F-1 öğrenci vizesi başvuru şartları, başvuru süreci, avantajlar ve F1 vizesiyle Amerika'da çalışmak hakkında her şeyi öğrenin!
amerika f-1 öğrenci vizesi

Bu yazımızda ele alınacak başlıca konular:

F-1 öğrenci vizesi nedir?

F-1 vizesi, öğrenciliğini ABD’deki eğitim kurumlarında devam ettirmek isteyen uluslararası öğrencilere verilen bir göçmen olmayan vizedir. İlkokuldan başlayarak doktoraya kadar olan tüm eğitim kademelerindeki öğrenciler Amerika’da eğitim görmek için F-1 vizesine başvurmalıdır. Ayrıca konservatuar ve dil okullarında eğitim görmek isteyen öğrenciler de F-1 vizesine başvurmalıdır.

F-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

F1 öğrenci vizesine kimler başvurabilir?

ABD’deki bir okuldan (lise, üniversite ve yüksek lisans) kabul alan veya dil okulunda eğitim görmek isteyen öğrenciler, F-1 vizesine başvurabilir.  

F-1 öğrenci vize şartları nelerdir?

Amerika öğrenci vizesine başvurabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekir:

F-1 öğrenci vizesi nasıl alınır?

 Amerika öğrenci vizesi, ülkenizdeki konsolosluklar aracılığıyla alınabileceği gibi ABD içinden Change of Status yoluyla da alınabilir. Aşağıda bahsedeceğimiz başvuru süreçleri, SEVP onaylı bir okuldan kabul aldıktan sonrasını kapsar.
 

 

Amerikan Konsolosluğu Aracılığıyla F-1 Vize Başvurusu

1. ADIM: I-20 Formu

Öncelikle kabul edildiğiniz okuldan I-20 formunu temin etmelisiniz.

2. ADIM: F-1 Vizesine Başvuru

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinden DS-160 formunu doldurarak F-1 vize başvurunuzu başlatabilirsiniz.

3. ADIM: Mülakat

DS-160 formu ile F-1 vize başvurunuzu yaptıktan sonra başvuru sonunda yine aynı sayfadan mülakat için randevu alırsınız. Mülakat tarihine kadar gereken belgeleri toplamanızı öneririz. Mülakatta sorulacak sorular, formda doldurduğunuz bilgilere ilişkin olabileceği gibi eğitim geçmişiniz, deneyimleriniz ve Amerika’da ne yapacağınızla alakalı olabilir.
 
 

4. ADIM: Başvuru Sonucu

Mülakatınız başarıyla tamamlanır ve konsolosluk memurları vize almaya uygun olduğunuza dair karar alırsa F-1 vizeniz pasaporta basılıp adresinize yollanır. Hemen mülakat sonrası kabul alabilir veya daha sonra vizenizin onaylandığına dair bir bilgilendirme maili alabilirsiniz.
 
 

Amerika İçinden Change of Status Yoluyla F-1 Vizesi Başvurusu

Eğer ABD’de, eğitime izin olmayan bir statüyle (B-1/B-2, J-1 vs.) bulunuyorsanız ABD içinden F-1 vizesine başvurabilirsiniz. 

1. ADIM: I-20 Formu

Öncelikle kabul edildiğiniz okuldan I-20 formunu temin etmelisiniz. 

2. ADIM: F-1 Vizesine Başvuru

I-539 formunu doldurarak Change of Status (statü değişimi) başvurusu yapabilirsiniz. I-539 formu, USCIS’in sitesinden doldurulabilir veya fiziki olarak doldurulup USCIS’e postalanabilir.
 

3.ADIM: Biyometrik Randevusu

Vize başvurusu yaptıktan sonra USCIS, size randevu yerini ve tarihini içeren bir belge (I-797C formu) yollar. Randevunuza katıldığınızda parmak iziniz taranır, imzanız alınır ve fotoğrafınız çekilir. 
 
 
 

3. ADIM: Mülakat (gerekli görülürse)

USCIS mülakata katılmanız gerektiğine karar verirse, mülakat randevu bilgilerini tarafınıza mektupla veya internet üzerinden yollar.
 
 
 

4. ADIM: Başvuru Sonucu

USCIS, vize başvurunuz hakkında kararını posta yoluyla veya internet üzerinden tarafınıza iletir.

F-1 vizesi için gereken belgeler nelerdir?

F-1 vize başvurusunda mülakat esnasında aşağıdaki belgelerin sunulması gerekir:

F-1 vizesi geçerlilik süresi ne kadardır?

F-1 öğrenci vizesi, 5 yıla kadar verilebilir. Fakat vizenizin süresi bitse bile ABD’deki oturum izniniz, eğitim süreniz boyunca geçerli olacaktır.

F-1 vizesi süre uzatımı nasıl yapılır?

Süresi biten F-1 öğrenci vizenizi, ülkenizdeki konsolosluklar aracılığıyla yenileyebilirsiniz, ABD içinden yenilenemez. Tekrardan DS-160 formunu doldurularak yenileme başvurusu yapılabilir. 

Vize süreniz bittiyse endişelenmeyin, vize, yalnızca ABD’ye girişiniz için gereklidir. ABD içinde statünüzün izin verdiği oturum süresi devam ettiği sürece sorun çıkmayacaktır. Oturum izni ise, eğitim süreniz boyunca geçerli olacaktır.

F-1 vizesiyle ABD’de çalışmak

F-1 vizesi ile ABD’de hem okuyabilir hem de belirli yerlerde çalışarak ekonomik durumunuza katkı sağlayabilirsiniz. F-1 vizesiyle ABD’ye gelen bir öğrenci, yalnızca aşağıdaki kategorilerdeki işlerde çalışabilir:

1. Kampüs İçindeki İşler (On-Campus Employment)

Okulunuzun ilk yılında sadece kampüs içindeki işlerde ya da kampüse yakın ve okula bağlı olan yerlerde çalışabilirsiniz. Örneğin, kütüphane, kafeterya, yurt vs.

2. Kampüs Dışındaki İşler (Off-Campus Employment)

Kampüs dışındaki işlerde çalışabilmenin temel şartı okuldaki ilk yılınızı tamamlamış olmaktır. Kampüs dışında çalışabilmek için üç tür programdan birini seçebilirsiniz: CPT, OPT, 24 aylık STEM OPT uzatması.

 

a) CPT (ders programında yer alan zorunlu staj)

   • Yapılan staj, öğrencinin çalışma alanıyla doğrudan ilgilidir ve ders programının bir parçasıdır. Part-time veya full-time çalışma seçimi sunulur.
   • Yalnızca eğitim bitmeden önce yapılabilir, mezun olduktan sonra CPT ile çalışılamaz.
   • Bu programda, öğrenci stajını kendisi bulur ve CPT programına izin almak için SEVIS konusunda görevlendirilmiş memura başvurur.
   • CPT izni belirli bir işveren ve belirli bir süre için verilir. Öğrenci, aynı anda birden fazla CPT izni alabilir.
   • 1 yıllık tam zamanlı bir CPT programı alan öğrenci OPT’ye başvuramaz. Fakat part-time CPT programında yer alan öğrencilerin OPT programına da katılabilmesi mümkündür.

b) OPT (isteğe bağlı staj)

   • OPT programı ile öğrenci, öğrenim gördüğü alanla ilgili olarak toplamda 12 aya kadar çalışabilir.
   • Staj, eğitim bitmeden önce (Pre-completion OPT”) yapılabildiği gibi eğitim bittikten sonra da (Post-completion OPT) yapılabilir.
   • OPT programı ile çalışabilmek için I-765 formu doldurulup ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri’ne (USCIS) gönderilerek çalışma izni başvurusu yapılmalıdır.
   • Okulu devam ederken OPT programı ile işe başlayan öğrenciler haftada en fazla 20 saat çalışabilir.

c) 24 Aylık STEM* OPT Uzatması

  • Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında SEVP onaylı bir okuldan lisans, master ya da doktora diploması alan öğrenciler, eğitimleri bittikten sonra, OPT programlarının 24 ay daha uzatılmasını talep edebilirler. Halihazırda bir OPT programına başlanmış olması yeterlidir.
  • STEM programlarının güncel bir listesine buradan ulaşabilirsiniz: https://www.ice.gov/doclib/sevis/pdf/stemList2022.pdf

*Science, technology, engineering and math

d) Kampüs Dışı İşlerde Ekonomik Zorluktan Ötürü Çalışmak

Ekonomik zorluk yaşıyorsanız I-765 formunu doldurarak çalışma izni başvurusu yapabilir ve kampüs dışı işlerde çalışabilirsiniz. Bu işlerin alanınızla bağlantılı olmasına gerek yoktur. Başvurunuzun kabul edilebilmesi adına aşağıdaki durumları kanıtlamanız gerekir:

 • Bir akademik yıl boyunca F-1 öğrenci statüsündeydiniz.
 • Öğrenci olarak iyi bir itibara sahipsiniz.
 • Tam zamanlı eğitim alıyorsunuz.
 • İşe başlamak tam zamanlı eğitiminizi etkilemeyecek.
 • İşe başlamak kontrolünüz dışında gerçekleşen ekonomik zorluk yüzünden zorunlu hale geldi. (Ülkenizdeki para biriminin yüksek derecede değer kaybı, ülkenizde doğal afet veya savaş olması, tıbbi masraflar vs.)
 • Kampüs içi işler ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetmiyor veya uygun kampüs içi iş yok.

F-1 vize başvurusu ne kadar sürer?

ABD Konsolosluğu aracılığıyla yapılan vize başvurularında, başvuru süresi, ülkedeki konsoloslukların işlem hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. İstanbul’daki ABD konsolosluğu yaklaşık 2-3 ay içinde F-1 öğrenci vizesi başvurularını sonuçlandırmaktadır.

Amerika içinden yapılan başvurular ise yaklaşık 8 ay ila 2 yıl arasında sonuçlanmaktadır. I-539 formunun güncel sonuçlanma süresini USCIS’in sitesinden takip edebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Her ne kadar yaklaşık süre verilse de, bu sürelerin dönemsel olarak fazlasıyla değişkenlik gösterebileceğini belirtmek isteriz.

F-1 vizesi hakkında önemli ipuçları

F-1 vize başvuru ücreti nedir?

ABD içinden Change of Status yoluyla F1 vizesi başvurusu yapmak 2023 itibarıyla $370’dır. (I-539 formu $370, biyometrik ücreti 1 Ekim 2023 itibarıyla kaldırılmıştır.)

Ülkenizdeki ABD konsolosluğu aracılığıyla F1 vizesi başvurusu yapmak 2023 itibarıyla $185’dır.

Ek olarak başvuru için gereken SEVIS kaydı ücreti $350’dır ve başvuru yapmadan önce ödenir.

NOT: Başvuru sahibiyle birlikte başvuran aile bireyleri için ek başvuru ücretleri ödenmesi gerekir.

F-1 vizesinin sağladığı olanaklar nelerdir?

F vizesi ile aile üyeleri de ABD'ye gidebilir mi?​

F-1 vize sahiplerinin eşi ve 21 yaşının altındaki bekar çocukları da F-2 vizesi alarak ABD’ye gidebilirler.

F-1 vizesine uygun olup olmadığınızı öğrenmek ister misiniz?

Hemen ücretsiz testimizi çözün ve sonucunuzu görün! Size ulaşalım!

Testi Başlat

ABD’de eğitimin avantajları nelerdir?

F-1 öğrenci vizesi ile Green Card alınır mı?

Direkt olarak F1 öğrenci vizesiyle Green Card alma hakkınız bulunmuyor fakat farklı yollarla Green Card alabilirsiniz. Örneğin, ABD’de iş teklifi alırsanız ve diğer şartları da sağlarsanız istihdam yoluyla Green Card alabilirsiniz; ABD vatandaşı veya Green Card sahibi biriyle evlenip evlilik yoluyla Green Card alabilirsiniz; Green Card çekilişine katılıp kazanırsanız Green Card başvurusu yapabilirsiniz. 

F-1 vizesi kaç kişiye veriliyor?

F1 vizesi kotaya tabi değildir diğer bir deyişle yıllık verilecek vize miktarı sınırlaması yoktur. Dolayısıyla her sene verilen vize sayısı değişiklik gösterir.

Örneğin 2022 mali yılında* (fiscal year) F1 vizesine 631,807 kişi başvurmuştur. 411,131 kişi E2 vizesi alırken, 220,676 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 3,156 kişiye F1 vizesi verilmiştir.

2021 mali yılında** (fiscal year) ise F1 vizesine 446,422 kişi başvurmuştur. 357,839 kişi F1 vizesi alırken, 88,583 kişinin başvurusu reddedilmiştir. Aynı mali yılda Türk uyruklu 3,485 kişiye F1 vizesi verilmiştir.

*Ekim 2021-Eylül 2023

**Ekim 2020- Eylül 2021

Hayır, gerekmiyor. Programınızı tamamladıktan sonra ABD’de 60 gün daha kalabilirsiniz, bu süreye “grace period” denir.

F1 vizesi alabilmek için İngilizce dil yeterliliğine sahip olmanız veya ABD’de İngilizce dil kursuna katılacak olmanız gerekir.

ABD’de bulunduğunuz sırada F-1 vizenizin süresi dolarsa ve statünüz devam ediyorsa, ABD dışına seyahat edip geri dönmeyi planlamadığınız sürece vizenizi yenilemeniz gerekmez. Statününüz de aksi bir durum olmadıkça eğitim programınız boyunca devam eder. Ülkenize döndüğünüzde konsolosluklar aracılığıyla vizenizi yenileyebilirsiniz.

Evet, DSO (Designated School Officer) ile görüşüp yeni kurumdan transfer için I-20 alarak SEVP onaylı başka bir kuruma geçebilirsiniz.

F-1 vizesiyle, ABD’ye en erken okulunuzun başlamasından 30 gün önce giriş yapabilirsiniz.

Örneğin, Okulunuz 30.09.22 tarihinde başlayacaksa ABD’ye en erken 01.09.2022 tarihinde giriş yapabilirsiniz.

Eğer 30 günden daha önce girmek istiyorsanız turist vizesine (B1-B2/visitor visa) başvurmalısınız. 

Bize şimdi ulaşın!