Biden Hükümeti, Yapay Zeka ile İlgili Yeni Bir Kararname Yayınladı!

Başkan Joe Biden, yapay zeka (AI) teknolojilerinin güvenli kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan yeni bir kararname yayınladı.

Kararname kapsamında DHS (İç Güvenlik Bakanlığı), Amerika genelinde AI teknolojilerinin güvenli kullanımını sağlama konusunda yetkilendirildi. DHS aynı zamanda kendi faaliyetlerinde de AI teknolojilerinden faydalanacak.

Beyaz Saray özel kalemi Jeff Zients, Biden’ın bu emri verirken “Bürokrasinin normal hızında ilerleyemeyiz. (…) Teknolojinin hızına mutlaka yetişmeliyiz“, dediğini anlattı.

Hükümet, yapay zeka konusunda harekete geçiyor. 

Biden yönetimine göre, hükümet sosyal medyanın beraberinde getirebileceği riskler konusunda harekete geçmekte geç kaldı. Yapay zeka; kanser araştırmaları, iklim değişikliği ve devlet hizmetlerini iyileştirme gibi konularda hükümete destek sağlayabilir. Ancak yapay zekanın beraberinde getirdiği bazı riskler de var: Oynanmış görüntülerle gerçeklerin çarpıtılması, ırkçılığın ve sosyal eşitsizliğin körüklenmesi ve suçlulara imkan tanınması gibi konularda yapay zeka teknolojilerinden faydalanılabiliyor. 

Biden’ın bu kararnamesi, Amerikan hükümetinin bugüne kadar AI ile ilgili attığı en büyük çaplı adımı içeriyor. Kararnamenin kapsamında ulusal güvenlikten rekabete, tüketici güvenliğinden AI’ın beraberinde getirebileceği diğer tehditlere birçok düzenleme yer alıyor. Bu sayede Ticaret, Enerji ve İç Güvenlik Bakanlığı gibi kurumların faaliyetlerinin hızlandırılması amaçlanıyor. 

Başkan Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen etkinlikte “Yapay zeka teknolojilerinin potansiyelini anlamak ve risklerden kaçınabilmek için bu teknolojiye hükmetmeliyiz. Bunun başka bir yolu yok“ ifadelerini kullandı. 

Genelkurmay Başkan Yardımcısı Bruce Reed, konuyla alakalı açıklamasında “Başkan Biden, AI güvenliğine dünyanın başka hükümetlerinin vermediği önemi veriyor. AI teknolojilerinin nimetlerinden faydalanmak için agresif bir strateji belirlendi ve bunun için her şeyi yapıyoruz“, dedi. 

Avrupa Birliği, AI teknolojilerinin kullanımını düzenleyen çığır açıcı yasalar üzerinde çalışıyor. AB’nin konu hakkında belirlediği eylem paketi, 2024 yılının başında uygulamaya girecek. Öte yandan Amerikan hükümeti henüz mevcut yasaların AI teknolojilerine nasıl entegre edileceği konusunda net hükümler ortaya koymadı. 

Avrupa Birliği, Biden hükümetinin AI konusundaki tavrını etkiledi mi?

Soruya cevap veren bir hükümet görevlisi, “Bir yarışın içinde değiliz. Onları yakalamaya çalışmıyoruz”, ifadelerini kullandı.

Yetkili, Amerikan hükümetinin AB ile bu tür uygulamalar konusunda dirsek temasında olduğunu ve üye devletlerle irtibat kurulduğunu da sözlerine ekledi.

Amerika’ya göç oldukça karmaşık. Biz size yardımcı olmak için buradayız. Profesyonel bir avukattan yardım almayı ihmal etmeyin!

Kaynak: White House, Reuters

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email