F-1 Vizesi Ret Oranlarında Gözlenen Ciddi Artış: 2022 Raporu

F-1 vizesindeki ret oranlarında ciddi bir artış söz konusu.

Geçtiğimiz Temmuz ayında yayınlanan bir rapora göre, öğrencilere verilen F-1 vizesinin ret oranları 2015 ile 2022 yılları arasında önemli ölçüde artış gösterdi.

2015 yılında retler özellikle Afrika, Güney Asya ve Orta Doğu’nun bazı bölgelerinde yoğunlaşmıştı.

Rapor, 2022 yılında yalnızca Avustralya, Çin, Brezilya, Güney Afrika ve bazı Avrupa ülkelerinin ret oranlarındaki artıştan etkilenmediğini gözler önüne serdi.

Rapora göre ret oranlarındaki artıştan en fazla etkilenen bölge, Güney Amerika oldu. Bu bölgedeki ülkelerde öğrenci vizelerinin reddedilme oranı 2015 yılında %10 iken, 2022 yılında bu oran %24 olarak ölçüldü.

F-1 vizesinin ret oranlarındaki bu artışın muhtemel gerekçeleri neler?

Raporu hazırlayan Shorelight ile Presidents’ Alliance kurumları, bu artışın muhtemel gerekçelerini şöyle sıraladı:

  • Konsolosluk çalışanlarının mali belgeleri ve öğrencilerin mezuniyet sonrası planlarını daha detaylı incelemeye başlaması,
  • Konsolosluk personellerinin eğitimlerinde yapılan değişiklikler,
  • Dünya genelinde yaşanan talep artışı.

Şu an yürürlükte olan uygulamada, F-1 vizesine başvuru yapanların eğitimleri bittikten sonra kendi ülkelerine dönüş yapacaklarını ispatlamaları talep ediliyor. Raporda bu uygulamanın sona erdirilmesi ve göç yasalarının modernleştirilmesi gerekliliği de vurgulandı.

Raporda tüm bu sonuçlarla beraber ‘’2015-2022 yılları arasında yaşanan bu artışın uygulanan politikalar ve göçmenlere yönelik önyargıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı’’ sorusu da soruluyor.

ABD, geçtiğimiz yıldan bu yana öğrencilerin vize sürecini kolaylaştırmak için çeşitli adımlar atmaya çalışıyor. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NAFSA 2023 (Association of International Educators) konferansı kapsamında yaptığı açıklamada da bu çabalarını doğrulamıştı.

ABD, diğer ülkelerin aksine eğitim ve konaklama imkanları bakımından oldukça zengin bir ülke. IIE (Institute of International Education) CEO’su Allan Goodman, konuyla alakalı ‘’ABD, dünyadaki hiçbir ülkede bulunmayan bir kapasiteye sahip. Mültecilere sunulan yüksek öğrenim imkanlarını artırmak, kayıp bir nesilden kaçınmanın ve dünyamızı daha az tehlikeli bir yer haline getirmenin en iyi yolu’’, ifadelerini kullanmıştı.

Raporda, ABD’nin nitelikli uluslararası öğrencileri kaybediyor olmasında ‘olağanüstü düzeyde yüksek’ olan ret oranlarının etkili olduğu da belirtildi.

Bu durum nasıl düzeltilebilir?

Raporda, çıkan sonuçlar ışığında durumu iyileştirmek için bazı tavsiyelere de yer verildi. Bu tavsiyeler şöyle sıralandı:

  • Beyaz Saray’ın ve diğer yetkili kurumların uluslararası öğrencilerin ülkeye ve üniversitelere sundukları katkıları vurgulaması,
  • Konsolosluk çalışanlarına ‘bir öğrencinin dil okullarına ya da daha az bilinen okullara başvuru yapmasının ret için yeterli sebep olmadığının’ hatırlatılması,
  • Yetkililerin öğrencilerden birkaç yılın finansman bilgisini talep etmemesi,
  • Mezuniyet sonrası programlara kayıt yaptırmanın reddedilmek için yeterli gerekçe oluşturmaması,
  • Vize reddi sebeplerinin öğrencilerle açık ve net bir şekilde paylaşılması.

Rapora göre, F-1 vizesindeki artan ret oranları sadece uluslararası öğrencilere değil, ABD eğitim sistemine de zarar veriyor. Reddedilen öğrenciler, ABD’de yapılabilecek olan inovasyon faaliyetlerine ve yeni gelecek nitelikli göçmenlerin yapabileceği ekonomik katkılara da engel oluyor.

Amerika’da eğitim yüzlerce kişinin hayalini süslüyor! Amerika’da eğitim almak için gereken F-1 öğrenci vizesi hakkında detaylı bilgi almak için ALO Bilgi Merkezi’mizi ziyaret edin. Konu hakkındaki sorularınız ve görüşleriniz için bize buradan ulaşın.

Kaynak: Shorelight, Presidents’ Alliance On Higher Education and Immigration

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email