Biden, Amerika’daki Filistinlilerin Sınır Dışı Edilmesini Engelledi

Beyaz Saray’dan gelen açıklamaya göre Amerika, önümüzdeki 18 ay boyunca hiçbir Filistinliyi sınır dışı etmeyecek.

Ertelenmiş Zorunlu Ayrılma’ adı verilen bu uygulamadan anavatanına dönmek istemeyen yaklaşık 6.000 Filistinli faydalanabilecek.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, yaptığı açıklamada “Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik korkunç terör saldırısı ve İsrail’in askeri müdahalesinin ardından Gazze’deki insani koşullar kötüleşti” ifadelerini kullandı.

Sullivan, Biden’ın bu kararnameyi imzalaması sonucunda Amerika’daki Filistinlilere ‘geçici bir güvenli sığınak’ sağlanacağını belirtirken, Filistin topraklarına gönüllü olarak dönenlerin korumalarını kaybedeceğini de sözlerine ekledi.

Açıklamada ayrıca ağır suçlardan hüküm giymiş veya ‘kamu güvenliğine tehdit oluşturduğu düşünülen’ Filistinlilerin yine de sınır dışı edilebileceği belirtildi.

Biden’ın üzerinde Filistin politikasına yönelik baskı bulunuyor.

Dört ayı aşkın süredir devam eden savaşta uluslararası kamuoyu Biden yönetimini sıklıkla eleştiriyor. Başkan Biden’ın üzerinde Gazze’ye yardım sağlanması yönünde baskı var.

Biden’ın Filistin’de yaşanan savaşa yönelik bir ateşkes çağrısında bulunmaması eleştiri konusu oluyor.

Amerika’daki Başkanlık seçimleri yaklaşırken, Biden’a bir zamanlar koşulsuz destek sunan Arap asıllı Amerikalılar’ın gözündeki itibarı da bu sebeple tehlikeye giriyor. Son haftalarda Filistin’i destekleyen grupların Biden’ın propaganda yaptığı noktalarda ‘Soykırım Joe’ (’Genocide Joe’) sloganları attığı ve protestolar yaptığı belirtiliyor.

Ne olmuştu?

Gazze’deki savaş, Hamas’ın İsrail’de yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdüğü terör saldırılarının ardından başladı. İsrail saldırılara misilleme olarak bölgeye saldırılar düzenlemeye başladı ve Gazze’yi harabeye çevirdi.

Gazze’deki sağlık yetkilileri, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında en az 28.500 Filistinlinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Amerika’da Kongre’deki Cumhuriyetçiler ile Demokratlar, bu konuda da ayrıştı. Trump hükümetinde görev almış Montana Temsilcisi Ryan Zinke, geçtiğimiz Kasım ayında Filistinlilerin Amerika vizelerini iptal eden ve Amerika’da mülteci statüsü veya sığınma hakkı almasını engelleyen bir yasa çıkarmıştı.

Kongre’deki bazı Demokratlar ise hükümete Amerika’daki Filistinlileri koruması yönünde çağrıda bulunmuştu.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email