamların 5000$’ı bulması; uygulamalar açısından ise 1500$’ya kadar çıkabilmesi de ihtimal dahilinde. Bu açıdan ev sahiplerinin ve kiralama uygulamaların portala kayıt olmamaları, daha da sakıncalı bir hal alıyor.

Bu yeni kanun ile birlikte otelcilik sektörünün de önünün açıldığını dolaylı olarak söylemek mümkün. Zira Airbnb tarzındaki uygulamalar, New York gibi popüler ve işlek bir yerdeki otellere göre nispeten ucuz alternatifler sunmaktaydı. Local Law 18’in Airbnb gibi uygulamalara yaşattığı zorlukların otelcilik sektörüne etkisini zamanla daha net anlayacağız gibi duruyor.

Kaynak: New York Office of Special Enforcement, Washington Post, NY Times, Slate

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email