Aralık Ayında Son Yirmi Yılın En Büyük Göçmen Yoğunluğu Yaşandı

Geride bıraktığımız Aralık ayında yasa dışı sınır geçişleri, ve göçmen yoğunluğu rekor seviyeye ulaştı. İç Güvenlik Bakanlığı’nın (DHS) CNN ile paylaştığı verilere göre sınır yetkilileri bir ay içinde 225.000’den fazla göçmenle karşılaştı. Bu 2000 yılından beri kaydedilen en yüksek sayı.

Federal hükümetin gözetiminde tutulan göçmen çocukların sayısında da artış var.

Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı (HHS) ve İç Güvenlik Bakanlığı tarafından ortaklaşa açıklanan verilere göre, 11.000’den fazla göçmen çocuk da federal hükümetin gözetiminde tutuluyor. HHS’nin konuyla ilgili yayınladığı bültende “Ebeveynleri veya yasal vasileri tarafından refakat edilmeyen ve yasal göçmenlik statüsü bulunmayan 17 yaş ve altındaki çocuklar bakım ve vesayet altına alınıyor. Refakatsiz çocuklar her zaman personel gözetimi altında tutuluyor. HHS, refakatsiz çocukların ve toplumun güvenliği için yerel yetkililerle yakın koordinasyon halinde çalışıyor. Bugün Mülteci Yerleştirme Ofisi (ORR) gözetiminde 11.230 çocuk bulunuyor ve bu sayı göçmen yoğunluğu ile birlikte artmaya devam ediyor. Yatak kapasitesini genişletmek için acilen ek yardım sunulması gerekiyor.” ifadelerine yer verildi.

İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas göçmenlik uygulamalarıyla ilgili ‘operasyonel bir ziyaret’ için 8 Ocak’ta Eagle Pass’a gidecek. Mayorkas burada Gümrük ve Sınır Koruma’dan ve Sınır Devriyesi’nden memurlarla görüşecek.

Biden Hükümeti, yasa dışı geçişleri azaltmak için yeni önlemler almaya çalışıyor.

Güney sınırındaki yasa dışı geçişler ve sınır politikasının bir türlü sonuç vermemesi, Biden yönetimi üzerinde ciddi baskı oluşturuyor. Kongre’de sınır politikasına ilişkin bir görüş birliğine varılamaması, son olarak Biden’ın Ukrayna ve İsrail için istediği ek yardım paketinin de reddedilmesine sebep olmuştu.

Son olarak geçtiğimiz hafta hükümet temsilcileri Meksikalı üst düzey yetkililerle görüşmüş, bu görüşmede güney sınırındaki göçmen akışını kontrol etme çabaları ele alınmıştı.

Amerikalı ve Meksikalı yetkililer, verimli geçtiği söylenen bu görüşmelerin ardından yasa dışı sınır geçişi sayısında “hayli yüksek oranlarda” düşüş yaşandığını belirtti. İç Güvenlik Bakanlığı’ndan bir yetkili, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Meksika sınırında 7000’den fazla göçmenin yakalandığını bildirdi. Aralık ayının başlarında bu sayı günlük ortalama 9600 civarında seyrediyordu.

Kaynak: HHS, CNN

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email