Kaliforniya’ya, Hız Limiti Cezası Kesecek Kameralar Geliyor!

Kaliforniya’da eyalet meclisinden yeni bir karar geldi: Los Angeles ve Glendale’in de aralarında bulunduğu altı şehre hız limitini kontrol eden kameralar yerleştirilecek. ‘Assembly Bill 645’ (AB 645) adlı kanun tasarısı, hız limitinin aşıldığı durumlarda polis memurlarının yerine yollara yerleştirilen kameraların kullanılmasına izin verecek. Pilot program 6 farklı şehirde uygulanacak: Los Angeles, Long Beach, Glendale, San Francisco, Oakland ve San Jose.

Uygulama; ilk olarak okullar, kaza oranlarının yüksek olduğu yollar ve sokak yarışlarının sıklıkla yapıldığı bölgelerde başlayacak.

Kanun tasarısının destekçileri, ‘Streets Are for Everyone’ adlı sivil toplum kuruluşunun bulgularını öne sürüyor. Kuruluş, Los Angeles şehrinde 2022 yılında aşırı hız nedeniyle yaşanan kazalarda tam 312 kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor. Bu sayı, bölgede son 20 yılda ölçülen en yüksek ölüm sayısı olarak kayıtlara geçti. Bu sayı her geçen yıl artmaya devam ediyor.

Uygulama, kaza oranlarını düşürecek.

Federal Karayolları İdaresi, (Federal Highway Administration) AB 645’in hayata geçirilmesi halinde şehirdeki sokaklarda yaşanacak kazaların %54 oranında azalabileceğini belirtiyor. Kaliforniya’da her yıl 1000’den fazla kişi aşırı hız sebebiyle yaşanan kazalarda hayatını kaybediyor ve araçlar güçlendikçe bu sayı artmaya devam edecek gibi görünüyor. Kanun tasarısı, bu artışın önüne geçmeyi hedefliyor.

Kanun teklifinin arkasındaki isimlerden meclis üyesi Laura Friedman, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Uzun süredir, rahatsız edici bir gerçeği itiraf etmemek için bu ölümlerin çoğundan ‘kaza’ olarak bahsettik. Ancak bunların tamamı önlenebilir ölümlerdi. Hayatları kurtarmak için araçları yavaşlatmak zorundayız.“

Ulusal Karayolu Trafik ve Güvenlik İdaresi (National Highway Traffic and Safety Administration), saatte 32 kilometre (20 mph) hızla giden bir aracın yayaya çarpması halinde yayanın hayatta kalma oranını %90 olarak belirtiyor. Eğer aracın hızı 65 kilometreye çıkarsa bu oran %20’ye kadar düşebiliyor.

Kanun teklifinin kabul edilmesi sonucunda; Los Angeles, San Jose, San Francisco, Oakland, Glendale ve Long Beach şehirlerinde pilot uygulama yürürlüğe girecek. Bu şehirlerde ölümlü kazaların en çok yaşandığı öncelikli bölgelere (Priority Safety Corridors) kameralar yerleştirilecek. Ayrıca okulların bulunduğu bölgeler ve sokak yarışlarının yapıldığı caddeler de uygulama kapsamında kameralarla gözlenecek. Pilot uygulama, 2032’ye kadar yürürlükte olacak.

Kanun teklifine itiraz edenler de var.

İtirazların geneli, güvenlik endişelerini gerekçe gösteriyor. Ulusal Motorcular Derneği (National Motorist Association), konuyla ilgili “AB 645, Kaliforniyalıların daha fazla gözetime tutulmasının önünü açıyor ve bunun topluma fayda sağlayacağı yönündeki yanlış düşünceyi pekiştiriyor. Hız sınırlarının uygulanacak olması, Kaliforniya’da yaşayanlardan büyük miktarda veri toplanması gerektiği anlamına gelmiyor.” ifadelerini kullandı.

Dernek, kameralar yerine kavşak sayısının artırılması ve hız tümseklerinin kurulması gibi önlemler alınması gerektiğini savunuyor.

Kanun teklifinin destekçileri, gözetleme ve verilerin toplanması konularının önüne geçmek için sistemin her bölgeye göre düzenleneceğini belirtiyor.

Hız kameraları, yalnızca belirlenen hız sınırını aşan araçların plakalarının fotoğraflarını çekecek. Bu fotoğraflar il idareleri tarafından biriktirilecek ve dışarıyla paylaşılamayacak.

Sistem kapsamında yalnızca araçların plaka görüntüleri alınabilecek; araç sürücülerinin, araçların ve yayaların ayırt edici görüntüleri çekilemeyecek.

Hız limiti cezaları ne kadar olacak?

Belirlenen hız sınırını;

  • 17 ila 24 kilometre (11 ila 15 mph) arasında aşan sürücülere 50 Dolar,
  • 25 kilometre ile 40 kilometre (16 ila 25 mph) arasında aşan sürücülere 100 Dolar,
  • 41 kilometre (26 mph) ve üzerinde aşanlara 200 Dolar,
  • 160 kilometre (100 mph) hızı aşanlara 500 Dolar

ceza verilecek.

Gerekli görülen durumlarda cezanın kamu hizmetine çevrilmesine de izin verilecek.

Kaynak: Leginfo, Streets Are For Everyone Organization

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email