Yüksek Mahkeme kararını verdi: ABD’de üniversiteye girişte ırk dikkate alınmayacak!

Harvard Üniversitesi ve Kuzey Carolina Üniversitesi (UNC), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski yüksek öğrenim kurumlarından ikisi. Her yıl, her iki okula da on binlerce öğrenci başvurur; çok daha azı kabul edilir. Hem Harvard hem de UNC, kararlarını vermek için oldukça seçici bir kabul süreci uyguluyor. Her okula kabul, öğrencinin notlarına, tavsiye mektuplarına veya ders dışı katılımına bağlı. Ayrıca ırklarına da bağlı olabilir. ABD Yüksek Mahkemesi’nin bu haftaki gündemi, Harvard ve UNC tarafından kullanılan kabul sistemlerinin, Fourteenth Amendment’ın Eşit Koruma Maddesi kapsamında yasal olup olmadığıydı.

Yüksek Mahkeme, yükseköğretimde Siyah ve Latin öğrencilerin yararına olan ve uzun süredir devam eden bir içtihadı tersine çeviren dönüm noktası niteliğindeki bir kararla, kolej ve üniversitelerin artık kabul için belirli bir temel olarak ırkı dikkate alamayacağını söyledi.

Baş Yargıç John Roberts, muhafazakar çoğunluk adına görüş bildirerek, Harvard ve Kuzey Carolina Üniversitesi kabul programlarının, ırk kullanımını haklı çıkarmak için “ölçülebilir” hedefler sunmadıkları için Eşit Koruma Maddesini ihlal ettiğini söyledi.

Ayrıca karar, ABD askeri hizmet akademilerinin kabullerde ırkı bir faktör olarak dikkate almaya devam edebileceğini söylüyor. Askeri okullar, bu kararın sonuçlarından muaf tutulacak.

Mahkeme kararında da söylendiği üzere, Harvard ve UNC kabul süreçlerinde “ırk”, kabul edilen tüm Afro-Amerikan ve Hispanik başvuru sahiplerinin önemli bir yüzdesi için “belirleyici bir ipucu.” Ve Mahkeme, Eşit Koruma Maddesinin “ırk, renk veya milliyet farklılıklarına bakılmaksızın” geçerli olduğuna karar verdi. Artık üniversiteye girişlerde, üniversitelerin çeşitlilik yaratmak amacıyla kullandığı “ırk” kriteri, dikkate alınmayacak.

Çoğunlukta olan muhafazakar görüşün yazdığı kararda, Harvard ve UNC’nin kullandığı kabul programlarının ırkı olumsuz bir şekilde kullandığı ve anlamlı hedeflerden yoksun olduğu ifadeleri kullanıldı.

Mahkeme oldukça tartışmalı gerçekleşti, öyle ki 2019’dan bu yana ilk defa yargıçlar kürsüden muhalefet şerhlerini okudular.

Kararda muhalefet görüşü bulunan Yargıç Sotomayor, görüşün “onlarca yıllık emsali ve önemli ilerlemeyi geri aldığını” söyledi. Ayrıca yine karara muhalefet görüş bildiren ve kürsüdeki tek siyahi kadın olan Yargıç Jackson, çoğunluğun “kendisini bu ülkenin gerçek geçmişinden ve mevcut deneyimlerinden kopardığını” yazdı.

Bu gönderiyi paylaşın:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email